ŚWIAT

Nagroda Nobla 2024 z medycyny przyznana. Za „odkrycie mikroRNA”

The Nobel Prize in Physiology or Medicine 2024

Zgromadzenie Noblowskie w Instytucie Karolinska podjęło decyzję o przyznaniu Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny 2024 wspólnie Victorowi Ambrosowi i Gary’emu Ruvkunowi „za odkrycie mikroRNA i jego roli w posttranskrypcyjnej regulacji genów”.

W 1993 roku opublikowali nieoczekiwane odkrycia opisujące nowy poziom regulacji genów, który okazał się niezwykle istotny i zachowany w trakcie ewolucji.

Tegoroczna Nagroda Nobla została przyznana dwóm naukowcom za odkrycie fundamentalnej zasady regulującej sposób regulacji aktywności genów.

Informacje przechowywane w naszych chromosomach można porównać do instrukcji obsługi wszystkich komórek w naszym ciele. Każda komórka zawiera te same chromosomy, więc każda komórka zawiera dokładnie ten sam zestaw genów i dokładnie ten sam zestaw instrukcji. Jednak różne typy komórek, takie jak komórki mięśniowe i nerwowe, mają bardzo różne cechy. Skąd biorą się te różnice? Odpowiedź leży w regulacji genów, która pozwala każdej komórce wybierać tylko odpowiednie instrukcje. Zapewnia to, że w każdym typie komórki aktywny jest tylko właściwy zestaw genów.

Victor Ambros i Gary Ruvkun byli zainteresowani tym, jak rozwijają się różne typy komórek. Odkryli mikroRNA, nową klasę maleńkich cząsteczek RNA, które odgrywają kluczową rolę w regulacji genów. Ich przełomowe odkrycie ujawniło zupełnie nową zasadę regulacji genów, która okazała się niezbędna dla organizmów wielokomórkowych, w tym ludzi. Obecnie wiadomo, że ludzki genom koduje ponad tysiąc mikroRNA. Ich zaskakujące odkrycie ujawniło zupełnie nowy wymiar regulacji genów. Okazuje się, że mikroRNA mają fundamentalne znaczenie dla rozwoju i funkcjonowania organizmów.

Victor Ambros urodził się w 1953 roku w Hanover, New Hampshire, USA. Uzyskał tytuł doktora w Massachusetts Institute of Technology (MIT), Cambridge, MA, w 1979 roku, gdzie również prowadził badania podoktoranckie w latach 1979-1985. Został głównym badaczem na Uniwersytecie Harvarda, Cambridge, MA w 1985 roku. Był profesorem w Dartmouth Medical School w latach 1992-2007, a obecnie jest profesorem nauk przyrodniczych Silverman w University of Massachusetts Medical School w Worcester, MA.

Gary Ruvkun urodził się w Berkeley, Kalifornia, USA w 1952 roku. Uzyskał tytuł doktora na Uniwersytecie Harvarda w 1982 roku. Był stypendystą podoktoranckim w Massachusetts Institute of Technology (MIT), Cambridge, MA, w latach 1982-1985. Został głównym badaczem w Massachusetts General Hospital i Harvard Medical School w 1985 roku, gdzie obecnie jest profesorem genetyki.

Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny

Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny została przyznana 114 razy 227 laureatom Nagrody Nobla w latach 1901–2023.

Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny 2023

Katalin Karikó i Drew Weissman

„za odkrycia dotyczące modyfikacji zasad nukleozydowych, które umożliwiły opracowanie skutecznych szczepionek mRNA przeciwko COVID-19”

Nagrody Nobla 2024. Terminarz

  • Fizyka – wtorek, 8 października, o godzinie 11:45
  • Chemia – środa, 9 października o 11:45
  • Literatura – czwartek, 10 października o godzinie 13:00
  • Pokojowa Nagroda Nobla – piątek, 11 października, godz. 11:00
  • Nauki ekonomiczne – poniedziałek, 14 października o godz. 11:45

Kto wybiera laureatów Nagrody Nobla?

W swoim testamencie Alfred Nobel wyraźnie wskazał instytucje odpowiedzialne za nagrody, które pragnął ustanowić: Królewską Szwedzką Akademię Nauk w przypadku Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki i chemii, Karoliński Instytut w przypadku Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny, Szwedzka Akademia ds. Literackiej Nagrody Nobla oraz pięcioosobowy komitet wybierany przez norweski parlament (Storting) do Pokojowej Nagrody Nobla.

W 1968 roku Sveriges Riksbank ustanowił Nagrodę Sveriges Riksbank w dziedzinie nauk ekonomicznych ku pamięci Alfreda Nobla. Od 1969 roku Królewska Szwedzka Akademia Nauk otrzymała zadanie wyłaniania Laureatów w dziedzinie nauk ekonomicznych.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button