Nagroda Nobla 2021 z dziedziny ekonomii została została podzielona.
Jedną połowę przyznano Davidowi Cardowi „za jego empiryczny wkład w ekonomię pracy”, drugą połowę wspólnie Joshua D. Angristowi i Guido W. Imbensowi „za ich metodologię wkład w analizę związków przyczynowych”.
Tegoroczni laureaci – David Card, Joshua Angrist i Guido Imbens – dostarczyli nam nowych spostrzeżeń na temat rynku pracy i pokazali, jakie wnioski na temat przyczyny i skutku można wyciągnąć z naturalnych eksperymentów. Ich podejście rozprzestrzeniło się na inne dziedziny i zrewolucjonizowało badania empiryczne.
Wiele ważnych pytań w naukach społecznych dotyczy przyczyny i skutku. Jak imigracja wpływa na poziom płac i zatrudnienia? Jak dłuższe wykształcenie wpływa na czyjeś przyszłe dochody? Na te pytania trudno odpowiedzieć, ponieważ nie mamy nic do porównania. Nie wiemy, co by się stało, gdyby imigracja była mniejsza lub gdyby ta osoba nie kontynuowała nauki.
Jednak tegoroczni Laureaci pokazali, że na te i podobne pytania można odpowiedzieć za pomocą naturalnych eksperymentów. Kluczem jest wykorzystanie sytuacji, w których przypadkowe zdarzenia lub zmiany polityki powodują, że grupy ludzi są traktowane inaczej, w sposób przypominający badania kliniczne w medycynie.
Korzystając z naturalnych eksperymentów, David Card przeanalizował wpływ płac minimalnych, imigracji i edukacji na rynek pracy. Jego badania z początku lat 90′ podważyły konwencjonalną mądrość, prowadząc do nowych analiz i dodatkowych spostrzeżeń. Wyniki pokazały m.in., że podniesienie płacy minimalnej niekoniecznie prowadzi do zmniejszenia liczby miejsc pracy. Teraz wiemy, że dochody osób urodzonych w danym kraju mogą skorzystać na nowej imigracji, podczas gdy osoby, które wyemigrowały wcześniej, mogą ucierpieć. Zdaliśmy sobie również sprawę, że zasoby w szkołach są znacznie ważniejsze dla przyszłego sukcesu uczniów na rynku pracy, niż wcześniej sądzono.
Dane z naturalnego eksperymentu są jednak trudne do interpretacji. Na przykład wydłużenie obowiązku szkolnego o rok dla jednej grupy uczniów (ale nie innej) nie wpłynie na wszystkich w tej samej grupie w ten sam sposób. Niektórzy studenci i tak by kontynuowali naukę, a dla nich wartość edukacji często nie jest reprezentatywna dla całej grupy. Czy zatem można w ogóle wyciągnąć jakiekolwiek wnioski na temat efektu dodatkowego roku w szkole? W połowie lat 90′ Joshua Angrist i Guido Imbens rozwiązali ten problem metodologiczny, pokazując jak precyzyjne wnioski na temat przyczyny i skutku można wyciągnąć z naturalnych eksperymentów.
David Card, ur. 1956 w Guelph w Kanadzie. Doktorat 1983 r. na Princeton Uniwersytet, USA. Profesor Ekonomii, Uniwersytet Kalifornia, Berkeley, USA.
Joshua D. Angrist, ur. 1960 w Columbus, Ohio, USA. Doktorat 1989 na Uniwersytecie Princeton, USA. Profesor ekonomii, Massachusetts Instytut Technologiczny, Cambridge, USA.
Guido W. Imbens, ur. 1963 w Eindhoven w Holandii. Doktorat 1991 na Uniwersytecie Browna, Providence, USA. Profesor Ekonometrii Stosowanej oraz profesor ekonomii na Uniwersytecie Stanforda w USA.
Nagrody Nobla z ekonomii z kilku ostatnich lat:
Nagroda Sveriges Riksbank w dziedzinie nauk ekonomicznych ku pamięci Alfreda Nobla 2020
Paul R. Milgrom i Robert B. Wilson „za ulepszenia teorii aukcji i wynalezienie nowych formatów aukcji”
Nagroda Sveriges Riksbank w dziedzinie nauk ekonomicznych ku pamięci Alfreda Nobla 2019
Abhijit Banerjee, Esther Duflo i Michael Kremer „za eksperymentalne podejście do łagodzenia globalnego ubóstwa”
Nagroda Sveriges Riksbank w dziedzinie nauk ekonomicznych ku pamięci Alfreda Nobla 2018
William D. Nordhaus „za włączenie zmian klimatycznych do długoterminowej analizy makroekonomicznej”
Paul M. Romer „za włączenie innowacji technologicznych do długoterminowej analizy makroekonomicznej”
Nagroda Sveriges Riksbank w dziedzinie nauk ekonomicznych ku pamięci Alfreda Nobla 2017
Richard H. Thaler „za wkład w ekonomię behawioralną”
Nagroda Sveriges Riksbank w dziedzinie nauk ekonomicznych ku pamięci Alfreda Nobla 2016
Oliver Hart i Bengt Holmström „za wkład w teorię kontraktu”
Nagroda Sveriges Riksbank w dziedzinie nauk ekonomicznych ku pamięci Alfreda Nobla 2015
Angus Deaton „za analizę konsumpcji, ubóstwa i dobrobytu”
Czy wiedziałeś?
- W latach 1969-2020 przyznano 52 nagrody z ekonomii 86 laureatom.
- 25 nagród z dziedziny ekonomii otrzymali pojedynczy laureaci.
- Dotychczas 2 kobiety otrzymały nagrodę w dziedzinie nauk ekonomicznych, Elinor Ostrom w 2009 roku i Esther Duflo w 2019 roku.
- 46 lat to wiek Esther Duflo, najmłodszej w historii laureatki nauk ekonomicznych.
- W wieku 90 lat otrzymał nagrodę Leonid Hurwicz – najstarszy w historii laureat nauk ekonomicznych.