Prezydent Aleksandra Dulkiewicz podczas uroczystej gali z udziałem hiszpańskiej rodziny królewskiej w Teatro Compoamor w Oviedo odebrała Nagrodę Księżnej Asturii dla Gdańska!
Sala wypełniona została po brzegi. Wśród tegorocznych laureatów znalazło się też miasto Gdańsk, które kapituła Funacji Księżnej Asturii przyznająca nagrody uhonorowała ponieważ „przeszłość i teraźniejszość w Gdańsku to wrażliwość na solidarność, obronę wolności oraz praw człowieka, a także ochronę pokoju”.
Nagroda zwana „hiszpańskim Noblem” jest bardzo prestiżowa
W zgłoszenie kandydatury naszego miasta zaangażował się tuż przed tragiczną śmiercią śp. Paweł Adamowicz, pisząc do autorytetów w kraju i Europie listy o poparcie wniosku.
O tę nagrodę ubiegały się 33 kandydatury. Gdańsk w drodze do zwycięstwa wspierali wcześniejsi laureaci: Krzysztof Penderecki, Juan Ignacio Cirac i Krzysztof Wielicki. Listy poparcia przekazały również UNESCO, Europejski Komitet Regionów (w którym zasiadał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz); prezydenci głównych miast Polski i wielu europejskich: Barcelony, Bredy, Wilna, Lipska, Odessy, Mediolanu, Pragi, Bordeaux i Berlina (stolica Niemiec otrzymała nagrodę w kat. Zgoda w 2009 r.), a także osobistości: prezydent Lech Wałęsa, Frans Timermans – pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Jean Michelle Jarre, profesorowie Timothy Garton Ash oraz Norman Davies. Szczególne podziękowania za promowanie kandydatury Gdańska należą się Instytutowi Polskiemu w Madrycie, nasze miasto w drodze do Nagrody wsparły także Ambasada Hiszpanii w Polsce i Instytut Cervantesa.
W Oviedo w imieniu mieszkańców i Miasta nagrodę odebrała prezydent Aleksandra Dulkiewicz, która tuż po ceremonii napisała komentarz:
– Bo „przeszłość i teraźniejszość w Miasto Gdańsk to wrażliwość na solidarność, obronę wolności oraz praw człowieka, a także ochronę pokoju”. Wyróżnienie w kategorii ZGODA, które przyznała nam Fundación Princesa de Asturias jest dla wszystkich gdańszczanek i gdańszczan. O tym, na jaki cel przeznaczymy kwotę 50 tys. euro, która jest częścią nagrody, zdecydujemy wszyscy w głosowaniu internetowym.
Król Hiszpanii Filip VI do gdańszczan:
– Gdańsk to dziś tętniące miasto, pełne życia i światła. Przeżyło wiele tragedii, walczyło o demokrację i wolność, poniosło bolesne straty. Zawsze było to miejsce spotkania różnych kultur, ale też miejsce w którym zapoczątkowane zostały różne konflikty polityczne.Dzisiaj jest przykładem solidarności, integracji i pokojowego współistnienia. Być może dlatego, że w najgroźniejszych momentach wzrasta potrzeba bezpieczeństwa, mieszkańcom Gdańska udało się przekształcić wszystkie cierpienia w walkę i odwagę. To cierpienie stało się siłą, odwagą i umiejętnością do pokojowego współistnienia i zgody.
Gdańsk jest dzisiaj, jak napisał laureat naszej nagrody Adam Zagajewski, miastem sprawiedliwym, gdzie nie karzą obcych, miastem szybkiej pamięci i powolnego zapominania.
Z dumą wręczamy Wam tę nagrodę. Pragniemy, aby wszyscy mieszkańcy Gdańska wiedzieli, że podziwiamy ich energię, postawę obywatelską i jedność. Chcę, aby wiedzieli, że wyrażamy również podziw dla ich dążenia do doskonałości i umiłowania pojednania. Pokazali determinację w pragnieniu wolnego, pogodnego, spokojnego życia i dlatego stają się dla nas prawdziwym przykładem.
Na uroczystości obecna była też rodzina śp. Pawła Adamowicza – żona Magdalena z córkami i brat Piotr.
– To wielki zaszczyt tu być! To wielka chwila dla Gdańska, gdańszczanek i gdańszczan! Dla mnie to wyjątkowy moment, bo w zgłoszenie kandydatury naszego miasta zaangażował się tuż przed tragiczną śmiercią mój brat Paweł, pisząc do autorytetów w kraju i Europie listy o poparcie wniosku – to z kolei fragment komentarza Piotra Adamowicza tuż po wręczeniu nagrody.
Nagroda przyznawana jest w kilku kategoriach. Inni tegoroczni laureaci to: Siri Hustvedt – Literatura, Peter Brook – Sztuka, Muzeum Prado – Komunikacja i Działania na rzecz Ludzkości, Lindsey Vonn – Sport, Joanne Chory and Sandra Myrna Díaz – Badania Techniczne i Naukowe, Salman Khan and the Khan Academy – Współpraca międzynarodowa, Alejandro Portes – Nauki Społeczne.
Hiszpańska rodzina królewska przyjęła wszystkich laureatów jeszcze przed uroczystą ceremonią na specjalnej audiencji. Król Filip VI i królowa Letycja, a także ich dwie córki Eleonora, księżniczka Asturii i infantka Zofia osobiście przywitała się ze wszystkimi.
Lista znanych nazwisk jest długa. W różnych kategoriach otrzymali Nagrodę m.in. Michael Haneke, Francis Ford Coppola, Martin Scorsese, Stephen Hawking, Pedro Almodóvar, Bob Dylan, Václav Havel, Umberto Eco czy J. K. Rowling i Annie Leibovitz. Przyznawano ją nie tylko osobom, ale też instytucjom, organizacjom bądź wydarzeniom i inicjatywom m.in. Międzynarodowemu Ruchowi Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, Unii Europejskiej, Światowej Organizacji Zdrowia, Maratonowi Nowojorskiemu, Drodze Św. Jakuba, społecznościom sefardyjskim czy Tour de France. Bardzo znamienne było uhonorowanie osiem lat temu Pięćdziesięciu z Fukushimy, czyli ludzi, którzy ochotniczo zgłosili się do ekip ratowniczych po tym, jak w wyniku tsunami doszło do awarii w japońskiej elektrowni atomowej.
Wśród nagrodzonych są też Polacy:
2001 r. – Krzysztof Penderecki – Sztuka
2003 r. – Ryszard Kapuściński (wspólnie z Gustavo Gutiérrez Merino) – Komunikacja i Działania na rzecz Ludzkości
2017 r. – Adam Zagajewski – Literatura
2018 r – Krzysztof Wielicki (wspólnie z Reinholdem Messnerem) – Sport
W 2017 r. w imieniu Unii Europejskiej Nagrodę odbierał przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Oprócz Gdańska jedynym miastem laureatem jest Berlin, również uhonorowany w kategorii Zgoda.
(UMG)