TRÓJMIASTO

Nagroda Księżnej Asturii dla Gdańska! Prezydent Dulkiewicz odebrała „hiszpańskiego Nobla”

Nagroda Księżnej Asturii 2019

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz podczas uroczystej gali z udziałem hiszpańskiej rodziny królewskiej w Teatro Compoamor w Oviedo odebrała Nagrodę Księżnej Asturii dla Gdańska!

Sala wypełniona została po brzegi. Wśród tegorocznych laureatów znalazło się też miasto Gdańsk, które kapituła Funacji Księżnej Asturii przyznająca nagrody uhonorowała ponieważ „przeszłość i teraźniejszość w Gdańsku to wrażliwość na solidarność, obronę wolności oraz praw człowieka, a także ochronę pokoju”.

Nagroda zwana „hiszpańskim Noblem” jest bardzo prestiżowa

W zgłoszenie kandydatury naszego miasta zaangażował się tuż przed tragiczną śmiercią śp. Paweł Adamowicz, pisząc do autorytetów w kraju i Europie listy o poparcie wniosku.

O tę nagrodę ubiegały się 33 kandydatury. Gdańsk w drodze do zwycięstwa wspierali wcześniejsi laureaci: Krzysztof Penderecki, Juan Ignacio Cirac i Krzysztof Wielicki. Listy poparcia przekazały również UNESCO, Europejski Komitet Regionów (w którym zasiadał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz); prezydenci głównych miast Polski i wielu europejskich: Barcelony, Bredy, Wilna, Lipska, Odessy, Mediolanu, Pragi, Bordeaux i Berlina (stolica Niemiec otrzymała nagrodę w kat. Zgoda w 2009 r.), a także osobistości: prezydent Lech Wałęsa, Frans Timermans – pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Jean Michelle Jarre, profesorowie Timothy Garton Ash oraz Norman Davies. Szczególne podziękowania za promowanie kandydatury Gdańska należą się Instytutowi Polskiemu w Madrycie, nasze miasto w drodze do Nagrody wsparły także Ambasada Hiszpanii w Polsce i Instytut Cervantesa.

W Oviedo w imieniu mieszkańców i Miasta nagrodę odebrała prezydent Aleksandra Dulkiewicz, która tuż po ceremonii napisała komentarz:

– Bo „przeszłość i teraźniejszość w Miasto Gdańsk to wrażliwość na solidarność, obronę wolności oraz praw człowieka, a także ochronę pokoju”. Wyróżnienie w kategorii ZGODA, które przyznała nam Fundación Princesa de Asturias jest dla wszystkich gdańszczanek i gdańszczan. O tym, na jaki cel przeznaczymy kwotę 50 tys. euro, która jest częścią nagrody, zdecydujemy wszyscy w głosowaniu internetowym.

Król Hiszpanii Filip VI do gdańszczan:

– Gdańsk to dziś tętniące miasto, pełne życia i światła. Przeżyło wiele tragedii, walczyło o demokrację i wolność, poniosło bolesne straty. Zawsze było to miejsce spotkania różnych kultur, ale też miejsce w którym zapoczątkowane zostały różne konflikty polityczne.Dzisiaj jest przykładem solidarności, integracji i pokojowego współistnienia. Być może dlatego, że w najgroźniejszych momentach wzrasta potrzeba bezpieczeństwa, mieszkańcom Gdańska udało się przekształcić wszystkie cierpienia w walkę i odwagę. To cierpienie stało się siłą, odwagą i umiejętnością do pokojowego współistnienia i zgody.

Gdańsk jest dzisiaj, jak napisał laureat naszej nagrody Adam Zagajewski, miastem sprawiedliwym, gdzie nie karzą obcych, miastem szybkiej pamięci i powolnego zapominania.

Z dumą wręczamy Wam tę nagrodę. Pragniemy, aby wszyscy mieszkańcy Gdańska wiedzieli, że podziwiamy ich energię, postawę obywatelską i jedność. Chcę, aby wiedzieli, że wyrażamy również podziw dla ich dążenia do doskonałości i umiłowania pojednania. Pokazali determinację w pragnieniu wolnego, pogodnego, spokojnego życia i dlatego stają się dla nas prawdziwym przykładem.

Na uroczystości obecna była też rodzina śp. Pawła Adamowicza – żona Magdalena z córkami i brat Piotr.

– To wielki zaszczyt tu być! To wielka chwila dla Gdańska, gdańszczanek i gdańszczan! Dla mnie to wyjątkowy moment, bo w zgłoszenie kandydatury naszego miasta zaangażował się tuż przed tragiczną śmiercią mój brat Paweł, pisząc do autorytetów w kraju i Europie listy o poparcie wniosku – to z kolei fragment komentarza Piotra Adamowicza tuż po wręczeniu nagrody.

Nagroda przyznawana jest w kilku kategoriach. Inni tegoroczni laureaci to: Siri Hustvedt – Literatura, Peter Brook – Sztuka, Muzeum Prado – Komunikacja i Działania na rzecz Ludzkości, Lindsey Vonn – Sport, Joanne Chory and Sandra Myrna Díaz – Badania Techniczne i Naukowe, Salman Khan and the Khan Academy – Współpraca międzynarodowa, Alejandro Portes – Nauki Społeczne.

Hiszpańska rodzina królewska przyjęła wszystkich laureatów jeszcze przed uroczystą ceremonią na specjalnej audiencji. Król Filip VI i królowa Letycja, a także ich dwie córki Eleonora, księżniczka Asturii i infantka Zofia osobiście przywitała się ze wszystkimi.

Lista znanych nazwisk jest długa. W różnych kategoriach otrzymali Nagrodę m.in. Michael Haneke, Francis Ford Coppola, Martin Scorsese, Stephen Hawking, Pedro Almodóvar, Bob Dylan, Václav Havel, Umberto Eco czy J. K. Rowling i Annie Leibovitz. Przyznawano ją nie tylko osobom, ale też instytucjom, organizacjom bądź wydarzeniom i inicjatywom m.in. Międzynarodowemu Ruchowi Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, Unii Europejskiej, Światowej Organizacji Zdrowia, Maratonowi Nowojorskiemu, Drodze Św. Jakuba, społecznościom sefardyjskim czy Tour de France. Bardzo znamienne było uhonorowanie osiem lat temu Pięćdziesięciu z Fukushimy, czyli ludzi, którzy ochotniczo zgłosili się do ekip ratowniczych po tym, jak w wyniku tsunami doszło do awarii w japońskiej elektrowni atomowej.

Wśród nagrodzonych są też Polacy:

2001 r. – Krzysztof Penderecki – Sztuka
2003 r. – Ryszard Kapuściński (wspólnie z Gustavo Gutiérrez Merino) – Komunikacja i Działania na rzecz Ludzkości
2017 r. – Adam Zagajewski – Literatura
2018 r – Krzysztof Wielicki (wspólnie z Reinholdem Messnerem) – Sport

W 2017 r. w imieniu Unii Europejskiej Nagrodę odbierał przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Oprócz Gdańska jedynym miastem laureatem jest Berlin, również uhonorowany w kategorii Zgoda.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

2 komentarzy

 1. Jest to robienie wody z mózgu naiwnym, bezwolnym dzieciom z podstawówki (szkoda ,że nie przedszkolakom i dzieciom ze żłobka)
  SĄ GRANICE,, KTÓRYCH NIE WOLNO PRZEKROCZYĆ , TUTAJ PRZEKROCZONO
  TA NAGRODA TO CHYBA TYLKO za to ,

 2. • TO JEST COŚ WIĘCEJ JAK GROTESKA! [ W KATALONII NIEMAL WOJNA DOMOWA, BARYKADY, KOKTAILE MOŁOTOWA, STRZELANIE GUMOWYM KULAMI DO PROTESTUJĄCYCH , BLISKO MILION OSÓB W BARCELONIE PROTESTUJE , PREMIER NA UCHOŹCTWIE, MINISTROWIE I WAŻNI POLITYCY WE WIĘZIENIU SKAZANI NA KARĘ OD 9 DO 11 LAT (GORZEJ NIŻ NAJCIĘŻSZA ZBRODNIA)
  • A PANI PREZYDENT GDAŃSKA „DULCZEESSA” Z POSŁEM ELEKTEM ADOMOWICZEM ROZMAWIALI PRZY PSEUDO „OKRĄGŁYM STOLE” {PODOBNY DO TEGO Z GDAŃSKAZA OK 150 TYS. ZŁ ] Z MALUTKIMI DZIEĆMI (8-10 LAT) O ŁAMANIU DEMOKRACJI W BARDZO DALEKIEJ ODDALONEJ O TYSIĄCE KILOMETRÓW – POLSCE!
  dostanie propagandową nagrodę , W hiszpańskim Oviedo prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz w imieniu Gdańska odbierze nagrodę Księżnej Asturii. JEST TO NA SIŁĘ STRASZNA oraz prymitywna PROPAGANDA mająca uwiarygodnić skompromitowany Gdańsk (najdroższe polskie miasto) oraz totalnie skompromitowanej (promującej LGTB jej prezydenta – DulczeSSę!
  • Układ Trójmiejski! „Trójmiasto jest wielką Puchą Pandory. Trzeba byłoby tu F-16 wypróbować, spalić to, zaorać i jeszcze raz podpalić. Potem każdemu wchodzącemu dawać przepustkę po sprawdzeniu, że nie jest pozapinany z dziwnymi ludźmi. Tu jest jedna wielka sitwa”– mówi Latkowskiemu były szef gdańskiego Centralnego Biura Śledczego”/
  • SĄ GRANICE,, KTÓRYCH NIE WOLNO PRZEKROCZYĆ , TUTAJ PRZEKROCZONO
  TA NAGRODA TO CHYBA TYLKO za to ,
  • że Gdańsk wyrzucił Z MIESZKAŃ 40 rodzin, po to żeby zrobić muzeum Güntera Grassa, członka NSDAP oraz Waffen SS i to przy historycznej Poczcie Polskiej , gdzie Niemcy dokonali zbrodni ludobójstwa (wg niemieckiego sądu po wojnie) mordując pocztowców i paląćc żywcem 11 letnią dziewczynkę córkę dozorcy!

  • GDAŃSK WYRZUCIŁ 40 RODZIN, ŻEBY ZROBIĆ MUZEUM GÜNTERA GRASSA, CZŁONKA NSDAP I WAFFEN SS najgroźniejszych w dziejach świata morderczych organizacji !
  http://strefawolnejprasy.pl/gdansk-wyrzucil-40-rodzin-zeby-zrobic-muzeum-guntera-grassa-czlonka-nsdap-i-waffen-ss/?fbclid=IwAR1fU3uxsjGpuxDqHhxkBRlqfGKmEO7EKVkkZ0vMc4nQhRx8A-6MlzoMsiQ

  • SZKODA GADAĆ! NAWET FILOZOFOM SIĘ TO NIE ŚNILO! MAFIA WALCZYŁA O MIESZKANIA! JESZCZE GŁODUJĄCEMU PROFESOROWI Z ASP UMIERAJĄCEMU NA ULICY -WYSTAWIONO RACHUNEK DO ZAPLACENIA!
  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=535795190502517&set=pb.100022161231221.-2207520000.1570557979.&type=3&theater/
  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1567966090035498&set=gm.1149110718619250&type=3&theater/ ZONA ADANMOWICZA
  • NASZ NAJDROŻSZY GDAŃSK https://www.facebook.com/photo.php?fbid=413456679403036&set=a.392642731484431&type=3&theater/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button