ŚWIAT

Nagroda „Człowieka Roku” Chatham House dla Donalda Tuska. Za „przywracanie demokracji w Polsce”

Polska po PiS

Królewski Instytut Spraw Międzynarodowych Chatham House uhonorował Donalda Tuska prestiżową nagrodą w uznaniu za działania dotyczące przywrócenia demokracji i zasad rządów prawa.

W imieniu szefa polskiego rządu nagrodę odebrał Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski. Donald Tusk uda się do Londynu 18 lipca, aby spotkać się z nowym brytyjskim premierem Keirem Starmerem oraz wziąć udział w szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej.

Nagroda „Człowieka Roku” Chatham House

Królewski Instytut Spraw Międzynarodowych Chatham House to jeden z najbardziej renomowanych europejskich think tanków, który zajmuje się stosunkami międzynarodowymi. Instytut przyznaje nagrodę osobom lub organizacjom, które w poprzednim roku wniosły znaczący wkład w poprawę stosunków międzynarodowych.

Tusk otrzymał nagrodę „Człowieka Roku” w uznaniu jego „niezachwianego zaangażowania w przywracanie demokracji w Polsce, odbudowę instytucji oraz rehabilitację i przestrzeganie zasad praworządności”.

Były premier Wielkiej Brytanii John Major przypomniał w laudacji, że Donald Tusk był działaczem „Solidarności”, działał na rzecz dobrych relacji Polski z Wielką Brytanią, a obecnie wspiera walczącą Ukrainę.

– Donald Tusk rzucił światło na antydemokratyczne praktyki i był na tyle odważny, by odwrócić je w swoim kraju, wbrew bardzo wrogiej opozycji. Potrzebujemy jego przywództwa w wielu krajach w Europie i poza nią – podkreślił John Major.

W imieniu premiera, nagrodę odebrał Minister Spraw Zagranicznych, który zacytował słowa Donalda Tuska.

– Wolność, prawda i rządy prawa nie obronią się same. Musimy o nie walczyć każdego dnia i musimy wiedzieć jak wygrać, nawet jeśli kosztuje nas to dużo czasu, dużo potu, a czasem krwi i łez. Dziś to Ukraińcy płacą najwyższą cenę. Dwaj bohaterscy prezydenci Ukrainy byli laureatami tej prestiżowej nagrody – Wołodymyr Zełenski i Wiktor Juszczenko. Dlatego czuję się dumny, że mogę być wśród tak niezwykłych ludzi. Dziękuję za ten zaszczyt.

Sikorski uczestniczył także w panelu dyskusyjnym z dyrektorką Chatham House Bronwen Maddox. Rozmowa dotyczyła stosunków Polski z Wielką Brytanią oraz wyzwań, które stoją przed Europą na Ukrainie.

Nagroda Chatham House została ustanowiona w 2005 roku. Wśród poprzednich laureatów nagrody znaleźli się prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, Sir David Attenborough, Komitet Ochrony Dziennikarzy, Lekarze bez Granic oraz Melinda Gates, współzałożycielka Fundacji Billa i Melindy Gatesów.

Wizyta premiera w Wielkiej Brytanii

W czwartek, 18 lipca, premier Donald Tusk uda się z wizytą do Londynu, gdzie spotka się z nowym brytyjskim premierem Keirem Starmerem. Szef polskiego rządu weźmie także udział w szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EWP).

EWP to platforma koordynacji politycznej między państwami europejskimi. Do tej pory odbyły się trzy spotkania na szczeblu przywódców państw. 18 lipca odbędzie się czwarte spotkanie formatu w Wielkiej Brytanii, którego gospodarzem będzie Starmer.

W Londynie oczekiwany jest udział ok. 50 europejskich liderów, a do głównych tematów spotkania należeć będą m.in. wyzwania związane z wojną na Ukrainie i nielegalną migracją.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button