POLSKAŚWIAT

Na granicy polsko-białoruskiej. Cudzoziemiec na zaporze wisiał głową w dół. Szydzono z niego. Jest nagranie

Budowa zapory na granicy z Rosją

„Polska skończyła budowę bariery ochronnej na granicy z Białorusią.

Nielegalne przedostanie się do Polski jest obecnie niemożliwe. Polska granica jest dziś najlepiej chroniona w Europie” – poinformował sekretarz stanu w KPRM, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

– Na granicy z Białorusią trwa obecnie montowanie perymetrii. To kolejny etap inwestycji w nowoczesne zabezpieczenia, którymi RP wzmacnia ochronę naszej granicy – dodał pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP.

Budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej kosztowała to ok. 1,6 mld zł.

Budowa zapory na granicy z Rosją

– Straż Graniczna uzyskała środki na budowę zapory perymetrycznej na granicy z Rosją – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

Zdarzenie z granicy z Białorusią

Piotr Czaban wrzucił filmik, w którym widzimy jak cudzoziemiec wisi na zaporze na polsko-białoruskiej granicy. Mężczyzna zaczepił się nogą za drut kolczasty i wisiał głową w dół.


W tle słyszymy śmiechy.

„Informujemy, że w zdarzeniu, które przedstawia filmik szeroko komentowany w sieci, nie uczestniczyli funkcjonariusze Straży Granicznej” – komunikat Straży granicznej.

Do tego zdarzenia doszło w środę w okolicach Białowieży.

– Jako Podlaskie Ochotnicze Pogotowie Humanitarne złożyliśmy zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Białymstoku.
Złożyliśmy zawiadomienie w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez mundurowych, którzy zamiast pomóc uwięzionemu na murze człowiekowi, nabijali się z niego, nagrywali i fotografowali – stwierdził Piotr Czaban z Podlaskiego Ochotniczego Pogotowia Humanitarnego.

Laura Kwoczała z Rady Krajowej Partii Zieloni zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.


– Chodzi o bezczynność względem osoby, której kończyna zaplątana w drut kolczasty sprawiła, że wisiała ona głową w dół kilka metrów nad ziemią – napisała Kwoczała.


– To zdjęcie powinno pojawić się w serwisach internetowych na Bliskim Wschodzie z informacją, że tak się kończą wycieczki organizowane przez Aleksandra Łukaszenkę – napisał Paweł Lisiecki, poseł PiS.

Informacje z granicy z Białorusią

118 cudzoziemców, usiłujących nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski, ujawnili 6 października funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału SG. Do niebezpiecznych zdarzeń dochodziło prawie na całym odcinku polsko-białoruskiej granicy.

Funkcjonariusze z Placówek SG w Mielniku, Czeremsze, Dubiczach Cerkiewnych, Białowieży, Narewce, Michałowie, Bobrownikach, Krynkach, Szudziałowie, Płaskiej udaremnili dostanie się do naszego kraju wbrew przepisom 118 cudzoziemcom.

Cudzoziemcy pochodzili m.in. z takich krajów jak: Egipt, Sudan, Jemen, Irak , Syria, Algieria, Iran, Afganistan, Somalia, Mozambik.


Najwięcej osób, aż 34, dostało się do Polski wbrew przepisom brzegiem jeziora granicznego Długie, na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Płaskiej. Z kolei w okolicach Krynek, Bobrownik i Michałowa łącznie 25 cudzoziemców przeprawiło się przez rzekę graniczną Świsłocz. 12-osobowa grupa mężczyzn została ujawniona w rejonie Michałowa. Wszyscy byli przygotowani do przekroczenia rzeki. Gdy ich zatrzymano, byli w dobrym stanie fizycznym i już zdążyli przebrać się w suche ubrania. Na terenie służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Dubiczach Cerkiewnych grupa cudzoziemców próbowała pokonać zaporę za pomocą drabiny. Na widok polskich patroli, cudzoziemcy wycofali się w głąb Białorusi.

Od początku miesiąca odnotowano już 556 prób przekroczenia polsko-białoruskiej granicy wbrew przepisom.

5 października 116 cudzoziemców próbowało przekroczyć polsko-białoruską granicę wbrew przepisom. Zatrzymano również 2 kurierów, przewożących cudzoziemców.

Zdarzenia miały miejsce na odcinkach ochranianych przez Placówki SG w: Mielniku, Czeremsze, Dubiczach Cerkiewnych, Białowieży, Narewce, Bobrownikach i Krynkach. Cudzoziemcy, którzy ostatniej doby nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę, pochodzili m. in.: z Afganistanu, Syrii, Egiptu, Kongo, Jemenu, Sierra Leone i Sri Lanki. Na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Bobrownikach 20 osób (9 obywateli Jemenu, 8 obywateli Kongo i 3 obywateli Sierra Leone) przeprawiło się przez rzekę graniczną Świsłocz.

Zatrzymano również 2 kurierów, którzy przewozili 13 cudzoziemców. Na terenie służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Narewce wspólny patrol Straży Granicznej i Policji zatrzymał obywatela Sri Lanki, który busem przewoził 8 osób. Polsko-białoruską granicę nielegalnie przekroczyło 5 obywateli Afganistanu i 3 obywateli Sri Lanki. Z kolei funkcjonariusze z Placówki SG w Dubiczach Cerkiewnych zatrzymali obywatela Białorusi, który oplem przewoził 5 obywateli Egiptu. Kurierzy usłyszą zarzuty za pomocnictwo w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności. Ponadto otrzymają decyzje zobowiązujące ich do powrotu do kraju pochodzenia z zakazem ponownego wjazdu do krajów strefy Schengen na 5 lat.

Od początku bieżącego roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali już w sumie 196 pomocników i organizatorów nielegalnego przekraczania granicy.

W drodze na Zachód

6 października na granicy polsko-białoruskiej zatrzymano 5 kurierów. Przewozili cudzoziemców, którzy planowali dostać się do krajów Europy Zachodniej.

Funkcjonariusze z Placówki SG w Czeremsze, w miejscowości Nowosiółki, zatrzymali kuriera-obywatela Bułgarii, który swoim seatem przewoził 5 osób (2 obywateli Syrii, 2 obywateli Egiptu, obywatela Iraku). Na terenie służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Narewce z kolei zatrzymano obywatela Ukrainy. Wiózł 4 obywateli Iranu. Kolejnego kuriera zatrzymali funkcjonariusze z Placówki SG w Krynkach. Obywatel Ukrainy przyjechał odebrać grupę cudzoziemców. W swoim telefonie posiadał lokalizację miejsca, gdzie czekało na niego 4 obywateli Syrii. Cudzoziemcy przedostali się nielegalnie do Polski przez rzekę graniczną Swisłocz. Polaka, który przewoził 4 obywateli Iranu zatrzymali również funkcjonariusze z Placówki SG w Płaskiej.

Kurierzy usłyszeli zarzuty za pomocnictwo w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności. Ponadto zostały wszczęte postępowania administracyjne w celu wydania decyzji zobowiązującej ich do powrotu do kraju pochodzenia. Otrzymają również zakaz wjazdu do krajów strefy Schengen na 5 lat.

Od początku roku funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 318 pomocników i organizatorów w nielegalnym przekroczeniu granicy polsko-białoruskiej i polsko-litewskiej.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button