INNELEKKOATLETYKA

MŚ U20 Lima. Hubert Trościanka wicemistrzem świata i z rekordem Polski w dziesięcioboju

Peru

Poprawiając wynikiem 8230 punktów własny rekord Polski U20 Hubert Trościanka (Uczniak Szprotawa) został w peruwiańskiej Limie wicemistrzem świata juniorów w dziesięcioboju.

Drogę po srebrny medal w dziesięcioboju Hubert Trościanka rozpoczął od uzyskania piątego czasu dnia w biegu na 110 metrów przez płotki. Polak, który miał lekkie problemy na dystansie, uzyskał w nim czas 14.26. Później zawodnicy udali się na rzutnię dyskiem. Trościanka tracił naówczas do swego głównego rywala – lidera wieloboju Järvinena 237 punkty. Polak w szóstej konkurencji uzyskał wynik 44.98, ale Czech popisał się znakomitym rekordem życiowym 49.18, powiększając przewagę nad naszym reprezentantem.

Przygodę ze skokiem o tyczce podopieczny Marka Rzepki po zaliczeniu 4.40 zakończył nieudanymi próbami na 4.50.

18-letni reprezentant Polski zaimponował natomiast w rzucie oszczepem. W tej konkurencji uzyskał 68.29 i odrobił blisko 200 punktów do lidera.

Na zakończenie dwudniowych zmagań po pasjonującej walce z Norwegiem Jonathanem Hertwigem-Ødegaardem Trościanka poprawił rekord życiowy w biegu na 1500 metrów, uzyskując czas 4:24.41. Nasz reprezentant dziesięciobój zakończył ze znakomitym wynikiem 8230 pkt. i tym samym poprawił własny – ustanowiony na początku wakacji w Warszawie – rekord Polski juniorów. Złoto wywalczył świetnie dysponowany w Limie Tomas Järvinen, który gromadząc 8425 punktów poprawił rekord mistrzostw.

Piąte miejsce wywalczyła w finale biegu na 100 metrów przez płotki Zuzanna Zając. Zawodniczka katowickiego klubu AZS-AWF uzyskała w Limie czas 13.48. Złoty medal zdobyła Jamajka Kerrica Hill, która jako jedyna w stawce finalistek pokonała dystans w czasie poniżej 13 sekund – 12.99.

Awans do sobotniego finału biegu na 400 metrów przez płotki wywalczyła Wiktoria Gadajska. Rekordzistka Polski po ambitnej postawie na ostatniej prostej zajęła w swoim biegu półfinałowym drugie miejsce z czasem 57.19. To jej czwarty najlepszy rezultat w karierze.

Do finałów awansowały trzy z czterech polskich sztafet. W sobotę o medale powalczą sprinterki w biegu rozstawnym 4 x 100 metrów oraz panowie i panie na dystansie 4 x 400 metrów.