Ostatnie dni ukazały zimę w pełnej krasie.
Temperatury spadły znacznie poniżej zera. Stolica jest przygotowana, aby zapewnić bezpieczeństwo ludziom i infrastrukturze miejskiej.
Z chwilą nadejścia zimy służby miejskie zintensyfikowały działania, które mogą zmniejszyć skutki niekorzystnych warunków atmosferycznych. W mroźny czas Straż Miejska m.st. Warszawy i Zarząd Oczyszczania Miasta mają bardzo dużo zadań.
Najważniejszy jest człowiek
Od kilku dni miejscy strażnicy prowadzą wzmożoną kontrolę miejsc, gdzie mogą przebywać osoby będące w kryzysie bezdomności. Podczas kontaktu z takimi osobami nakłaniają do skorzystania z pomocy, przekazują informacje o adresach, gdzie szukać wsparcia, proponują transport do noclegowni. Każdego dnia strażnicy przewożą do noclegowni po kilka osób będących w kryzysie bezdomności zapewniając im choćby tymczasowe schronienie. Gorące posiłki dostarczane są do osób, które nie chcą skorzystać z noclegowni. Ponadto strażnicy zwracają szczególną uwagę na osoby znajdujące się w stanie nietrzeźwości, narażone na działanie niskich temperatur.
Działania prewencyjne często wspierane są przez Uliczny Patrol Medyczny. To zespół strażników miejskich, z kwalifikacjami ratowników medycznych lub ratowników kwalifikowanej pierwszej pomocy. Ci, oprócz odwiedzania osób w kryzysie bezdomności otaczają chorych opieką, opatrują im rany i owrzodzenia.
Bezpieczne ulice i budynki
Zima to również wzmożona praca służb oczyszczania miasta, szczególnie przy opadach śniegu lub zagrożeniu gołoledzią. Mroźna aura powoduje konieczność częstszego monitoringu stanu nawierzchni. Dotyczy to zwłaszcza mostów i wiaduktów, na których przy wysokiej wilgotności może dojść do oszronienia nawierzchni. Stan jezdni i chodników kontroluje przez całą dobę Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM). Przeprowadzane są akcje na ulicach, którymi kursują autobusy miejskie lub lokalnie w miejscach, które są aktualnie niebezpieczne.
Zarząd Oczyszczania Miasta zimą zleca odśnieżanie 1500 km jezdni, pozostawia w stałej gotowości do wyjazdu jest 300 pługów i posypywarek. Organizowane jest oczyszczanie 3,5 mln m kw. chodników. Pozostały obszar należy do innych zarządców, których szczegółowy podział można znaleźć na portalu ZOM. Wspólne patrole ZOM i Straży Miejskiej w tych mroźnych dniach zwracają uwagę na – stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców – zwisające z dachów sople. Ich usunięciem powinien zająć się zarządca budynku, a z obiektów drogowych – zarządca drogi.
Autobusy zimą
Miejskie Zakłady Autobusowe, aby minimalizować awarie taboru, również wdrażają specjalne zimowe procedury. Do autobusów tankowane jest paliwo arktyczne, którego temperatura mętnienia, szkodliwa dla silników, wynosi 33 stopnie Celsjusza poniżej zera. Podczas silnych mrozów autobusy na zajezdniach uruchamiane są minimum 40 minut wcześniej. Dzięki temu występuje pewność sprawnego wyjazdu oraz nagrzania pojazdów. W trakcie mrozów MZA rezygnuje z zewnętrznego mycia pojazdów, ponieważ mogłoby to doprowadzić do awarii układów pneumatycznych.
Nieprzerwany dostęp do mediów
Warszawski samorząd stale dba również o bezpieczeństwo i niezawodność dostaw mediów – wody, ciepła, prądu i gazu. Codziennie otrzymywane raporty o awariach i innych zdarzeniach od Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, Veolii Energii Warszawa, Polskiej Spółki Gazownictwa (oddział w Warszawie) oraz Stoen Operator uruchamiają natychmiastowe działanie. Dodatkowo przeprowadzany jest coroczny przegląd przygotowania tych spółek do okresu zimowego – w tym stanu gotowości i sprawności urządzeń, zapasów węgla itp. Na wypadek awarii opracowane są procedury, które umożliwiają sprawne usuwanie różne rodzaju usterek.
Na pomoc zwierzętom
Miasto apeluje, by w okresie zimowym zwrócić uwagę również na warszawskie zwierzęta. Mimo, że Warszawa, szczególnie w okresie zimy kładzie nacisk na działania, które pomogą im przetrwać. Drobne gesty ze strony mieszkańców, np. udostępnianie pomieszczenia piwniczne kotom wolno żyjącym będą ważnym wsparciem. Pomieszczenia stanowią bezpieczne i ciepłe schronienie dla tych zwierząt. Blisko 30 tysięcy kotów wolno żyjących urodziło się i żyje na wolności, w otoczeniu człowieka. To ważny elementem środowiska miejskiego, a ich obecność zapobiega rozprzestrzenianiu się gryzoni.