Oficjalne przecięcie wstęgi, odsłonięcie tablicy z nazwą mostu, a także widowiskowe podniesienie zwodzonych przęseł.
W sobotę, 10 października, o godz. 14.30 rozpoczęły się uroczystości związane z otwarciem Mostu 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski. Chwilę później pierwsze samochody przejechały nad Martwą Wisłą na Wyspę Sobieszewską.
– Most 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski w Sobieszewie uważam za otwarty- tak prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oficjalne funkcjonowanie nowego obiektu drogowego, którym można przejechać nad Martwą Wisłą na Wyspę Sobieszewską.
Dane mostu:
– 173 metrów – długość
– 181,5 metrów – długość przy maksymalnej rozpiętości przęseł
– 150 sekund – czas otwierana
– 5 metrów – maksymalna wysokość jednostki przepływającej pod mostem zamkniętym
Budowa nowego mostu na Wyspę Sobieszewską rozpoczęła się na dobre w styczniu 2017 r. W połowie ubiegłego roku okazało się jednak, że jeden z podwykonawców inwestycji, spółka Vistal Gdynia, ma poważne problemy finansowe, co wpłynęło na spore opóźniania w realizacji inwestycji. Pierwotnie most miał być gotowy wiosną 2018 roku. Miasto dopiero w marcu tego roku po niemal półrocznych negocjacjach odzyskało przęsła wybudowane przez gdyńską firmę.
Oprócz mostu przez Martwą Wisłę i blisko 1-kilometrowej drogi, powstał budynek służący do obsługi obiektu. Przebudowano także skrzyżowanie ulic Nadwiślańskiej – Turystycznej i drogi wojewódzkiej 501 oraz skrzyżowanie ulic Sobieszewskiej – Łąkowej – Piaskowej.
XVI Parada Niepodległości w Gdańsku na 100-lecie odzyskania Niepodległości
Tradycyjnym elementem Święta Niepodległości jest organizowana właśnie 11 listopada Parada Niepodległości. Wymarsz rozpocznie się o godz. 9.30, ale pierwsze osoby zbierać się będą na Podwalu Staromiejskim już godzinę wcześniej.
O godzinie 9.30 rozpocznie się przejście Parady ulicami: Podmłyńska – Wielkie Młyny – Rajska – Jana Heweliusza – Korzenna – Kowalska pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. Tam odśpiewamy hymn narodowy i następnie przejdziemy na Długi Targ, gdzie punktualnie o 11.30 wykonamy Historyczne Zdjęcie Gdańszczan w Stulecie Niepodległości.
Sylwetki kobiet
Święto Niepodległości to nie tylko czas, w którym cieszymy się z odzyskania suwerenności po 123 latach zaborów, ale również świętujemy setną rocznicę przyznania kobietom w Polsce praw wyborczych.
Wystawa zatytułowana „Niezwykłe Polki z Wolnego Miasta”. Chcemy pokazać trochę zapomniane, a jednak bardzo ważne postaci kobiet, które swoim intelektem, swoim piórem przeciwstawiały się tendencją faszystowskim przebiegających w latach 30-tych – mówi Waldemar Ossowki, dyrektor Muzeum Gdańska.
Początek o godz. 12.15. Na planszach plenerowej narracji zaprezentowano sylwetki i życiorysy 10 bohaterek, które szczególnie zapisały się w życiu społeczności polskiej Wolnego Miasta Gdańska, m.in. Balbiny Bellwon, Leonii Papée i Edyty Czoskówny. Wystawę będzie można obejrzeć do 2 grudnia. Dyrektor Ossowski zapowiedział również, że tego dnia odsłonięta zostanie zmodernizowana tablica pamiątkowa poświęcona Obrońcom Poczty Polskiej. Poprzednie tablice zostały wykonane w 1979 roku.
100 na 100
Wieczorem, o 22.00 natomiast w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się koncert 100 na 100. Muzyczne dekady wolności, czyli prezentacja wybranych dzieł muzyki polskiej czasu niepodległości. W sumie w 11 listopada na 11 estradach na świecie i 11 salach koncertowych w Polsce (w tym w Europejskim Centrum Solidarności), zabrzmi w sumie 100 utworów. Na naszej scenie wystąpią wyłącznie gdańscy artyści, prezentujący dorobek najważniejszych kompozytorów, których historia łączy się z Gdańskiem (Krzysztof Penderecki, Krzysztof Knittel czy Elżbieta Sikora). Koncert będzie transmitowany w Polskim Radiu, wstęp jest nieodpłatny, ale obowiązuje rejestracja możliwa od 5 listopada. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.
Również Pomorskie
Przed II wojną światową fresk „Niebo polskie” zdobił sufit auli Gimnazjum Polskiego w Gdańsku, zniszczyli go hitlerowcy, wiele lat później odtworzyli go studenci i pracownicy gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Najbliższą okazją do bezpłatnego zwiedzania tego miejsca z przewodnikiem będzie Święto Niepodległości, 11 listopada 2018 roku.
– Samorząd województwa pomorskiego zaprasza do zwiedzania fresku „Nieba Polskiego”, odtworzonego w auli dawnego gimnazjum z przewodnikiem. Zwiedzanie odbędzie się 11 listopada o godz. 13.00, 14.00, 15.00. Wśród gości zostaną rozlosowane nagrody w postaci puzzli z wizerunkiem „Nieba Polskiego” – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
„Niebo Polskie” można podziwiać w budynku dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku przy ul. Augustyńskiego 1 w Gdańsku.
Biało-czerwony Gdańsk
Od 8 do 14 listopada od zmroku do zmierzchu będą podświetlane w barwach narodowych najważniejsze obiekty w mieście: wiadukt Uczniowska – przy stadionie, wiadukt Kościuszki (przy Galerii Bałtyckiej), wiadukt Jana z Kolna (zwany żółtym), Pomnik Trzech Krzyży na placu Solidarności i Dwór Artusa. Podobnie, jak przez cały rok, na biało-czerwono będzie podświetlony pomnik Tym co za polskość. W wielu miejscach w mieście można również spotkać biało-czerwone kompozycje kwiatowe. Tradycyjnie też oflagowanie budynków i kluczowych miejskich arterii będzie nawiązywało do Święta Niepodległości.
(UMG)
Jeden komentarz