RÓŻNOŚCI

Morze Bałtyckie. 70% śmieci to plastik. Akcja sprzątania plaż

Morze Bałtyckie

Na początku stycznia Morze Bałtyckie rozszalało się na dobre.

Silny północny wiatr przez kilka dni silnie wzburzał wody. Ten sztorm poza konsekwencjami ekonomicznymi miał pozytywne skutki środowiskowe – przemieszał wody Bałtyku i dodatkowo je natlenił. Jednak zaraz po uspokojeniu się sztormu i wycofaniu wód morze zostawiło ogromne ilości odpadów. Głównie plastikowych.

„Coraz częściej już nie tylko w Azji i Ameryce Południowej, ale również w Europie obserwujemy plaże, na które morze wyrzuciło odpady. Zdecydowanie nie jest to widok, jaki chcemy oglądać podczas odpoczynku nad morzem” – mówi Rafał Jankowski, koordynator Błękitnego Patrolu WWF – Pamiętajmy, że morze jedynie oddaje to, co do niego wrzucimy.

Jeszcze przed dwoma stuleciami Bałtyk można było zaliczyć do czystych akwenów. Teraz nosi miano jednego z najbardziej zanieczyszczonych mórz świata. Duże natężenie ruchu pasażerskiego, gęsto zaludnione zlewisko morza i rzadka wymiana wód z Atlantykiem powodują, że zanieczyszczenia w Bałtyku kumulują się. Każdego roku na plażach obserwujemy tysiące, jeśli nie miliony śmieci: niedopałki papierosów, kawałki styropianu, patyczki do uszu słomki plastikowe, mieszadełka i inne produkty, których używa człowiek. Dostają się one przy zrzucie zanieczyszczeń ze statków, prowadzone są wraz z rzekami, zostawiają je turyści na plażach. Sztorm z początku roku pokazał jedynie, jak wiele śmieci gromadzi się w nim w ciągu roku, a to co znaleźliśmy na plażach, to jedynie ułamek tego, co ciągle w nim zalega. Około 70% śmieci, które znajdziemy w Bałtyku to właśnie plastik.

Wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF prowadzą wiele akcji sprzątania plaż – zarówno zorganizowane, w które włączają społeczności lokalne, jak również spontaniczne, również podczas regularnie odbywanych patroli. Są to m. in. “Nie bądź patałachem – posprzątaj Mewią Łachę” czy “Akcja Czysta Plaża”. Tym razem również zareagowali na to, co zastali nad Bałtykiem. Po ostatnim sztormie nasi wolontariusze nie pozostali obojętni i włączyli się sprzątanie plaż.

„W takich sytuacjach społeczne zaangażowanie jest niezwykle ważne. Wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF z własnej woli angażują się w akcje sprzątania plaż, nierzadko sami takie akcje organizują, a do tego próbują włączać w nie lokalne społeczności i turystów. Trzeba zdać sobie w końcu sprawę z tego, żę wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za miejsca w których żyjemy, a nie tylko pojedyncze osoby i wyznaczone służby” – komentuje Rafał Jankowski, koordynator Błękitnego Patrolu WWF

Błękitny Patrol WWF to grupa wolontariuszy działająca od roku 2010 na bałtyckich plażach. Prowadzą monitoring wybrzeża, organizują wydarzenia edukacyjne i sprzątania plaż, uczestniczą w interwencjach do ssaków i ptaków morskich. Jeśli zobaczysz fokę lub morświna skontaktuj się z Błękitnym Patrolem WWF pod numerem 795 536 009.
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button