GOSPODARKAPOLITYKAŚWIAT

Morawiecki w Davos. Duda: gospodarka regionu rośnie

Forum Ekonomicznym w Davos 2020

W szwajcarskim Davos odbywa się 50. Światowe Forum Ekonomiczne.

– Europa Środkowo-Wschodnia jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się regionów Europy – podkreślał prezydent Andrzej Duda podczas środowej debaty „Growing Europe: The Economic Vitality of Central and Eastern Europe”.

Jak dodał prezydent, między 1996 r. a 2017 r. gospodarki naszego regionu zanotowały 114 proc. wzrost PKB per capita w porównaniu do 27 proc. wzrostu w krajach zachodnich. – Jesteśmy jednym z najbardziej atrakcyjnych regionów do inwestowania – zaznaczył. Andrzej Duda wskazywał ponadto na Inicjatywę Trójmorza, której celem jest wzmocnienie integracji infrastrukturalnej i gospodarczej krajów regionu Bałtyku, Adriatyku i Morza Czarnego. – Rezultaty są widoczne. Znaczenie gospodarcze regionu rośnie – ocenił.

Andrzej Duda rozmawiał również m.in. z Prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem, Sekretarzem Generalnym OBWE Thomasem Gremingerem oraz Wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Marošem Šefčovičem.

Premier Morawiecki w Davos odbył spotkanie z premierem Chorwacji Andrejem Plenkovicem (fot. Piotr Zajączkowski/KPRM)

Mateusz Morawiecki w Davos

W ramach wizyty Mateusz Morawiecki wziął udział w nieformalnym spotkaniu światowych liderów „Informal Gathering of World Economic Leaders (IGWEL) – An Ascendant Europe”. Odbędzie także szereg spotkań z przedstawicielami świata polityki i biznesu m.in. wspólny lunch z Sundarem Pichaiem, szefem Google’a oraz spotkania bilaterlane z prezesem Microsoftu – Bradem Smithem, ArcelorMittal Lakshim Mittalem oraz AstraZeneca Leifem Johanssonem.

Szef rządu zaznaczył, że w dobie spowolnienia polska gospodarka bardzo szybko się rozwija „chciałbym żeby to źródło sukcesu było jeszcze mocniej oparte o wysoko zaawansowane technologie, które przyniosą do Polski nowe miejsca pracy”.

Premier podkreślił, że spotkania w Davos są istotne z punktu widzenia polskiej gospodarki. Wskazał, że według OECD mamy najszybszy wzrost gospodarczy ze wszystkich trzydziestu sześciu krajów, dlatego w dalszej perspektywie warto inwestować w Polsce. „„Mamy znakomicie wykształconych i utalentowanych pracowników”- mówił. Dodał, że jest to bardzo często podkreślane przez firmy, które już w Polsce inwestują.”

„Komisja Europejska powinna podjąć działania by wyeliminować luki podatkowe. Jeżeli tak się stanie, to szanse na większy unijny budżet znacząco wzrosną” – ocenił Mateusz Morawiecki podczas panelu ekonomicznego w Davos.

Obok polskiego premiera wystąpił szef OECD Jose Angel Gurria oraz minister gospodarki i finansów Francji Bruno Le Maire. Debata dotyczyła przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny i Bank Gospodarstwa Krajowego raportu na temat podatkowych nadużyć w UE.

Według Mateusza Morawieckiego, Polska przed 2015 r. była jednym z krajów najsłabiej ściągających podatek VAT wśród członków Unii Europejskiej, a dziś należy do najskuteczniejszych. „Udało się to osiągnąć poprzez zmianę systemu podatkowego, obniżenie podatków dla małych i średnich przedsiębiorstw i jednocześnie próbę wyeliminowania możliwości stosowania niedozwolonych form unikania płacenia podatków” – ocenił szef polskiego rządu.

„Wykonaliśmy swoją pracę, a teraz jest szansa, by zmiana została wprowadzona w całej UE” – podkreślił premier. „Jeśli chcemy mieć ambitną politykę europejską dotyczącą innowacji i klimatu, to powinniśmy mieć również ambitny budżet” – powiedział Mateusz Morawiecki. Jak wyjaśnił, wpływy do takiego budżetu można osiągnąć poprzez wyeliminowanie przynajmniej części nadużyć podatkowych.

Według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego roczna strata związana z wypływami podatkowymi z VAT, CIT i PIT w UE to 170 mld euro.

Przed panelem ekonomicznym Mateusz Morawiecki spotkał się w Domu Polskim w Davos z Leifem Johanssonem, prezesem jednej z największych firm biofarmaceutycznych na świecie. AstraZeneca oficjalnie ogłosiła plany inwestycyjne w Polsce na kwotę 1,5 miliarda złotych. „To ogromna suma w obszarze badań i rozwoju” – ocenił szef polskiego rządu.

Mateusz Morawiecki spotkał się także m.in. z szefem Google’a Sundarem Pichaiem, prezesem Microsoftu Bradem Smithem i szefem ArcelorMittal Lakshim Mittalem.
(KPRP,KPRM)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button