Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski uczestniczył w 61. edycji jednej z najważniejszych światowych konferencji poświęconych bezpieczeństwu globalnemu, która w dniach 14-16 lutego br. odbyła się w Monachium.
W ramach konferencji minister Sikorski uczestniczył w panelach dyskusyjnych oraz odbył szereg spotkań dwustronnych – zarówno ze swoimi odpowiednikami, jak i innymi partnerami zagranicznymi.
Głównym tematem tegorocznej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa były dążenia do zakończenia wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Dyskutowano również m.in. o relacjach transatlantyckich, europejskiej obronności, sytuacji na Bliskim Wschodzie, przyszłości Partnerstwa Wschodniego a także osi Rosja–Chiny–Iran–Korea Północna i zagrożeniu, jakie stanowi ona dla Zachodu.
Przed oficjalną inauguracją tegorocznej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium (MSC), 13 lutego br. minister Sikorski spotkał się ze specjalnym wysłannikiem Stanów Zjednoczonych ds. Ukrainy i Rosji, generałem Keithem Kelloggiem. Rozmowa dotyczyła przyszłości partnerstwa transatlantyckiego oraz wspólnej pracy na rzecz Ukrainy.
W ramach oficjalnego programu Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa minister Radosław Sikorski uczestniczył z szefami dyplomacji Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii w dyskusji panelowej „Europole? The Old Continent’s New Geopolitical Role”. Ministrowie dyskutowali na temat porządku międzynarodowego, globalnych wyzwań bezpieczeństwa i konfliktów regionalnych. Minister Sikorski podkreślił, że Rosja jest i pozostaje zagrożeniem nie tylko dla Europy, ale całego porządku międzynarodowego: – W Polsce nie mamy wątpliwości, że zagrożenie dla Europy, liberalnej demokracji i przyzwoitości pochodzi od putinowskiej Rosji – podkreślił minister. Podczas panelu szef polskiej dyplomacji ocenił, że w stosunkach międzynarodowych „nie ma nic bardziej niebezpiecznego niż gwarancje bez pokrycia. (…) Jeśli chcemy dawać gwarancje, musimy podchodzić do tego poważnie” – dodał. Europa musi przejąć większą odpowiedzialność za bezpieczeństwo swoje i stabilność najbliższego otoczenia.
Szef polskiego MSZ zabrał głos także podczas dyskusji panelowej „Peace Through Strength: A Plan for Ukraine”. W debacie brali również udział specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy generał Keith Kellogg, minister obrony Litwy Dovilė Šakalienė oraz szefowie dyplomacji Ukrainy i Wielkiej Brytanii – Andrij Sybiha i David Lammy. Rozmawiano o tym, jak zakończyć wojnę prowadzoną przez Rosję, wzmocnić pozycję negocjacyjną Ukrainy i zabezpieczyć długoterminowe żywotne interesy bezpieczeństwa Kijowa, możliwość członkostwa w zachodnich strukturach politycznych i bezpieczeństwa. Minister Sikorski podkreślił, że należy utrzymać dotychczasowy kurs: kontynuować wsparcie dla Ukrainy, jej obronności, tak długo, jak Ukraina chce się bronić.
Ponadto szef polskiej dyplomacji odbył szereg spotkań bilateralnych i wielostronnych, uczestnicząc w wydarzeniach towarzyszących. Pierwszego dnia Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa minister Radosław Sikorski uczestniczył w dyskusji pt. „Exposing False Flags, Deterring Foes: Drawing the line in NATO’s New North” zorganizowanej przez Szwedzki Instytut Spraw Międzynarodowych. W dyskusji wzięli udział również minister obrony Szwecji Pål Jonson oraz szefowa dyplomacji Łotwy Baiba Braže. Minister Sikorski, współinicjator Partnerstwa Wschodniego, podkreślał, że powinno ono pozostać skutecznym narzędziem proeuropejskich reform, zwłaszcza w sferze wartości. Kontynuowane będą działania zmierzające do dostosowania Partnerstwa Wschodniego do nowej sytuacji geopolitycznej.
Szef polskiej dyplomacji uczestniczył również w spotkaniu zorganizowanym przez fundacje German Marshall Fund i Open Society, podczas którego dyskutowano o środkach wsparcia wysiłków obronnych Ukrainy.
Minister Sikorski spotkał się ponadto z wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych Mołdawii, Mihaiem Popșoiem, a także ze swoim odpowiednikiem z Egiptu, Badrem Abdelatty. Omówiono szereg spraw z zakresu strategicznych relacji z Unią Europejską oraz bieżącą sytuację w Strefie Gazy i w Ukrainie. Okazją do otwartej dyskusji nad globalnymi problemami bezpieczeństwa były również pozostałe wydarzenia towarzyszące, w których wziął udział minister: dyskusja „The New Geopolitics: The World to Come” oraz ceremonia „John McCain Dissertation Award”, honorująca osiągnięcia naukowe w dziedzinie stosunków transatlantyckich. Minister Sikorski spotkał się także z Dyrektorem Wykonawczym Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego, Tedem Deutchem. Ponadto na marginesie tegorocznej konferencji szefowie dyplomacji Polski i Niemiec – Radosław Sikorski i Annalena Baerbock – wręczyli Nagrodę Specjalną prof. Ricie Süssmuth w uznaniu całokształtu jej działalności na rzecz partnerskich stosunków polsko-niemieckich.
Drugi dzień konferencji bezpieczeństwa w Monachium minister Sikorski rozpoczął od spotkania dotyczącego całościowego podejścia do tematu nieregularnej migracji. Spotkanie odbyło się z inicjatywy brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Davida Lammy’ego. Następnie szef polskiego MSZ rozmawiał z szefową kanadyjskiej dyplomacji Melanie Joly. Podczas spotkania ministrowie omówili zagadnienia z agendy dwustronnej, a także możliwości współpracy podczas prezydencji Polski w Radzie UE i prezydencji Kanady w grupie G7. Minister Sikorski spotkał się także ze swoim odpowiednikiem z Czech, Janem Lipavským. Szef polskiej dyplomacji rozmawiał z wiceprezesem Free Russia Foundation Władimirem Kara-Murzą, podkreślając, że Polska wspiera rosyjskich działaczy demokratycznych, którzy kontynuują swoją walkę o wolną i demokratyczną Rosję.
Na marginesie konferencji, minister Sikorski ponownie rozmawiał z generałem Keithem Kelloggiem, specjalnym wysłannikiem Stanów Zjednoczonych ds. Ukrainy i Rosji, tym razem w szerszym gronie. W rozmowie uczestniczyli przedstawiciele unijnej dyplomacji, w tym m.in. Kaja Kallas, Wysoka przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, oraz ministrowie spraw zagranicznych państw unijnej „Wielkiej Piątki” (Polski, Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii), a także Wielkiej Brytanii. Podczas rozmowy zostały poruszone tematy związane z bezpieczeństwem w regionie i wsparciem dla Ukrainy.
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa (Munich Security Conference) organizowana jest od 1963 r. Stanowi wiodące forum dyskusji na temat bieżących problemów bezpieczeństwa międzynarodowego w gronie szefów państw i rządów, ministrów spraw zagranicznych i obrony, parlamentarzystów oraz przedstawicieli mediów i nauki. Od 2022 r. konferencji przewodniczy były dyplomata Christoph Heusgen.