SPORTY WALKI

Mistrzostwa Świata MMA 2024. Siedem medali polskich zawodników

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Podczas Młodzieżowych Mistrzostw Świata IMMAF 2024 polska reprezentacja wywalczyła sześć medali, w tym trzy złote, jeden srebrny i dwa brązowe.

W klasyfikacji medalowej Polska zajęła miejsce ósme.

Młodzieżowa kadra Polski MMA, powołana przez Stowarzyszenie MMA Polska, od 5 do 10 sierpnia rywalizowała w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie odbywały się Młodzieżowe Mistrzostwa Świata IMMAF 2024. Zawody zgromadziły ponad 800 sportowców z ponad 45 krajów. Było to największe wydarzenie zorganizowane przez International Mixed Martial Arts Federation, organizację, która zajmuje się promowaniem i rozwojem amatorskiego MMA oraz pracuje nad wprowadzeniem tego sportu do grona dyscyplin olimpijskich.

Młodzieżowe Mistrzostwa Świata MMA 2024 były kolejnym międzynarodowym wydarzeniem, w którym wzięła udział reprezentacja Polski, ale trzecim, na które Stowarzyszenie MMA Polska powołało kadrę kadetów, czyli zawodników od 12 do 17 roku życia.

Dwanaścioro polskich reprezentantów pod wodzą trenera Emila Różewskiego stoczyło łącznie 38 pojedynków, z których 28 wygrało. Najpierw 13-letni Antoni Bawor wywalczył tytuł mistrza świata. Dzień później 15-letnia Julia Lewandowska również zdobyła złoto, a Dominik Sitko, rywalizujący w tej samej kategorii wiekowej, wywalczył wicemistrzostwo. W kolejnym dniu zawodów 15-letni Ksawery Mosing, zeszłoroczny mistrz świata, ponownie stanął na najwyższym stopniu podium, a w ostatnim dniu zawodów 16-letnia Roksana Piechowiak i 17-letnia Sara Dembińska wywalczyły krążki brązowe.

• Sara Dembińska, kategoria 52,2kg – medal brązowy

Młodzieżowe Mistrzostwa Świata IMMAF 2024 były jedenastym międzynarodowym wydarzeniem, w którym rywalizowała reprezentacja Polski i trzecim z udziałem kadetów. Młodzieżowa reprezentacja, która po raz pierwszy została powołana w zeszłym roku, zdobyła już 19 medali imprez międzynarodowych (łącznie z kadrą juniorów i seniorów nasi zawodnicy wywalczyli 50 medali). W tym roku kadecie rywalizowali również podczas kwietniowych mistrzostw Europy, z których przywieźli dwa złote krążki, jeden srebrny i sześć brązowych.