Ministrowie obrony NATO kończą spotkanie, skupiają się na wydatkach na obronę i wsparciu dla Ukrainy.
Ministrowie obrony państw NATO zakończyli (13 lutego 2025 r.) swoje spotkanie w Brukseli, przygotowując grunt pod nadchodzący szczyt NATO w Hadze w czerwcu. Sekretarz generalny NATO Mark Rutte wyraził szok i smutek z powodu tego, co wydaje się być celowym atakiem w Monachium, w którym wiele osób zostało rannych.
Rutte wyraził również zadowolenie z powitania nowego sekretarza obrony USA, Pete’a Hegsetha, na jego pierwszym spotkaniu NATO. „Sekretarz Hegseth przybył z jasnym przesłaniem. O trwałym zaangażowaniu Ameryki w silny Sojusz NATO. I o jasnych oczekiwaniach Ameryki, aby wszyscy sojusznicy ponieśli swoją sprawiedliwą część ciężaru”.
Ministrowie omówili postępy w zakresie wzmacniania odstraszania i obrony NATO oraz solidne plany obronne, na które zgodzili się wszyscy sojusznicy. „Aby mieć pewność, że jesteśmy w pełni gotowi do realizacji tych planów, potrzebujemy większych zdolności wojskowych, a do tego potrzebujemy znacznie większych wydatków na obronę” — podkreślił pan Rutte. „Z naszych dzisiejszych dyskusji jasno wynika, że sojusznicy dostrzegają potrzebę znacznie większych inwestycji” — dodał.
Zauważył, że od 2014 r. europejscy sojusznicy i Kanada dodali ponad 700 miliardów dolarów amerykańskich do budżetów obronnych. Tylko w 2024 r. inwestycje sojuszników spoza USA osiągnęły 485 miliardów dolarów amerykańskich, co oznacza wzrost o 20% w porównaniu z poprzednim rokiem, przy czym dwie trzecie sojuszników wydaje obecnie co najmniej 2% PKB na obronę. Sekretarz generalny przewiduje dalsze wzrosty w 2025 r., uznając poczyniony postęp, ale podkreślając potrzebę dalszych wysiłków.
Ministrowie obrony omówili również kwestię wzmocnienia bazy przemysłowej obronności po obu stronach Atlantyku, uznając potrzebę nastawienia wojennego, aby zapewnić wiarygodne odstraszanie i obrona w obliczu rosnących wyzwań bezpieczeństwa.
Podczas sesji Rady NATO-Ukraina z ministrem obrony Ukrainy Rustemem Umerovem, sojusznicy omówili znaczenie dalszego wsparcia dla Ukrainy, „które jest kluczowe, aby ta brutalna wojna agresji mogła dobiec sprawiedliwego i trwałego końca”. Podczas gdy NATO zobowiązało się do przekazania Ukrainie 40 miliardów euro w 2024 r. na szczycie w Waszyngtonie, rzeczywista pomoc w zakresie bezpieczeństwa przekroczyła oczekiwania, osiągając ponad 50 miliardów euro, z czego prawie 60% zapewniły Europa i Kanada.
„Wszystko to wysyła jasny sygnał, że Europa i Kanada przejmują większą część transatlantyckiego podziału obciążeń” – podsumował pan Rutte.
NATO uruchamia dwie nowe międzynarodowe inicjatywy obrony powietrznej, wzmacnia istniejące projekty
W czwartek (13 lutego 2025 r.) NATO uruchomiło dwie nowe międzynarodowe inicjatywy High-Visibility w celu dalszego zwiększenia ochrony przestrzeni powietrznej oraz wzmocnienia odstraszania i obrony. Podczas ceremonii podpisania, która odbyła się w Kwaterze Głównej NATO, 15 sojuszników zobowiązało się do opracowania bardziej wydajnych rozwiązań dla zagrożeń powietrznych niższego szczebla – to znaczy zagrożeń latających poniżej 500 stóp/150 metrów co stanowi mniej niż połowę wysokości Wieży Eiffla.
Ponadto, tych samych 15 sojuszników (Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Łotwa, Litwa, Holandia, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Hiszpania, Turcja i Wielka Brytania, a także Czechy), uruchomiło międzynarodową inicjatywę dotyczącą pasywnego nadzoru powietrznego, takiego jak wykrywanie hałasu co jest niezbędne do identyfikacji nadchodzących zagrożeń niewykrywalnych przez aktywne możliwości nadzoru powietrznego, takie jak radary i satelity.
Wojna na Ukrainie pokazała, jak skuteczne i niebezpieczne technologie, takie jak małe drony, mogą odgrywać rolę w konflikcie. Zwiększenie zdolności NATO do wykrywania, identyfikowania, śledzenia i reagowania na te nowe zagrożenia przy jednoczesnym wykorzystaniu postępu technologicznego w celu wzmocnienia odstraszania i obrony jest niezbędne dla Sojuszu
Dzięki projektom dotyczącym zagrożeń powietrznych niższego szczebla i pasywnego nadzoru powietrznego uczestniczący sojusznicy będą dążyć do wspólnego rozwijania i nabywania nowych zdolności, ale także do zwiększenia interoperacyjności między zdolnościami krajowymi przy obniżonych kosztach i większych korzyściach operacyjnych.
Podczas ceremonii sojusznicy powitali również nowych członków istniejących projektów. Rumunia dołączyła do Danii, Niemiec, Grecji, Włoch, Węgier, Holandii, Norwegii, Słowenii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii w ramach modułowego rozwiązania dla zdolności naziemnej obrony powietrznej (Modular GBAD). Projekt, który zostanie uruchomiony w 2023 r., ma na celu opracowanie modułowego rozwiązania do przeciwdziałania zagrożeniom powietrznym na bardzo krótkim, krótkim i średnim dystansie.
Portugalia i Turcja dołączyły do Międzynarodowej Inicjatywy Magazynowania Amunicji (MAWI), której celem jest wzmocnienie i usprawnienie wstępnego składowania i zarządzania zapasami amunicji. Utworzona w 2021 r. inicjatywa liczy obecnie udział 26 sojuszników (Belgia, Bułgaria, Kanada, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Turcja i Wielka Brytania) oraz Agencji Wsparcia i Zamówień NATO (NSPA).
Wielka Brytania została dwudziestym pierwszym członkiem inicjatywy Cross-Border Airspace. Inicjatywa, uruchomiona w październiku 2023 r., ma na celu zwiększenie koordynacji między cywilnymi i wojskowymi władzami sojuszniczymi w zakresie wykorzystania przestrzeni powietrznej do szkoleń i ćwiczeń NATO oraz innych działań lotniczych w kilku regionach Europy. W projekcie uczestniczą również Albania, Belgia, Bułgaria, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Islandia, Włochy, Macedonia Północna, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Hiszpania, Szwecja i Turcja.