Ośmioro ministrów spraw zagranicznych napisało list do szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella.
Chodzi o zakazanie rosyjskim dyplomatom swobodnego przemieszczania się po krajach Unii Europejskich.
Część tego listu:
„Wywiad, propaganda, a nawet przygotowywanie aktów sabotażu to główny zakres pracy dużej liczby rosyjskich 'dyplomatów’ w UE. Fala wydaleń rosyjskich dyplomatów w ostatnich latach zadała potężny cios tym praktykom.
Zagrożenie jednak pozostaje, o czym świadczy utrzymująca się konieczność wydalania pracowników ambasad Rosji z różnych krajów UE. Swobodny ruch posiadaczy rosyjskich paszportów dyplomatycznych i służbowych, akredytowanych w jednym państwie przyjmującym, po całej strefie Schengen, ułatwia im szkodliwe działania. Uważamy, że UE powinna ściśle przestrzegać zasady wzajemności i ograniczyć przemieszczanie się członków rosyjskich misji dyplomatycznych i członków ich rodzin wyłącznie do terytorium państwa, w którym są akredytowani.
Ograniczyłby to przestrzeń operacyjną dla rosyjskich agentów.
W takim przypadku musimy odpowiedzieć: jeśli rząd rosyjski zacznie w sposób asymetrycznie restrykcyjny traktować dyplomatów państw członkowskich UE lub delegatury UE, musimy wspólnie być gotowi na kolejny krok na zasadzie wzajemności. Potencjalna reakcja Rosji wiąże się ze znacznie mniejszymi kosztami niż potencjalne szkody, jakie rosyjscy dyplomaci agenci mogą wyrządzić w Europie.
Z prawnego punktu widzenia zakaz przemieszczania się dla rosyjskich dyplomatów byłby zgodny z prawem międzynarodowym: zarówno z konwencją wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych jak i konwencją wiedeńską o stosunkach konsularnych. Swobodny ruch personelu rosyjskich misji dyplomatycznych na terenie całej strefy Schengen nie jest przywilejem dyplomatycznym, ale dodatkową korzyścią.”
Pod listem podpisali się: szef MSZ Radosław Sikorski, ministrowie z Holandii – Hanke Bruins Slot, Danii – Lars Lokke Rasmussen, Czech – Jan Lipavsky, Rumunii – Luminita Odobescu, Estonii – Margus Tsahkna, Łotwy – Baiba Braze i Litwy – Gabrielius Landsbergis.
Minister Radosław Sikorski wziął udział w Ukraine Recovery Conference
Podczas spotkań, przedstawiciele rządów i eksperci mieli okazję omówić kwestie dotyczące m.in. mobilizacji sektora prywatnego do rekonstrukcji infrastruktury i wzrostu gospodarczego Ukrainy, odbudowy społecznej i kapitału ludzkiego, odtworzenia efektywnej działalności gmin i regionów oraz perspektyw przystąpienia Ukrainy do UE.
Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że Polska jest wiodącym dawcą pomocy humanitarnej i wojskowej dla Ukrainy. Wyraził również uznanie dla wysokiego poziomu przygotowania przedstawicieli polskiego biznesu do prowadzenia działalności gospodarczej nawet w najtrudniejszych warunkach. Minister Sikorski zapewnił też o pełnym poparciu rządu dla polskich przedsiębiorców gotowych do zaangażowania się w proces odbudowy i modernizacji Ukrainy, jako przykład podając działalność Banku Gospodarstwa Krajowego, który udziela niezbędnego wsparcia dla przedsiębiorstw operujących w obszarach przyfrontowych. Wraz z programem gwarancji kredytowych działania te pozwalają na dalszy owocny rozwój polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej.
Minister Sikorski z satysfakcją odnotował również informację o otrzymaniu przez polskie przedsiębiorstwo Enforce Medical Technologies nagrody International Flagship Project Award, przyznawanej dla 10 najlepszych międzynarodowych biznesów działających na Ukrainie.
Konferencja poświęcona ożywieniu gospodarczemu i długofalowym planom odbudowy Ukrainy odbyła się w dniach 11-12 czerwca br. w Berlinie.
Ukraine Communications Group rozpoczyna działalność w Warszawie
10 czerwca br. Pełnomocnik Ministra Spraw Zagranicznych do spraw Przeciwdziałania Dezinformacji Międzynarodowej Tomasz Chłoń oraz Specjalny Wysłannik i Koordynator Global Engagement Center Departamentu Stanu USA, James P. Rubin wzięli udział w ceremonii otwarcia Ukraine Communications Group.
Inicjatywa zrzesza państwa partnerskie i organizacje międzynarodowe (m.in. Finlandię, Francję, Kanadę, Litwę, Łotwę, Niemcy, Polskę, Słowenię, Stany Zjednoczone, Szwecję, Ukrainę, Włochy, NATO i Europejską Służbę Działań Zewnętrznych [ESDZ]) i ma na celu wzmocnienie koordynacji na rzecz skutecznego ujawniania rosyjskiej dezinformacji. Kreml regularnie posługuje się kłamstwem i manipulacją by podważać naszą solidarność z narodem ukraińskim broniącym swojej ojczyzny. Grupa ma wyjść naprzeciw zwodniczym narracjom na temat rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz pracować na rzecz uczciwego przedstawiania rzeczywistości w globalnym środowisku informacyjnym.
To mocny sygnał naszej wspólnej determinacji dla dalszego wspierania Ukrainy w jej walce z rosyjską inwazją.
Polska i Stany Zjednoczone zawarły Porozumienie o Współpracy na rzecz Przeciwdziałania Manipulacji Informacjami przez Państwa Trzecie
10 czerwca br. Polska i Stany Zjednoczone zawarły Porozumienie o Współpracy na rzecz Przeciwdziałania Manipulacji Informacjami przez Państwa Trzecie.
W uroczystości podpisania dokumentów uczestniczyli Pełnomocnik Ministra Spraw Zagranicznych do spraw Przeciwdziałania Dezinformacji Międzynarodowej Tomasz Chłoń oraz Specjalny Wysłannik i Koordynator Global Engagement Center Departamentu Stanu USA, James P. Rubin.
Polska i Stany Zjednoczone potwierdziły swoje niezachwiane zobowiązanie do przeciwdziałania dezinformacji międzynarodowej, między innymi poprzez wzmacnianie odporności społecznej na skutki tego zjawiska a także zwiększenie kosztów dla dezinformatorów na drodze sankcji i innych wspólnych działań. W oparciu o zawarte porozumienie Polska i Stany Zjednoczone zamierzają usprawnić wymianę informacji na temat zagrożeń stwarzanych przez obcą ingerencję i manipulację informacjami, zwiększyć zdolności przeciwdziałania dezinformacji oraz ujednolicać strategie w kluczowych uzgodnionych obszarach działania.
Polska i Stany Zjednoczone zamierzają zacieśniać współpracę by osiągnąć postęp w zwalczaniu szkodliwej obcej manipulacji w globalnym środowisku medialnym.