Co roku 21 września na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pokoju.
Symbolicznym aktem, podkreślającym ideę proklamowania Dnia jest przestrzeganie 24-godzinnego zawieszenia broni i niestosowania przemocy na świecie. Ta zasada coraz bardziej jest łamana we współczesnym świecie, który dziś potrzebuje pokoju bardziej niż kiedykolwiek dotychczas.
W przesłaniu z okazji Dnia, António Guterres, Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych powiedział: „Pokój jest dziś potrzebny bardziej niż kiedykolwiek. Wojny i konflikty sieją zniszczenia, biedę i głód oraz wypędzają dziesiątki milionów ludzi z domów. Chaos klimatyczny jest wszędzie. I nawet pokojowo rozwijające się kraje borykają się z ogromnymi nierównościami i polaryzacją polityczną”.
Rok 2023 to był także 75. rocznica uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka oraz Konwencji o zapobieganiu i karaniu ludobójstwa. Międzynarodowy Dzień Pokoju zachęca całą młodzież do ambitnego zaangażowania w charakterze podjęcia rozważań w kierunku pozytywnych i konstruktywnych zmian.
Łódź. Błękitno-biały marsz pochód przeszedł ulicą Piotrkowską, wznosząc apele o dialog i przyjaźń między narodami.
Marsz jest radosną paradą z towarzyszeniem orkiestry oraz lokalnych artystów m.in. słynnych cheerleaderek-seniorek z domu kultury na Karolewie. Wydarzenie co roku organizuje Stowarzyszenie Misji Pokojowych ONZ. Rzecznicy pokoju na świecie, w charakterystycznych błękitnych beretach i koszulkach, młodzież szkolna i zaproszeni goście przypomnieli, że pokój to pojęcie szersze niż jedynie brak wojny. To również prawa człowieka, polegające na dostrzeganie wszystkich jego potrzeb.
– Zagrożenia, jakie niesie ze sobą współczesność, to nie tylko konwencjonalna wojna. Ona jest oczywiście straszna i nigdy nigdzie nie powinna mieć miejsca. Ale dzisiejszy świat stawia przed nami zagrożenia także związane z cybeprzestępczością, czy zmianami klimatycznymi. Tego doświadczamy na co dzień, a widzimy też co obecnie dzieje się na południu Polski czy w krajach ościennych. To są wyzwania, z którymi musimy sobie poradzić. Przypominamy więc, że pokój jest najlepszym do tego rozwiązaniem – powiedziała wiceprezydent Małgorzata Moskwa-Wodnicka, obecna na marszu.
W marszu biorą udział znane w Łodzi osoby. Karolina Bielawska, Miss Polonia i Miss World 2021 odczytała fragmenty Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka g.13.45. Apel o pokój wygłosiła również Elżbieta Pawlicka, wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Polsce. Podczas wydarzenia tradycyjnie wypuszczono w niebo dwa białe gołębie – „gołąbki pokoju”. Wiele osób odebrało dziś również certyfikaty za swoją działalność społeczną.
Międzynarodowy Dzień Pokoju to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1981 roku i od 2001 roku obchodzone corocznie 21 września. Jego celem jest zwrócenie uwagi ludzi na całym świecie na potrzebę przestrzegania pokoju. Tego dnia organizacje, instytucje, społeczności lokalne z całego świata, również na terenach okupowanych, organizują liczne imprezy, happeningi, seminaria, wykłady, pokazy filmów. W wielu miejscach Dzień Pokoju upamiętnia się chwilą ciszy.