POLSKA

MEN i WOŚP. Pierwsza pomoc w szkołach

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

W Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyła się konferencja dotycząca współpracy MEN z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.

Uczestniczyli w niej minister Barbara Nowacka, sekretarz stanu Katarzyna Lubnauer oraz Jerzy Owsiak, prezes zarządu Fundacji WOŚP. Głównym tematem spotkania była organizacja zajęć pierwszej pomocy dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

– Każda osoba może uratować życie. Pierwsza pomoc w szkole musi być obecna na wszystkich etapach edukacji. Od 1 września każdy uczeń będzie poznawał zasady pierwszej pomocy – mówiła Barbara Nowacka w czasie konferencji.

Pierwsza pomoc w szkołach (fot. MEN)

Wiceminister Katarzyna Lubnauer podkreśliła jak ważna jest znajomość zasad pierwszej pomocy wśród dzieci i młodzieży..

– Do podstawy programowej w klasach I-III wpisana została pierwsza pomoc. Nauczyciele przeszkoleni przez WOŚP przekażą pozyskaną wiedzę swoim uczniom. To bardzo ważne, by młodzi ludzie wiedzieli, jak udzielać pierwszej pomocy. Kiedyś ta umiejętność może uratować komuś życie – zaznaczyła sekretarz stanu w MEN.

Jerzy Owsiak zapewnił, że w ramach zajęć pierwszej pomocy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy każda szkoła otrzyma materiały edukacyjne oraz specjalne fantomy do praktycznej nauki udzielania pierwszej pomocy. Szkolenia dla nauczycieli w tym zakresie prowadzą wykwalifikowani instruktorzy WOŚP. Zajęcia te mają charakter zarówno teoretyczny, jak i praktyczny. Obejmują zagadnienia dotyczące między innymi łańcucha przeżycia, ułożenia poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej czy przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

– Do tej pory przeszkoliliśmy prawie 31 tysięcy nauczycieli. Nauczyciele będą przekazywać wiedzę dzieciom. Dziękujemy ministerstwu za tak szybką reakcję, za spotkania i za to ze dziś możemy ogłosić, że od września obligatoryjnie startujemy z programem. Współpraca instytucji z organizacjami pozarządowymi przynosi wspaniałe rezultaty o czym świadczy również ten program – powiedział prezes zarządu Fundacji WOŚP.

Od 1 września 2024 roku – od dnia, w którym zacznie obowiązywać nowa podstawa programowa – uczniowie klas I-III szkoły podstawowej opanują podstawowe umiejętności udzielania pierwszej pomocy w ramach edukacji przyrodniczej. Podopieczni klas IV-VII szkół podstawowych, II-IV liceum ogólnokształcącego, II–V technikum, a także II i III branżowej szkoły I stopnia zdobędą specjalistyczną wiedzę podczas zajęć z wychowawcą. Natomiast uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej, jak również I klasy szkoły ponadpodstawowej zrealizują program dotyczący pierwszej pomocy na zajęciach z edukacji dla bezpieczeństwa.

Pierwsza pomoc w szkołach. Kurek Owsiak (fot. MEN)

Nauka pierwszej pomocy obligatoryjna

Kilka dni temu Ministra Barbara Nowacka podpisała projekty rozporządzeń zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego dla 18 przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jedną z wprowadzanych zmian jest uwzględnienie zasad udzielania pierwszej pomocy w edukacji przyrodniczej (klasy I-III). Oznacza to, że nauka udzielania pomocy stanie się powszechna – to piękne zwieńczenie wieloletnich starań i apeli Fundacji WOŚP do kolejnych Ministrów Edukacji Narodowej.

Konferencji towarzyszył pokaz resuscytacji krążeniowo-oddechowej i układania poszkodowanego w pozycji bezpiecznej – to elementy szkolenia, z jakich korzystać mogą nauczyciele w ramach Programu „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Przeprowadzili go instruktorzy programu RUR: Małgorzata Bochniak, Karolina Laskowska, Anna Stawicka, Dominik Szajewski i Aleksandra Panasiewicz.

O programie RUR

Pierwsza pomoc – to dziecinnie proste! Fundacja WOŚP od ponad 18 lat realizuje Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować” i przekonuje, że nauka pierwszej pomocy w klasach I-III szkoły podstawowej jest potrzebna.

Za sprawą tego projektu nauczyciele w całej Polsce poznają zasady udzielania pierwszej pomocy, a następnie edukują z tego zakresu swoich podopiecznych. Dzięki zajęciom dzieci nabierają pewności co do swoich umiejętności i śmielej podejmują działania ratujące życie – to przekłada się na tempo udzielania pomocy i zwiększenie realnych szans na powrót do zdrowia poszkodowanego. Od momentu startu projektu przeszkolono 30 945 nauczycieli, którzy wiedzę z zakresu pierwszej pomocy przekazali 2 862 397 uczniom.

Tylko od Finału WOŚP, podczas którego Ministra Barbara Nowacka ogłosiła decyzję o wprowadzeniu obligatoryjności nauki pierwszej pomocy w szkołach podstawowych, instruktorzy WOŚP zrealizowali 16 szkoleń dla 600 nauczycieli z 300 szkół.

Każde ze szkoleń RUR to kilka godzin zajęć teoretycznych i praktycznych, w trakcie których poruszane są tematy związane z udzielaniem pierwszej pomocy – od sprawdzania przytomności i oddechu, przez wzywanie pomocy, ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej, po resuscytację krążeniowo-oddechową i łańcuch przeżycia. Każda szkoła biorąca udział w szkoleniu otrzymuje materiały dydaktyczne, które później będą wykorzystywane na lekcjach – fantomy, podręczniki dla uczniów, tablice edukacyjne oraz tekturowe telefony.

Szkolenia prowadzą instruktorzy Fundacji WOŚP z uprawnieniami American Heart Association.

Dotychczas na realizację Programu RUR Fundacja przeznaczyła prawie 19 milionów złotych.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button