BIEGILEKKOATLETYKA

ME U18. „Złoty” Stanisław Strzelecki w biegu na 400 metrów

Srebro w rzucie oszczepem Rocha Krukowskiego

To była złota sobota dla młodych polskich specjalistów od biegania na 400 metrów.

Podczas mistrzostw Europy U18 w Bańskiej Bystrzycy złoty medal, poprawiając rekordy Polski zdobył Stanisław Strzelecki. Srebro w rzucie oszczepem zdobył Roch Krukowski.

Zaledwie kilka godzin po poprawieniu w Londynie przez Natalię Kaczmarek rekordu Polski w biegu na 400 metrów w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji zaimponowali młodzi polscy specjaliści od rywalizacji na dystansie jednego okrążenia.

Najpierw świetnie zaprezentował się Stanisław Strzelecki. Na mecie był pierwszy z czasem 46.50. Tym samym nie tylko zdobył złoty medal i tytuł mistrza Europy do lat 18, ale także został liderem światowych tabel i rzecz jasna rekordzistą Polski. Strzelecki z tabel wymazał rekord kraju Patryka Dobka, który ten ustanowił w 2011 podczas mistrzostw globu kadetów w Metropolii Lille.

W dniu swoich 17. urodzin na mistrzostwo Europy miał ochotę Roch Krukowski. Lider europejskich tabel doznał jednak niespodziewanej porażki. Polak rzucił 74.84 i musiał uznać wyższość dużo niżej notowanego przed czempionatem Włocha. Pietro Villa machnął 76.04 i złoto zdobył z rekordem kraju.

Sobota przyniosła jeszcze czwarte miejsce młociarza Jana Delewskiego, który rzucił rekord życiowy 72.09. W pchnięciu kulą piąty był Jakub Rodziak (18.91), a szósty Dominik Armstrong (18.75). Finałowy bieg na 200 metrów na piątej pozycji zakończył Jakub Foremny (21.34).

Przed ostatnim dniem zawodów reprezentacja Polski zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji medalowej.