ŚWIAT

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia z wizytą na Ukrainie. Spotkał się z Zełenskim

Inwazja Rosji na Ukrainie

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przebywa z wizytą na Ukrainie.

Jest to pierwsza wizyta marszałka polskiego Sejmu od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Wizyta Marszałka Sejmu w Kijowie rozpoczęła się od złożenia kwiatów przed ścianą pamięci bohaterów wojny rosyjsko-ukraińskiej. Marszałkowi Hołowni towarzyszyła wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy Olena Kondratiuk. Następnie Szymon Hołownia udał się do siedziby ukraińskiego parlamentu na spotkanie z przewodniczącym Rusłanem Stefanczukiem. Podczas spotkania marszałek Sejmu podkreślił konieczność współpracy na poziomie parlamentarnym, także z poziomu komisji. Przedstawiciele parlamentów Polski i Ukrainy zgodnie stwierdzili, że opór przeciw propagandzie i wojnie hybrydowej są obecnie kluczowe. W rozmowie poruszono również kwestie procesu akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego, także kontekście zbliżającego się szczytu NATO w Waszyngtonie, oraz ostatni szczyt przewodniczących parlamentów Polski, Estonii, Łotwy, Litwy i Ukrainy w Białymstoku. Przewodniczący Stefanczuk podziękował Szymonowi Hołowni za jego wysiłek w sprawie wspierania Ukrainy oraz wyraził wdzięczność za wszystkie decyzje Sejmu RP na rzecz pomocy dla naszego wschodniego sąsiada. Po rozmowie Szymon Hołownia i Rusłan Stefanczuk spotkali się z przedstawicielami mediów.


– Narracji nienawiści, gniewu i wojny przeciwstawimy narrację współpracy, budowania przyszłości naszych narodów i dobrej kooperacji – powiedział Marszałek Sejmu.

Kolejnym punktem wizyty było wystąpienie Szymona Hołowni przed Radą Najwyższą Ukrainy.

– Dzisiaj, stoję przed Państwem, jako przedstawiciel Prezydium Sejmu – pierwszy od pełnoskalowej agresji rosyjskiej na Ukrainę. Jest to dla mnie wielki zaszczyt i wyzwanie, aby jak najpełniej i jak najdobitniej odnieść się do kwestii, które zaprzątają nasze myśli od ponad dwóch lat. Aby nie powielać wzniosłych słów, tylko dotrzeć do sedna, do spraw fundamentalnych dla naszych państw dzisiaj – rozpoczął przemówienie Marszałek Sejmu.

– Musimy zwyciężyć ich opowieść naszą opowieścią. Bo nasza opowieść to opowieść dobra, o szacunku, miłości, współpracy. To jest ten rodzaj walki, który dziś mamy przed sobą. To jest walka miłości i nienawiści. To walka dobra ze złem. Szukając przewodników w tej walce inspiracją są dla mnie dwie postaci: Jerzy Giedroyć i Jurij Ławrinenko. Ich działalność to niezwykły przykład polsko–ukraińskiej współpracy ponad granicami państw i reżimów – współpracy w trudnych czasach, która służyła wielkim ideom. I współpracy, która przybrała bardzo konkretny wymiar – podkreślił.

– Polska nie godzi się, by opresyjny rosyjski reżim mordował ukraińskiego ducha. Żeby deptał życie ludzkie, suwerenność państwa, żeby decydował, który naród ma prawo do istnienia, a który nie. Takie tragedie miały już miejsce w naszym regionie i nasze państwa bardzo boleśnie ich doświadczały. Dlatego dziś Polska, tak samo jak Ukraina, nie ma złudzeń. I robi wszystko, by powstrzymać ten koszmar – kontynuował Szymon Hołownia. Podkreślił, że polski Sejm w pełni popiera integralność terytorialną Ukrainy oraz wszelkie działania na rzecz deokupacji i reintegracji Półwyspu Krymskiego.

– Pozostajemy w pełni zaangażowani w podnoszenie tych kwestii na forum międzynarodowym, szczególnie poprzez format Międzynarodowej Platformy Krymskiej na szczeblu parlamentarnym – zaznaczył marszałek Izby.

Następnie marszałek Szymon Hołownia udał się na spotkanie z Wołodymyrem Zełenskim. Prezydent Ukrainy podziękował za pomoc i wsparcie Polski w wielu obszarach, które dotyczą Ukrainy (w szczególności w sprawie akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej). Z kolei Marszałek Hołownia wyraził swój podziw dla odwagi i bohaterstwa narodu ukraińskiego. Odniósł się także do Szczytu Przewodniczących Parlamentów Polski, Estonii, Łotwy, Litwy i Ukrainy Białymstoku i chęci kontynuowania formatu w formule rozszerzonej, np. o kraje nordyckie. Tematem spotkania były też przygotowania do podpisania dwustronnej umowy w sprawie bezpieczeństwa oraz wyniki międzynarodowej konferencji na temat pokoju na Ukrainie, która odbyła się w Szwajcarii.

Po spotkaniu z prezydentem Zełenskim Marszałek Sejmu kontynuował serię spotkań z przedstawicielami najwyższych władz Ukrainy. Z premierem Denysem Shmyhalem rozmawiał m.in. o członkostwie Ukrainy w Unii Europejskiej.

– Przestajemy mówić o członkostwie Ukrainy w UE jako idei, a zaczynamy realizować ten proces – powiedział Szymon Hołownia. Jak zaznaczył, Polska i Ukraina tworzą sojusze społeczeństw, wysyłając sygnał, że są razem, że współpracują. – Będziemy rozmawiać szczerze o każdym rodzaju pomocy, ale też szczerze musimy rozmawiać o sprawach trudnych – zapowiedział marszałek Hołownia. Z kolei podczas spotkanie z szefem MSZ Ukrainy Dmytro Kułebą, Marszałek Sejmu po raz kolejny podkreślił, jak niezwykle wstrząsające i barbarzyńskie jest niszczenie infrastruktury energetycznej, aby tym sposobem uderzyć w społeczeństwo i jego najbardziej bezbronnych członków- dzieci. Szymon Hołownia zwrócił również uwagę na konieczność przedstawiania prawdziwego obrazu i przebiegu wojny na Ukrainie, skupiając się na obronie dobra.

Więcej. Prezydent Ukrainy spotkał się z Marszałkiem Sejmu RP

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z Marszałkiem Sejmu RP Szymonem Hołowną.

Głowa państwa Ukrainy podziękowała Polsce za wszechstronną pomoc Ukrainie w przeciwstawieniu się rosyjskiej agresji i podkreśliła wagę wsparcia Sejmu naszego kraju.

„Dziękuję za polskie wsparcie w sprawie przyszłego członkostwa Ukrainy w UE. Bardzo czujemy to wsparcie ze strony Polski i mam nadzieję, że do końca czerwca Unia Europejska podejmie pozytywną decyzję. Potrzebujemy Waszego wsparcia także w przededniu szczytu NATO” – zauważył prezydent.

Wołodymyr Zełenski mówił o sytuacji na froncie i rosyjskim terrorze powietrznym. Rozmawiali o współpracy na rzecz ochrony ukraińskiego nieba.

Prezydent odnotował poziom współpracy parlamentów obu krajów oraz inicjatywę zorganizowania w Białymstoku szczytu szefów parlamentów Ukrainy, Polski, Łotwy, Litwy i Estonii.

Szczególną uwagę zwrócono na wyniki Światowego Szczytu Pokojowego w Szwajcarii, w którym wziął udział prezydent Andrzej Duda, a także przygotowania do podpisania dwustronnej umowy o bezpieczeństwie.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button