Hasłem przewodnim 32. edycji Malta Festival Poznań będzie Świat w uścisku / World Held Tight / СТИСНУТИЙ СВІТ.
Uścisk ma z jednej strony potencjał bliskości, czułości, troski, zrozumienia i solidarności, z drugiej – może być przemocowy i opresyjny. Świat w uścisku to również świat w potrzasku – świat, w którym bezpieczna przestrzeń do życia coraz bardziej się kurczy. Festiwal Malta odbędzie się między 27 czerwca a 3 lipca. Będzie łączący, otwarty i różnorodny.
Beach House, dreampopowy duet z Baltimore, jest gwiazdą muzyczną Malta Festival Poznań. 28 czerwca zespół zagra swój jedyny koncert w Polsce, promujący wyczekiwany przez fanów na całym świecie album „Once Twice Melody”. Na koncercie usłyszymy również muzyków z Polski: Marię Peszek, Bartka Wąsika i Michała Pepola.
28 czerwca odbędzie się jednodniowy festiwal muzyczny w ramach 32. Malta Festival Poznań. Do Polski przyjedzie Beach House, dreampopowy duet z Baltimore, w skład którego wchodzą: wokalistka i multiinstrumentalistka Victoria Legrand oraz gitarzysta i multiinstrumentalista Alex Scally. Zespół jest jedną z najbardziej cenionych amerykańskich grup muzycznych. Obydwoje muzycy są autorami wszystkich swoich utworów. Ich koncert na festiwalu będzie częścią międzynarodowej trasy koncertowej. Zaprezentują swój najnowszy, podwójny album Once Twice Melody. Płyta zawiera aż 18 utworów, a ich prezentacja odbywała się w czterech częściach: Once Twice Melody: Chapter One, Once Twice Melody: Chapter Two, Once Twice Melody: Chapter Three, Once Twice Melody: Chapter Four.
Album jest ósmym wydawnictwem muzycznym zespołu i zbiera znakomite recenzje ze strony krytyków muzycznych. W dniu debiutu album Once Twice Melody uplasował się na 1. miejscu na liście najlepiej sprzedających się płyt Billboard. Carrie Battan z magazynu „The New Yorker” chwaliła płytę jako przejrzystą i spójną, stanowiącą odpowiedź na kult odkrywania wszystkiego na nowo (recenzja dostępna TUTAJ). Philip Sherburne z portalu Pitchfork pisał: „Dzięki panoramicznym proporcjom i błyskotliwym zakończeniom, pokaźny, ósmy album zespołu zachwyca mnogością wrażeń. Once Twice Melody nie sposób po prostu słuchać – trzeba się w nim zatracić.” (recenzja dostępna TUTAJ). O albumie i twórczości zespołu można również posłuchać w wideo-wywiadzie dostępnym TUTAJ.
Oprócz gości ze wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej, maltańską scenę zasilą koncerty przedstawicieli polskiej muzyki alternatywnej i poważnej. Wystąpi Maria Peszek, autorka bezkompromisowych tekstów poruszających tematy niejednokrotnie wstrząsające polską opinię publiczną. Artystka powróciła po pięciu latach z nowym krążkiem Ave Maria, który uważa za „najprawdopodobniej najpiękniejszą płytę, jaką nagrała”. Publiczność usłyszy dwa wyjątkowe koncerty: Bartka Wąsika – pianisty, kompozytora, aranżera, członka zespołu Kwadrofonik, który wystąpi z materiałem z nadchodzącego albumu Daydreamer, z utworami Radiohead zaaranżowanymi na fortepian, oraz Michała Pepola – wiolonczelisty, aranżera i członka Royal String Quartet, który zaprezentuje kompozycje z premierowego albumu KORA.
Koncert odbędzie się 28 czerwca 2022 roku o g. 17.30 na placu Marka.
Luk Perceval bohaterem tegorocznego Portretu Artysty na Malta Festival Poznań
W 2022 roku bohaterem międzynarodowego nurtu Portret Artysty będzie Luk Perceval, flamandzki reżyser i aktor. Artysta zaprezentuje przede wszystkim Cały smutek Belgii – trylogię, w której przygląda się historii Belgii – państwa bez narodu, wewnętrznie podzielonego, w którym tylko kilka procent mieszkańców określa się jako Belgowie i Belgijki. Pokaz będzie pierwszą prezentacją wszystkich trzech części trylogii razem. Odbędzie się 2 lipca podczas Malta Festival Poznań. Sprzedaż biletów zostanie uruchomiona już wkrótce.
W ubiegłym roku Festiwal Malta rozpoczął nowy nurt programowy – Portret Artysty/Artystki, w którego ramach przybliża twórczość wybitnych autorów i autorek współczesnego teatru i literatury. W ramach maltańskich Portretów są prezentowane spektakle, o których w Polsce mówi się i pisze, a które rzadko można obejrzeć na żywo; produkowane i koprodukowane są wydarzenia teatralne i muzyczne, a także organizowane spotkania z twórcą i jego/jej współpracownikami.
Artystą portretowanym w 2022 roku będzie Luk Perceval – reżyser, aktor, zdobywca wielu nagród, klasyk współczesnego teatru europejskiego, jeden z najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli flamandzkiej fali – pokolenia artystów i artystek, którzy zrewolucjonizowali teatr i taniec europejski w latach 80. XX w. Zaproponowane przez niego wówczas rozwiązania zdefiniowały sceniczny język kolejnych pokoleń reżyserów i reżyserek. Od tego czasu teatr Percevala ewoluował, przechodził różne fascynacje, nowe otwarcia. Reżyser wciąż stawia sobie wyzwania, onieśmiela dziś precyzją, prostotą i wysmakowaniem swoich przedstawień, poetyką skrótu na poziomie tekstu, szczególną dbałością o dźwiękowy efekt całości oraz zespołową grą aktorską.
Spektakle Luka Percevala prezentowano w Polsce kilkakrotnie, m.in. podczas Malta Festival Poznań 2010 w ramach Idiomu: Flamandowie – widzowie mogli wówczas obejrzeć The Truth about the Kennedys. W ubiegłym roku Luk Perceval wyreżyserował z polskim zespołem spektakl 3Siostry (koprodukcję TR Warszawa i Teatru Starego w Krakowie), za który otrzymał Nagrodę im. Konrada Swinarskiego.
Prezentacja twórczości flamandzkiego reżysera na Malta Festival Poznań 2022 to również kontynuacja współpracy festiwalu z gandawskim teatrem NTGent, którego dyrektorem jest portretowany w zeszłym roku na Malcie Milo Rau. Luk Perceval jest obecnie artystą rezydentem tego teatru. Po 20 latach pracy i życia w Niemczech reżyser zdecydował się na powrót do ojczystego kraju. A pierwszym teatralnym dziełem, jakie podjął się wyreżyserować po powrocie to spektakularna, pomyślana jako teatralny tryptyk, opowieść o Belgii.