W dniach 21–30 czerwca w Poznaniu odbędzie się 29. edycja festiwalu Malta, na którą zaprasza również Nástio Mosquito – kurator Idiomu „Armia jednostki / Army of the Individual”.
Nástio Mosquito to jeden z najbardziej wyrazistych i charyzmatycznych twórców pokolenia 30-latków w obszarze sztuk performatywnych i wizualnych. Porównuje siebie do kucharza mieszającego ze sobą wszelkie media i dyscypliny.
Tegoroczny Idiom „Armia jednostki” wyrasta z przekonania, że konflikt jest dziś siłą wyznaczającą dynamikę naszego życia. W wielu miejscach świata wojna toczy się w sposób niewidzialny. Dzielą nas płoty, mury, systemy, kategorie, które definiują nasze poczucie wolności i tożsamości. Choć jako Europejczycy przywykliśmy myśleć, że żyjemy w najbardziej pokojowych czasach, to globalna rzeczywistość przeczy temu poczuciu.
W ramach Idiomu Nástio Mosquito przedstawi w Poznaniu dwa premierowe projekty: happening audiowizualny z wideo dokumentujących moment narodzin człowieka oraz „No.One.Gives.A.Mosquito’s.Ass.About.Us” – spektakl oddający hołd karaoke. Obejrzymy ponadto spektakle taneczne Alice Joany Gonçalves, Lisbeth Gruwez i Radouana Mrizigi, immersyjną instalację audiowizualną Vica Pereiry, przygotowaną przez Kelly Schacht specjalnie na Maltę akcję w przestrzeni publicznej oraz performatywną interwencję miejską Priscili Rezende. Podczas festiwalu odbędą się warsztaty taneczne uaktywniające ciała tłumów prowadzone przez Benjamina Abrasa, a także program filmowy obejmujący wybrane produkcje platformy Geração 80, która jest miejscem spotkań młodych angolijskich filmowców oraz pokaz filmów Li Rana, wschodzącej gwiazdy sztuki chińskiej. Każdy z zaproszonych artystów pochodzi z innego kontekstu kulturowego i społecznego, każdy z nich jest członkiem tytułowej „Armii jednostki”. Wszyscy po raz pierwszy pokażą swoje działania w Polsce.
Sceną dla Malty jest miasto. W tym roku Generator Malta, społeczno-artystyczna część festiwalu, szykuje się na pokój, który traktuje jako zadanie domowe, do odrobienia prywatnie, lokalnie i globalnie. Jego głównym celem będzie stworzenie lokalnego zaczynu myślenia o pokoju, nie jako o dawanym nam i odbieranym poczuciu bezpieczeństwa, ale jako przestrzeni permanentnego wypracowywania w każdym „tu i teraz” i przez każdego z nas. W programie m.in. performance kolektywu twórczego Army of Love, który przeprowadzi rekrutację do Armii Miłości, warsztaty muzyczne z raperem donGURALesko i wokalistką Karoliną Czarnecką, warsztaty breakdance i spektakl palestyńskiej grupy tancerzy Stereo 48, instalacja „858. Archiwum oporu” stworzona z setek filmów, tysięcy zdjęć i dokumentów przedstawiających protesty przeciwko reżimowi Mubaraka w Egipcie w 2011 roku. Nie zabraknie również dobrze znanych i lubianych przez maltańską publiczność generatorowych formatów: będziemy wspinać się na najwyższe budynki podczas Korony Poznania, tworzyć mapy sentymentalne (tym razem Naramowic, Wildy oraz Grunwaldu-Północ), a także kupować i pomagać podczas Poznańskiej Garażówki.
10 dni Malty będzie maratonem po różnorodnych ścieżkach. Program Idiomu i Generatora Malta przeplata się ze spektaklami teatralnymi (plenerowymi na placu Wolności oraz programem poznańskich teatrów) i tanecznymi stworzonymi przez Stary Browar Nowy Taniec (Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk).
Na placu Wolności zaprezentowane zostaną spektakle młodych twórców polskiego teatru Marii Dąbrowskiej: Jakuba Skrzywanka, Klaudii Hartung-Wójciak, Szymona Kaczmarka i Magdy Szpecht. W programie również Forum, czyli dyskusje z udziałem m.in. Piotra Andrusieczko, Wojciecha Jagielskiego, Andrzeja Ledera, Janiny Ochojskiej, Olgi Stanisławskiej i Katarzyny Wężyk; a także koncerty i uwielbiane przez festiwalowiczów Silent Disco – w tym roku programowane przez Nástio Mosquito i Generator Malta. Malta na placu Wolności to również instalacje artystyczne, program Wolno Dzieciom, warsztaty kulinarne, joga. Dyskutując, tańcząc, działając twórczo i relaksując się z uważnością na innych, tworzymy miejską agorę.
Ważnym teatralnym wydarzeniem będzie premiera spektaklu „Hańba” na podstawie powieści J. M. Coetzee’ego w reżyserii Macieja Podstawnego, stworzona w koprodukcji z Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.
Co na start? 29. edycja Malta Festival Poznań rozpocznie się kolorową paradą z akrobatami i muzykami, przygotowaną przez francuski zespół Transe Express z widowiskowym finałem. Afirmatywny pochód z 5-metrowymi kukłami, tancerzami, akrobatami i bębniarzami przejdzie głównymi ulicami miasta na plac Adama Mickiewicza. Finałem parady będzie nowa wersja „Mobile Homme” – spektaklu, który Transe Express zagrał na Malcie w 1992 roku – z bębniarzami i chórem wysoko nad głowami widzów.
Przychodzimy, by służyć – poznaj Nástio Mosquito i „Armię jednostki”
Nástio Mosquito, twórca Idiomu „Armia jednostki / Army of the Individual”, pokaże na Malcie dwa premierowe projekty – audiowizualny happening inspirowany momentem narodzin oraz najlepszą sesję karaoke świata. Do Poznania zaprosił artystów z rozmaitych kulturowych i społecznych kontekstów. Jego twórczość będzie prezentowana w Polsce po raz pierwszy.
Nástio Mosquito to jeden z najbardziej wyrazistych i charyzmatycznych twórców pokolenia 30-latków w obszarze sztuk performatywnych i wizualnych. Tworzy zarówno projekty wideo, instalacje audiowizualne, jak i stand-upy, happeningi, zaangażowane politycznie performanse, w których wykorzystuje różne media – muzykę, obraz, tekst. „Bądź uważny” – mówi do nas w swoim tekście kuratorskim.
Mosquito wciąga odbiorców swojej sztuki w intensywną wizualnie i językowo narrację. Miesza popkulturę, powierzchowność i absurdalny żart z refleksją nad konfliktami i realnymi zagrożeniami współczesnego świata. Wśród podejmowanych przez niego tematów są tożsamość, przemoc i kolonializm. Artysta zadaje niewygodne pytania, prowokuje, docieka – w tekście kuratorskim pyta: „Za co jesteś w stanie umrzeć?”.
Urodził się w 1981 roku w Angoli, kwestie kolonialnych doświadczeń jego kraju i wojny, która trwała tam przez dekady są mu bliskie, choć od wielu lat mieszka w Europie. Swoją twórczość wystawiał m.in. w Tate Modern w Londynie, MoMA w Nowym Jorku, a także w muzeach, teatrach i na festiwalach w Belgii, Francji, Niemczech i Portugalii. Współpracuje również z instytucjami w Luandzie. Jego prace będzie można zobaczyć na tegorocznym Biennale w Wenecji.
Pokój, który jest wojną. Wojna, która jest pokojem
Idiom „Armia jednostki” – temat przewodni Malty – wyrasta z przekonania, że konflikt jest siłą wyznaczającą dynamikę naszego życia. Dlatego w tegorocznym programie z różnych perspektyw będziemy przyglądać się splotowi wojny i pokoju. Nástio Mosquito interesuje wojna ucywilizowana, oswojona, wpisana w codzienność. Wojna w obrazie, w słowie, a także w ciele – wytrenowanym przez wojnę, zaangażowanym w nią, próbującym wyzwolić się z dyscypliny i dynamiki przemocy.
„Wojna i pokój – nie da się ich pomyśleć osobno. Wojna jest elementem naszej codzienności, w niektórych krajach trwa już tak długo, że ludzie zapomnieli, jak może wyglądać pokój. Mimo to historycy i filozofowie dowodzą, że żyjemy w najbardziej pokojowym okresie historii ludzkości. Na styku sprzecznych komunikatów wyłaniają się pytania: kto wyznacza granice między konfliktem a pokojem? Gdzie toczy się wojna?” – pytają Kasia Tórz i Dorota Semenowicz z działu programowego festiwalu.
Odpowiedzią kuratora na te wątpliwości jest właśnie „Armia jednostki”, która z jednej strony sygnalizuje potrzebę uporządkowania rzeczywistości i zdyscyplinowania, a z drugiej – konieczność ekspresji indywidualizmu i kreatywności. Podczas festiwalu Nástio Mosquito przedstawi dwa premierowe projekty. Audiowizualny happening inspirowany dokumentacją momentu narodzin człowieka, którego pokaz 22 czerwca wieczorem oficjalnie rozpocznie Idiom.
(org.)