Prezydent i Pierwsza Dama wzięli udział w uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę lądowania aliantów w Normandii.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i Pierwsza Dama Ołena Zełenska wzięli udział w oficjalnej międzynarodowej ceremonii upamiętniającej 80. rocznicę lądowania wojsk alianckich w Normandii.
Ceremonia odbyła się na terenie pomnika na plaży Omaha we francuskim mieście Saint-Laurent-sur-Mer. Obecni obejrzeli film dokumentalny o lądowaniu wojsk alianckich, a także rekonstrukcję historyczną tego wydarzenia. Samoloty wojskowe przeleciały po niebie z okazji 80. rocznicy lądowania.
Na zdjęciu poniżej widać, gdzie reszta świata „ma” pisowskiego prezydenta Andrzeja Dudę. Brakuje na nim trzeciej osoby z Trójkąta Weimarskiego.
W ceremonii uczestniczyli przywódcy wielu państw, w tym prezydent Francji Emmanuel Macron, prezydent Stanów Zjednoczonych Joseph Biden, król Wielkiej Brytanii Karol III, książę Walii William, premier Kanady Justin Trudeau, Kanclerz Federalny Niemiec Olaf Scholz, prezydent Polski Andrzej Duda, prezydent Czech Petr Pavel, prezydent Włoch Sergio Mattarella, premier Danii Mette Frederiksen, premier Norwegii Jonas Haar Stere, premier Holandii Mark Rutte i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.
Lądowanie w Normandii, zwane także D-Day, miało miejsce 6 czerwca 1944 r. To jedno z kluczowych wydarzeń II wojny światowej. Wojska alianckie, w tym Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Kanada, wylądowały na wybrzeżu Normandii we Francji okupowanej przez nazistowskie Niemcy. Umożliwiło im to rozpoczęcie masowej ofensywy w Europie Zachodniej, która wraz z innymi bitwami II wojny światowej doprowadziła do pokonania nazizmu w maju 1945 roku.
Nowy pakiet pomocy wojskowej i dalszego wsparcia: prezydent Ukrainy spotkał się z prezydentem Stanów Zjednoczonych
W Paryżu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z prezydentem USA Joe Bidenem.
Głowa państwa ukraińskiego zwróciła uwagę na symbolikę tego spotkania we Francji w ramach obchodów 80. rocznicy lądowania aliantów w Normandii.
„Liczymy na Wasze dalsze wsparcie i na to, że będziecie stać ramię w ramię z nami. Jest to tak potrzebne, aby nasi ludzie poczuli, że nie jesteśmy sami, że Wy i my jesteśmy naszym strategicznym partnerem” – powiedział Wołodymyr Zełenski.
Podczas spotkania omawiano możliwości obronne jego kraju. Prezydent Ukrainy podkreślił znaczenie wzmocnienia obronności obwodu charkowskiego i przyspieszenia dostaw w ramach nowych pakietów pomocy wojskowej ze Stanów Zjednoczonych.
Głowa państwa szczegółowo opowiedziała o sytuacji na polu bitwy. Zauważył, że aby skutecznie chronić się przed codziennym rosyjskim terrorem, Ukraina powinna mieć możliwość atakowania celów wojskowych na terytorium Rosji.
Prezydent wyraził wdzięczność Bidenowi za przywództwo ze strony Stanów Zjednoczonych Ameryki dla ukraińskiej formuły pokojowej, a także podkreślił znaczenie udziału USA w Światowym Szczycie Pokojowym na szczeblu wiceprezydenta.
„Mam nadzieję, że będzie to pierwszy krok na drodze do pokoju. Potrzebujemy pokoju na Ukrainie” – powiedział Wołodymyr Zełenski.
Prezydent USA zapewnił o dalszym wsparciu dla Ukrainy, a także podkreślił, że od chwili przyjęcia tej decyzji przez Kongres Stanów Zjednoczonych ogłoszono już sześć pakietów finansowania, w tym nowy.
„Dzisiaj podpisałem dodatkowy pakiet o wartości 225 milionów dolarów, który pomoże między innymi przywrócić sieć energetyczną. Nadal powtarzam, że Stany Zjednoczone Ameryki są z Wami. Jesteście bastionem chroniącym przed agresją. Jesteśmy zobowiązani być blisko. Dlatego oczekuję szczegółowej dyskusji na temat dalszych działań” – powiedział amerykański prezydent.
Dostarczanie samolotów, szkolenie pilotów i inżynierów oraz wspólna produkcja amunicji: wyniki spotkania prezydentów Ukrainy i Francji
Ukraina jest wdzięczna Francji i narodowi francuskiemu za ich odwagę i przywództwo. Poinformował o tym Zełenski podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
Wołodymyr Zełenski zauważył, że Francja wspiera ich obrońców na froncie, obronę ukraińskich miast przed rosyjskimi strajkami i globalną presję na Rosję w związku z tą niesprawiedliwą wojną.
W szczególności prezydent odnotował porozumienie w sprawie otwarcia na Ukrainie biura firmy KNDS, w którym będzie produkowana na Ukrainie amunicja do artylerii kalibru 155.
Przywódcy omówili sytuację na polu bitwy, rosyjskie próby rozszerzenia wojny i możliwości im przeciwdziałania. Wołodymyr Zełenski podziękował Francji za nowy potężny pakiet obronny i znaczący krok w kierunku możliwości zniszczenia broni i pozycji Rosjan, z których atakują ukraińskie miasta, w szczególności Charków.
„Właśnie takie odważne kroki antyterrorystyczne są potrzebne w przyszłości – to Putin musi czuć, że jego możliwości są ograniczone, a nie ci, którzy chronią życie przed jego ciosami” – podkreślił prezydent.
Przywódcy omówili także przygotowania do Światowego Szczytu Pokojowego w Szwajcarii, w którym będzie obecny Emmanuel Macron, oraz udział Francji w realizacji ukraińskiej formuły pokojowej, w szczególności klauzuli o promieniowaniu i bezpieczeństwie nuklearnym.
Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział dostawę na Ukrainę pierwszej serii samolotów Mirage 2000-5 oraz rozpoczęcie szkolenia pilotów do końca roku i inżynierów w zakresie obsługi myśliwców. Macron poinformował, że chce utworzyć międzynarodową koalicję, która ma wyposażyć ukraińską armię w samoloty bojowe. Nie sprzeciwia się, by armia ukraińska atakowała cele w Rosji.
„Nie możemy pozwolić, aby Rosja narzucała własne ograniczenia, własne czerwone linie dotyczące naszej współpracy wojskowej, ponieważ Ukraina ma uzasadnione prawo do obrony. Dlatego nasze wsparcie będzie kontynuowane we wszystkich branżach i sektorach” – podkreślił.
Emmanuel Macron zapewnił także, że Francja będzie wspierać Ukrainę na szczeblu UE, aby nasz kraj otrzymał do końca miesiąca decyzję o rozpoczęciu negocjacji, a na szczeblu NATO podczas szczytu w Waszyngtonie.
„Rosja celowo zdecydowała się na przerysowanie granic, wzmocnienie wojny hybrydowej przeciwko naszemu kontynentowi europejskiemu, przeciwko bezpieczeństwu, przeciwko naszym demokracjom, więc jeśli chodzi o bezpieczeństwo Ukrainy, chodzi o nasze własne bezpieczeństwo. I chcę zapewnić, że Francja będzie wiarygodnym partnerem. Ukraińcy mogą liczyć na nasze wsparcie w dłuższej perspektywie” – podsumował.