ŚWIAT

Lwów. Donald Tusk: Perspektywa członkostwa Ukrainy w NATO nie będzie łatwa

Polska - Ukraina

Premier Donald Tusk podczas wizyty we Lwowie spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i podkreślił pełne wsparcie Polski dla walczącej Ukrainy.

Zapowiedział przekazanie kolejnego, 45. pakietu wsparcia militarnego, a także zaangażowanie Polski na rzecz integracji Ukrainy z Unią Europejską i NATO podczas polskiej prezydencji w Radzie UE w 2025 roku. Premier odwiedził również odbudowywaną po rosyjskich nalotach historyczną kamienicę Ludwika Hellera, która symbolizuje wspólne dziedzictwo i solidarność obu narodów

Odbudowa Ukrainy

Podczas swojej wizyty we Lwowie Donald Tusk udał się na historyczną ul. Melnyka we Lwowie, która jest w trakcie odbudowy po zniszczeniach spowodowanych rosyjskim atakiem. W nalocie rakietowym 4 września zniszczona została kamienica Ludwika Hellera – polskiego kompozytora, założyciela lwowskiej filharmonii i dyrektora Teatru Miejskiego we Lwowie. Kamienica odbudowywana jest przy wsparciu Polski.

Odwiedziłem dziś kamienice zburzone w czasie rosyjskiego nalotu. Zdecydowaliśmy się pomóc w ich odbudowie

powiedział we Lwowie premier.


Skala zniszczeń na Ukrainie jest ogromna. To zburzone domy, miejsca kultury czy budynki użyteczności publicznej, ale przede wszystkim zginęli ludzie w wyniku rosyjskiej agresji.

Ta wizyta z całą mocą pokazała jak bezsensowna, okrutna i brutalna jest rosyjska agresja. Pokazała również wielkiego ducha narodu ukraińskiego, który mimo ofiar i brutalności bardzo dzielnie walczy nie tylko na froncie, ale także każdego dnia z konsekwencjami tej wojny i napaści

mówił Donald Tusk po spotkaniu z prezydentem Ukrainy.

Odbudowa zniszczonych budynków oraz innej infrastruktury cały czas trwa. Polska wspiera swojego wschodniego sąsiada w tych działaniach. W październiku 2024 r. przekazaliśmy na ten cel do Europejskiego Banku Inwestycyjnego 25 mln euro.

Bardzo ważne, by Polska i Ukraina działały tak, by wspierać nawzajem swoje wysiłki. To zawsze nas wzmacnia

podkreślił Wołodymyr Zełenski.

Szef rządu wraz z przedstawicielami Polonii odbył także wizytę na Cmentarzu Łyczakowskim i złożył wiązankę na kwaterze Orląt Lwowskich.

Walka o niepodległość

Premier Tusk zaznaczył, że wsparcie dla Ukrainy jest kluczowe nie tylko dla jej przyszłości, ale również dla bezpieczeństwa Polski i całej Europy.

Dziś łączy nas wspólny interes geopolityczny i głębokie poczucie sprawiedliwości. Polska i polski naród jak mało kto na świecie, rozumie jak bardzo niesprawiedliwa jest ta napaść

powiedział Prezes Rady Ministrów.


Premier wyraził wdzięczność wobec ukraińskich żołnierzy oraz weteranów, którzy zostali ranni w wyniku działań zbrojnych. Jednocześnie zapewnił, że Ukraina może zawsze liczyć na polską pomoc.

Nasze zaangażowanie na rzecz Ukrainy to także obrona Polski i Europy przed wrogimi działaniami Rosji, które są wymierzane już dziś nie tylko w Ukrainę

podkreślił Donald Tusk.

Polska cały czas doświadcza wojny hybrydowej, cyberataków czy dezinformacji ze wschodu. Rząd podejmuje kolejne działania, aby zapobiegać kremlowskiej ingerencji w sprawy krajowe.

Pełne i solidarne wsparcie dla Ukrainy

Szef polskiego rządu apelował do przywódców unijnych, a także Stanów Zjednoczonych i Kanady o wsparcie dla walczącej o niepodległość Ukrainy.

Misją każdego cywilizowanego narodu jest to, żeby wesprzeć Ukrainę w tym heroicznym boju. Naród polski będzie w tej kwestii bardzo konsekwentny

podkreślił premier.

Dodał, że pokój pomiędzy Ukrainą i Rosją będzie możliwy, kiedy będzie sprawiedliwy. Do tego konieczne jest wsparcie całego Zachodu na rzecz Ukrainy.

Przestańcie spekulować w jakiejkolwiek stolicy świata o możliwej przegranej Ukrainy. […] Ukraina broni się skutecznie przed napaścią rosyjską, chociaż nikt nie dawał jej szans w pierwszych dniach wojny. […] Musimy zrobić wszystko jako wspólnota naszej zachodniej cywilizacji, aby Ukraina z tej wojny wyszła bez strat, z poszanowaniem terytorium, granic i bezpieczeństwem na przyszłość

apelował do zachodnich przywódców Donald Tusk.

O sprawiedliwym pokoju mówił również prezydent Ukrainy.

Ukraina potrzebuje stabilnego, sprawiedliwego pokoju i potrzebuje wsparcia. […] Potrzebujemy mocnej, wspólnej pozycji wszystkich partnerów, prawdziwego pokoju. Dzięki mocy i sile taki pokój może być zapewniony

zaznaczył Wołodymyr Zełenski.

Premier zapowiedział, że będzie rozmawiać z przywódcami państw skandynawskich w kwestii wyposażenia walczących żołnierzy.

Będziemy starali się pomóc w realizacji projektu wyposażenia kolejnych brygad. Będę o tym rozmawiał z naszymi partnerami w Europie

powiedział szef rządu.

Nasz kraj zakończył przygotowanie 45. pakietu wsparcia militarnego dla Ukrainy o wartości około 100 mln euro. W styczniu zostanie zrealizowany 46. pakiet pomocy dla Ukrainy.

Akcesja Ukrainy do UE i dołączenie do NATO

1 stycznia 2025 r. Polska rozpoczyna półroczną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Jednym z jej priorytetów jest większa integracja Ukrainy z Unią Europejską i NATO.

Będziemy robić wszystko, żeby perspektywa członkostwa Ukrainy w NATO była coraz bardziej realna, ale wiemy, że nie będzie to łatwe

podkreślił szef polskiego rządu.

Dodał, że dzięki polskiemu przywództwu w Radzie UE rozmowy dotyczące akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej przyspieszą. Polska będzie współpracować z Ukrainą, aby ta jak najszybciej spełniła wszystkie wymogi konieczne przy akcesji.

W przyszłym roku Polska obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej i może to być dla nas bardzo owocne w zakresie naszego zbliżenia się do Unii. Przynajmniej kilka klastrów w najbliższym czasie uruchamiamy i będziemy w tym celu robili wszystko, żeby to realizować

podkreślił prezydent Ukrainy.


Jednocześnie dodał, że docenia wsparcie Polski w dążeniu Ukrainy do wstąpienia do NATO.

Współpraca dwustronna

W trakcie wspólnej konferencji premier Polski i prezydent Ukrainy ogłosili otwarcie nowego przejścia granicznego Malhowice – Niżankowice, które zostanie uruchomione 20 grudnia 2024 roku. Premier Donald Tusk podkreślił praktyczny i symboliczny wymiar tego działania – ułatwienie życia zwykłym ludziom oraz wzmocnienie współpracy polsko-ukraińskiej

Donald Tusk i Wołodymyr Zełenski poruszyli także kwestie historyczne.

Cieszę się, że nasze ministerstwa kultury współpracują w kwestiach historycznych. Są spotkania, zaczęła się wspólna praca i mamy tutaj postęp

powiedział prezydent Ukrainy.

Premier Donald Tusk przypomniał, że historia polsko-ukraińska jest skomplikowana, ale jesteśmy wobec siebie solidarni, bo w obliczu zła oba narody stoją ze sobą ramię w ramię.

Wizyta Tuska we Lwowie potwierdziła pełne wsparcie Polski dla Ukrainy – w odbudowie, walce o niepodległość oraz integracji z UE i NATO. Bezpieczeństwo Ukrainy to także bezpieczeństwo Europy.

Lwów. Wołodymyr Zełenski i Donald Tusk (fot. President of Ukraine)

Koordynacja pracy z partnerami, postęp w kwestiach historycznych i wsparcie na drodze do UE i NATO – rezultaty spotkania prezydenta Ukrainy z premierem Polski

We Lwowie Wołodymyr Zełenski przeprowadził rozmowy z premierem RP Donaldem Tuskiem, podczas których omówiono koordynację pracy z partnerami, wspólne osiągnięcia i zrozumienie.

„Bardzo ważne jest, aby Ukraina i Polska działały w taki sposób, aby wzajemnie wspierać swoje wysiłki. To zawsze nas wzmacnia. Cieszę się, że między naszymi ministerstwami kultury istnieje współpraca w kwestiach historycznych między naszymi państwami, są spotkania, jest wspólna praca, ruszyła, jest w tym postęp” – powiedział prezydent.

Szczegółowe podejście do sytuacji na polu bitwy i w dyplomacji. Głowa państwa podkreśliła, że ​​istnieje wspólna wizja, że ​​Ukraina potrzebuje sprawiedliwego pokoju, wzmocnienia i silnej pozycji.

„Wszyscy w Europie potrzebujemy czegoś więcej niż tylko przerwy w działaniach wojennych, a nie czegoś tymczasowego lub niepewnego. Potrzebujemy silnego wspólnego stanowiska wszystkich partnerów i prawdziwego pokoju. A najważniejsze, że taki pokój – pokój dzięki sile – można zapewnić” – dodał Wołodymyr Zełenski.

Ponadto podczas spotkania omówiono oczekiwania wobec przyszłorocznego przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej oraz współpracę w zakresie dostaw broni dla obronności na front.

Osobno prezydent podziękował Polsce za pomoc udzieloną Ukrainie i wsparcie dążeń do bycia pełnoprawnym członkiem NATO.

„Polska rozumie jak ważne jest w naszej części Europy rzeczywiste zagwarantowanie bezpieczeństwa i brak niepewności geopolitycznej” – powiedział.


Donald Tusk podkreślił, że Ukraina zawsze może liczyć na wsparcie ze strony Polski, szczególnie na drodze do UE i NATO.

„Nasza historia jest zarówno złożona, jak i piękna. W naszym związku było wiele pozytywów i negatywów. Ale to jest historia narodów, które w chwili próby okazały się rozumieć moment historyczny jakim jest atak Rosji: pomoc Polski dla Ukrainy i walka Ukrainy. To wielka rzecz, która narodziła się między naszymi narodami” – zauważył premier.

Według niego Polska przygotowuje się do realizacji projektu wyposażenia ukraińskich brygad. Donald Tusk będzie o tym rozmawiał z innymi partnerami europejskimi, zwłaszcza z krajów bałtyckich i skandynawskich.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button