Pierwszy lot po ponad dwóch miesiącach od zamknięcia przestrzeni nad Polską odbył się 1 czerwca 2020 r. o godz. 7:00 do Szczecina.
Tamtejsze lotnisko czekają duże inwestycje oraz wsparcie, o czym na wspólnej konferencji prasowej mówili wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin i wiceminister infrastruktury Marcin Horała.
1 czerwca 2020 r. rozpoczął się pierwszy etap rozmrażania rynku lotniczego. Uruchomione zostały połączenia krajowe – loty na trasach między Warszawą i Szczecinem, Gdańskiem, Krakowem, Rzeszowem, Wrocławiem, Poznaniem i Zieloną Górą będą odbywać się w większości przypadków dwa razy dziennie. Pierwszy lot odbył się z warszawskiego Lotniska Chopina do szczecińskiego Goleniowa.
– Stoimy u progu wyjścia z epidemii, przywracając kolejne sektory gospodarki. Branża lotnicza jest kluczowa dla rozwoju nowoczesnej gospodarki, jej dynamiczny rozwój może być prawdziwym kołem zamachowym, które pchnie Polskę do grona najbogatszych krajów świata. Dlatego zdecydowaliśmy się na uruchomienie programu pomocy, przeznaczonego dla polskich lotnisk. Jego wartość wynosi ponad 142 mln zł – powiedział wiceminister infrastruktury Marcin Horała.
W najbliższym czasie zakończą się uzgodnienia międzyresortowe projektu Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie sposobu i trybu rozliczania i dokumentowania kosztów utrzymania minimalnej gotowości operacyjnej lotniska. Na podstawie tego dokumentu zarządzający lotniskiem będą mogli uzyskać rozliczenie kosztów utrzymania minimalnej gotowości operacyjnej lotniska. Pomoc dla lotnisk będzie wypłacana bardzo szybko – środki będą uruchamiane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w terminie 15 dni roboczych od dnia otrzymania wniosku. Uprawnione do wsparcia będzie każde z 14 lotnisk, które prowadziły działalność operacyjną przed wybuchem epidemii.
Lotnisko w Goleniowie otrzyma rządowe wsparcie
– Zdajemy sobie sprawę, jak dużą rolę spełniają lotniska w rozwoju gospodarczym regionów, a przez to całego kraju. Lokalne porty zwiększają atrakcyjność inwestycyjną, stanowią o przewadze konkurencyjnej w bardzo wielu branżach. Port Lotniczy Szczecin-Goleniów jest w tym zakresie bardzo dobrym przykładem – w ciągu ostatniej dekady podwoił liczbę obsługiwanych pasażerów, dlatego w pełni zasługuje na te i wszelkie przyszłe inwestycje – dodał wiceminister Marcin Horała.
Program pomocy dla lotnisk to nie jedyny element rządowego wsparcia dla szczecińskiego portu. Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” w lipcu 2019 r. podpisało porozumienie z pozostałymi udziałowcami portu, w ramach którego w Goleniowie zostaną przeprowadzone inwestycje o łącznej wartości 110 mln zł. W ramach tych środków zostaną sfinansowane m.in.:
- zakup i montaż naziemnego oznakowania nawigacyjnego,
- wymiana urządzeń do kontroli bezpieczeństwa,
- rozbudowa terminala pasażerskiego oraz
- remont i poszerzenie istniejących parkingów.
Port Lotniczy Szczecin – Goleniów przygotowuje się do przyjęcia pierwszych pasażerów
- Już od 01.06.2020 roku, samoloty PLL LOT zaczną latać na trasie Warszawa – Szczecin – Warszawa.
- Od lipca, swoje operacje wznawiają Ryanair, Wizz Air (od 03.07 – nowa trasa do Lwowa) oraz Norwegian.
- Od sierpnia – SAS
Zdajemy sobie sprawę, że wszyscy będziemy musieli odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
Dlatego też, port lotniczy wraz z liniami lotniczymi podjął wspólne działania, aby latanie, pod względem COVID-19 było bezpieczne.
Linie lotnicze wprowadzają obowiązek noszenia maseczek, każdy samolot podlegać będzie dezynfekcji, zminimalizowane zostaną podawanie cateringu i sprzedaż pokładowa. Przemieszczanie się po pokładzie samolotu będzie ograniczone i możliwe tylko po uzyskaniu zgody personelu pokładowego. Samoloty wyposażone będą w filtry HEPA.
Również na lotnisku spotkamy się z „nową sytuacją”.
Z terminala pasażerskiego korzystać będą mogli tylko i wyłącznie pasażerowie, którym przed wejściem mierzona będzie temperatura. Osoby odprowadzające będą mogły się pożegnać na terenie parkingów. Wewnątrz terminala pasażerskiego obowiązkowe będzie noszenie maseczek oraz dezynfekowanie rąk przed i po kontroli bezpieczeństwa. Na terenie terminala pasażerskiego, w strefie przed jak i po odprawowej rozstawione będą punkty do dezynfekcji rąk. Codziennie, w godzinach nocnych dezynfekcji podlegać będzie cały terminal pasażerski.
Te wszystkie działania mają sprawić, że latanie będzie bezpieczne, a pasażerowie znów zapełnią lotnisko i samoloty z niego odlatujące.
Zdajemy sobie sprawę, że cały proces przywracania „normalności” w lotnictwie potrwa pewien okres czasu.
#BezpiecznyLOT – Od poniedziałku znowu polecimy z Jasionki do Warszawy
Z dniem 1 czerwca przestaje obowiązywać zakaz wykonywania lotów pasażerskich wewnątrz Polski. Dzięki temu PLL LOT ogłosił wznowienie połączeń krajowych pomiędzy Rzeszowem a Warszawą. W oparciu o wytyczne EASA (Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Lotniczego) oraz wytyczne Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Port Lotniczy „Rzeszów-Jasionka” wdrożył i przygotował nowe procedury bezpieczeństwa, które pozwolą na sprawną a zarazem bezpieczną podróż lotniczą. Ogłoszony w pierwszej fazie odmrażania połączeń rozkład lotów zakłada, że będzie to 12 rejsów tygodniowo:
WAW – 07:00 – RZE – 8:00 (poniedziałek, wtorek, środa, czwartek piątek, sobota)
RZE – 09:30 – WAW – 10:30 (poniedziałek, wtorek, środa, czwartek piątek, sobota)
WAW – 17:00 – RZE – 18:00 (poniedziałek, wtorek, środa, czwartek piątek, niedziela)
RZE – 19:30 – WAW – 20:30 (poniedziałek, wtorek, środa, czwartek piątek, niedziela)
Z zadowoleniem przyjęliśmy decyzję narodowego przewoźnika PLL LOT o odmrożeniu krajowych rejsów pasażerskich. Jasionka znalazła się wśród 8 portów regionalnych do których w pierwszej kolejności będą wznowione loty – mówi Adam Hamryszczak – prezes Portu Lotniczego „Rzeszów-Jasionka. Powrót do latania wymagał od nas wypracowania i wdrożenia nowych procedur bezpieczeństwa. Śmiało mogę powiedzieć, że jesteśmy gotowi, aby od 1 czerwca powitać Państwa na lotnisku gwarantując wysoki poziom bezpieczeństwa. Zapraszamy Państwa do skorzystania z oferty naszego lotniska, a w szczególności zapraszamy przedstawicieli biznesu dla których lotnicze połączenie ze stolicą jest bardzo ważne – dodaje prezes Hamryszczak.
Do Wrocławia wracają regularne połączenia lotnicze
Od 1 czerwca znów polecimy z wrocławskiego portu. PLL LOT wznawiają regularne rejsy na Lotnisko Chopina w Warszawie. Na początek będą dwa połączenia dziennie. Z myślą o bezpieczeństwie pasażerów, w samolotach i na lotniskach zostaną wprowadzone odpowiednie procedury, dostosowane do aktualnej sytuacji epidemicznej.
PLL LOT rozpoczynają przywracanie połączeń lotniczych od tras krajowych. Jak informuje przewoźnik, na pokładzie samolotów będzie obowiązywać procedura #BezpiecznyLOT, wypracowana w oparciu o rekomendacje Głównego Inspektora Sanitarnego i międzynarodowych organizacji branżowych.
Wrocławskie lotnisko w czasie pandemii pełniło ważne funkcje (m.in. cargo, wojskowe, medyczne). 1 czerwca obsłuży pierwsze rozkładowe rejsy pasażerskie po ponad dwumiesięcznej przerwie. Ruch lotniczy jest jednak przywracany stopniowo. Dlatego, w pierwszym etapie, pasażerowie wrocławskiego portu będą mieli do dyspozycji dwa połączenia dziennie na Lotnisko Chopina.
– Wszystko wskazuje na to, że wznowienie rejsów na trasie do Warszawy to pierwszy krok na drodze przywracania rozkładowych połączeń lotniczych. Czekamy obecnie na zatwierdzenie regulacji przygotowywanych przez Komisję Europejską, która określi, jakie konkretnie warunki będą musiały spełnić lotniska i linie lotnicze – mówi Jarosław Wróblewski, dyrektor Portu Lotniczego Wrocław.
Pewne już jest, że zostaną wprowadzone wytyczne dotyczące m.in. utrzymywania dystansu społecznego i noszenia maseczek w terminalu oraz na pokładzie samolotów.
Kiedy ruszą następne połączenia?
Wrocławski port pozostaje w stałym kontakcie z liniami lotniczymi operującymi ze stolicy Dolnego Śląska. Kiedy możemy się spodziewać ponownego uruchomienia połączeń przez pozostałych przewoźników?
– Przygotowujemy się na kilka scenariuszy, które są uzależnione od skali wznowienia ruchu w pierwszej fazie. Czekamy na oficjalne potwierdzenie decyzji przewoźników, więc możemy sobie pozwolić na ostrożną nutę optymizmu. Szacujemy, że połączenia międzynarodowe będą stopniowo wznawiane na przełomie czerwca i lipca. Wszyscy są jednak świadomi, że odbudowa siatki połączeń będzie wymagała czasu. Powrót do latania jest bardzo ważny, ale najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich osób korzystających z lotnisk. Kluczowe będzie dostosowanie się do nowych regulacji i zapewnienie bezpieczeństwa sanitarnego pasażerom oraz personelowi lotniska i linii lotniczych – podkreśla Jarosław Wróblewski.
Wznowienie lotów Port Lotniczy Poznań-Ławica / Nowe środki bezpieczeństwa
PLL LOT od 1 czerwca 2020 roku wznawia połączenia krajowe, w tym także z Portu Lotniczego Poznań-Ławica.
Po wstrzymaniu ruchu lotniczego w marcu 2020 roku jest to pierwszy sygnał od linii lotniczych o możliwym przywróceniu połączeń z poznańskiego lotniska.
Najważniejsze informacje:
– Pasażerowie na linii Poznań-Warszawa będą mogli podróżować 2 razy dziennie w dni robocze (1 raz dziennie w weekendy).
– rejsy z Poznania do Warszawy, o godzinie 9:30 oraz 19:30,
– rejsy z Warszawy do Poznania, o godzinie 7:00 i 17:00.
W związku z faktem ponownego otwarcia, 1 czerwca 2020 roku, lotniska w Poznaniu dla pasażerów udających się w podróż lotniczą, Port przedsięwziął nowe środki bezpieczeństwa zgodnie z otrzymanymi zaleceniami mającymi na celu prewencję rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa (COVID-19). Poniżej najważniejsze zasady obowiązujące pasażerów:
- Wejście na teren lotniska jest możliwe tylko przez terminal Odlotów.
- Wyjście z hali Przylotów, jest przeznaczone wyłącznie dla pasażerów przylatujących. Nie ma możliwości wejścia przez nie na teren Portu lotniczego.
- Nie ma możliwości przechodzenia między terminalami odlotów i przylotów. Osoby opuszczające terminal, przy ponownym wejściu zostaną poddane procedurze bezpieczeństwa.
- Na teren terminala mogą wejść tylko pasażerowie, opiekunowie pasażerów niepełnoletnich oraz niepełnosprawnych, załogi statków powietrznych i pracownicy portu lotniczego.
- Wszystkie osoby wchodzące podlegają obowiązkowemu pomiarowi temperatury.
- Osoby z temperaturą ≥ 38°C nie zostaną wpuszczone na teren terminala.
- Pasażerowie z objawami sugerującymi możliwość zakażenia COVID-19 (gorączka ≥ 38°C, uporczywy kaszel, trudności w oddychaniu lub inne objawy grypopodobne) nie zostaną dopuszczone do kontynuowania podroży.
- Wszystkie osoby (z wyjątkiem dzieci do lat 4) mają obowiązek do noszenia masek ochronnych zakrywających usta i nos.
- Wszyscy pasażerowie zobowiązani są do zachowania odstępu 1,5 m – podczas odprawy, kontroli paszportowej, kontroli bezpieczeństwa, oraz przed wejściem, w czasie wejścia i zejścia z pokładu, odbioru bagażu.
- W celu zachowania bezpiecznej odległości część siedzisk na terenie terminala została wyłączona z użytkowania.
- Tymczasowo zostały zamknięte miejsca wspólnego użytkowania – palarnie i miejsca zabaw.
- Wszystkie osoby zobowiązane są da zachowania zasad higieny: odkażania rąk i zasłaniania ust i nosa (chusteczką, ubraniem lub zgięciem łokcia) podczas kaszlu lub psikania.
Port lotniczy w Poznaniu jest gotowy na bezpieczną obsługę dla pasażerów. Obszar Terminalu Portu został przygotowany pod kątem powyższych wytycznych poprzez wytyczenie ścieżki pasażerskiej w wejściu do hali Odlotów, wyjściu z hali Przylotów, podejścia do odprawy biletowo-bagażowej w hali Check-In, podejścia do strefy kontroli bezpieczeństwa, podejścia do dedykowanego Gate’u, podejścia do odbioru bagażu w hali Przylotów oraz przy punkcie Informacji loniskowej.
Nowe zasady odpraw na Lotnisku Chopina
Od poniedziałku, 1 czerwca br. planowane jest stopniowe wznawianie ruchu lotniczego na Lotnisku Chopina. Działania służb lotniskowych i ochrony będą zależne od rozwoju sytuacji epidemicznej na terenie RP, wytycznych GIS oraz danych operacyjnych dotyczących prognozowanego ruchu lotniczego na Lotnisku Chopina w Warszawie.
Nowe zasady poruszania się po terminalu
Odloty – wejście
Do odwołania zostaje zawieszona możliwość wejścia na teren terminala osób witających bądź żegnających podróżnych.
Dostęp do Terminala A zostaje ograniczony do pasażerów posiadających ważny bilet lotniczy na lot w dniu wejścia do Terminala A, osób chcących dokonać w kasie przewoźnika lotniczego m.in. zakupu biletu lotniczego, złożenia reklamacji, przełożenia rezerwacji, osób asystujących pasażerom PRM lub UM, a niebędących pasażerami, osób udających się do biur (m.in. UCS, PSG, przewoźników lotniczych, podmiotów prowadzących działalność na terenie terminala).
Pasażerowie wchodzą wyznaczonymi wejściami w strefie CDE i dwoma wejściami w strefie AB. Dla pracowników lotniska wyznaczone jest jedno wejście i wyjście na poziomie 100 (przyloty) AB.
Aby wejść na teren terminalu pasażer zobowiązany jest okazać:
1. bilet lotniczy;
2. kartę boardingową (również w formie elektronicznej);
3. inny dokument potwierdzający, że jest uprawniony do odbycia podróży lotniczej.
Przed wejściem do terminalu zostanie przeprowadzona kontrola dostępu, która potwierdzi cel w jakim dana osoba wchodzi do budynku, jak również każdej osobie zostanie zmierzona temperatura – dotyczy to zarówno pasażerów, jak i pracowników.
Przewoźnicy lotniczy powinni informować pasażerów, że osoby z objawami zarażenia koronawirusem (np. podwyższona temperatura ciała – 38 st. C i powyżej), które zostaną zidentyfikowane przez służby lotniskowe, mogą zostać niedopuszczone do odbycia podróży. Według zaleceń EASA, przewoźnicy lotniczy powinni prosić pasażerów z objawami choroby o nieprzybywanie na lotnisko.
W przypadku grup pasażerów lub rodzin, które nie mają obowiązku stosowania się do zasady utrzymania dystansu społecznego, w przypadku stwierdzenia u jednej z osób z tych grup podwyższonej temperatury ciała (temp. 38 st. C i powyżej) – cała grupa podlega skierowaniu do weryfikacji medycznej.
Każda z osób, przez cały czas przebywania w terminalu, ma bezwzględny obowiązek noszenia masek ochronnych (lub innych akcesoriów zasłaniających usta i nos) oraz dezynfekcji rąk po zakończeniu każdego z procesów odprawy. Dozowniki z płynem zostały rozmieszczone w widocznych miejscach na terenie całego terminala.
Wszyscy użytkownicy Lotniska Chopina mają obowiązek reagować na brak stosowania środków ochrony indywidualnej przez osoby przebywające na terenie Lotniska. Osobie, która nie będzie stosowała się do wyżej wymienionego obowiązku zasłaniania twarzy lub noszenia maseczki należy zwrócić uwagę. W przypadku niestosowania się do wymogu właściwego noszenia maseczki ochronnej lub zasłaniania twarzy (zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa oraz wytycznymi EASA) osoby takie mogą zostać wyprowadzone z terenu Lotniska przez służby ochrony lub służby państwowe.
Osoby znajdujące się w terminalu będą mogły swobodnie poruszać się między poziomami budynku (odloty, przyloty).
Łącznik ze stacji kolejowej do terminalu będzie wyłączony z użytku.
Odloty – odprawa
Do odprawy pasażerów będzie przydzielany co drugi check-in. Stanowiska będą wyposażone w specjalne osłony ograniczające bezpośredni kontakt personelu z pasażerami. Przed stanowiskami zostały odpowiednio przygotowane systemy kolejkowania lub olinowania zapewniające utrzymanie separacji. Liczba check-in uzależniona jest od planowanej liczby pasażerów.
Od 1 czerwca dla konkretnego rejsu będzie przydzielany konkretny check-in, nie będzie możliwości wspólnych odpraw dla kilku rejsów na jednym stanowisku. Stanowiska odpraw będą przydzielane we wszystkich strefach terminalu w celu zapewnienia maksymalnej separacji.
Do odprawy bagaży przydzielane będą zrzutnie bagażowe przy zachowaniu separacji jednej zrzutni pomiędzy rejsami odprawianymi w danym czasie.
Na moment wznowienia obsługi ruchu pasażerskiego nie jest rekomendowane, aby pasażerowie przyjeżdżali znacznie wcześniej na teren Lotniska Chopina w Warszawie, niż przed 15 marca 2020 r., przy czym powinni postępować zgodnie z informacjami otrzymanymi od przewoźnika.
Kontrola bezpieczeństwa
Usprawniono także system kolejkowania przed stanowiskami kontroli bezpieczeństwa. Został on zoptymalizowany z uwzględnieniem wymaganego dystansu społecznego, by zapewnić odpowiednią separację 1,5 metra pomiędzy oczekującymi pasażerami.
Podczas kontroli bezpieczeństwa jest również utrzymany nakaz zasłaniania nosa i ust.
W przypadku kontroli bezpieczeństwa pracownicy ACS będą odpowiedzialni za zapewnienie odpowiedniego kolejkowania z zachowaniem obowiązujących zasad sanitarno – epidemiologicznych.
Kontrola bezpieczeństwa dla pracowników przewidziana jest na przejściach służbowych, na poziomie odlotów – strefa AB i strefa E.
Odloty – strefa tranzytowa (po kontroli bezpieczeństwa)
System kolejkowania z oznaczeniami poziomymi i pionowymi został wprowadzony także w zastrzeżonej strefie terminala (Schengen i Non Schengen). W całym terminalu znajdziemy również siedziska ze specjalnymi oznaczeniami zapewniającymi wymagany dystans pomiędzy pasażerami oczekującymi na lot.
Do odprawy pasażerów będą przydzielane co drugie gate’y. Procedury boardingu oraz deboardingu również będą odbywały się z zapewnieniem dystansu społecznego.
Wydłużony zostanie planowany czas otwarcia gate do 60 min. dla rejsów obsługiwanych przez samoloty wąskokadłubowe i do 90 min. dla szerokokadłubowych. Odprawy jednego rejsu będą prowadzone w jednym łączniku pasażerskim (możliwe do wykorzystania dwa gate’y), brak możliwości równoległego boardingu i deboardingu w jednym łączniku.
Do kontroli dokumentów zarówno na odlotach, jak i przylotach będzie wykorzystywana co druga z kabin kontroli PSG.
Przyloty
Pasażerowie z rejsów krajowych dowożeni na przylot do gate 33 lub w przypadku stanowiska kontaktowego (oprócz 1-3 i 15) wchodzą łącznikiem na poziom 300 terminalu.
Pasażerowie z kierunków Schengen dowożeni autobusem do wejścia Non Schengen na poziomie 100 terminala i przechodzą przez kontrolę dokumentów.
Pasażerowie z kierunków Non Schengen wchodzą do terminala łącznikiem na poziom 300 i przechodzą przez kontrolę dokumentów.
Koordynacja PPL zadba o prawidłową separację pasażerów w przypadku kumulacji przylotów w jednym czasie.
W hali odbioru bagażu odpowiednie oznakowanie ma zapewnić separację pasażerów przy taśmociągach bagażowych. Przydziały rejsów do taśmociągów realizowane będą w sposób maksymalizujący separacje pomiędzy dwoma rejsami odprawianymi w tym samym czasie.
Za pośrednictwem rozgłośni pasażerowie będą proszeni o jak najszybsze opuszczenie budynku terminalu przez wskazane i oznaczone drzwi.
Dezynfekcja
Dezynfekcja wszystkich ciągów komunikacyjnych (powierzchnie dotykowe) będzie wykonywana rutynowo przynajmniej 2 razy w ciągu doby za pomocą standardowo stosowanych środków czyszczących.
Dezynfekcja stanowisk odprawy check-in oraz gate będzie realizowana po każdym rejsie oraz każdorazowo w przypadku podejrzenia zarażenia koronawirusem u danego pasażera lub pracownika.
Częstotliwość dezynfekcji wózków bagażowych oraz kuwet na bagaże i rzeczy osobiste, wykorzystywanych podczas przeprowadzania kontroli bezpieczeństwa będzie uzależniona od wielkości ruchu osobowego na danym stanowisku kontroli bezpieczeństwa.
Kraków Airport
W związku z decyzją Rady Ministrów o wznowieniu lotów komercyjnych wyłącznie dla ruchu krajowego informujemy, że od 01.06.2020 r. nastąpią zmiany w funkcjonowaniu terminalu pasażerskiego oraz obsługi pasażerów w Kraków Airport:
1. Terminal pasażerski będzie dostępny dla pasażerów odlatujących na trzy godziny przed rozkładową godziną odlotu ich rejsu.
2. Dostęp do terminalu możliwy będzie tylko dla pasażerów po okazaniu służbom lotniska dokumentu uprawniającego do podróży (karta pokładowa lub potwierdzenie rezerwacji).
3. Czynne będą tylko główne wejścia do terminalu pasażerskiego, zamknięte wejścia zostaną stosownie oznaczone.
4. Punktu gastronomiczne i handlowe będą funkcjonować w ograniczonym zakresie.
5. Ze względów bezpieczeństwa wszystkich użytkowników terminalu obowiązywać będzie zachowanie dystansu społecznego, noszenie maseczek i przestrzeganie standardów zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
6. Przy wejściu do terminalu wszystkim pasażerom będzie mierzona temperatura.
7. W terminalu dostępne będą bezdotykowe punkty do dezynfekcji rąk.
8. W terminalu dostępne będą także automaty vendigowe, w których pasażerowie będą mogli zaopatrzyć się w niezbędne maseczki, rękawiczki czy płyny do dezynfekcji rąk.
9. Dedykowane oznaczenia pomogą wszystkim w zachowaniu odpowiedniego dystansu i pozwolą na sprawną obsługę przez pracowników lotniska.
10. Salony Business Lounge będą nieczynne.
11. Usługa VIP w Kraków Airport jest ponownie dostępna.
Ruszają loty z Zielonej Góry do Warszawy
Po ponad dwóch miesiącach przerwy, od 1 czerwca br. wracają regularne połączenia lotnicze z Babimostu do Warszawy. Podjęte zostaną niezbędne działania związane z bezpieczeństwem pasażerów, a co za tym idzie – zmienione zostaną godziny lotów.
Polskie Linie Lotnicze LOT na razie wznowią rejsy tylko na trasach krajowych, w ośmiu miastach Polski, w tym z Portu Lotniczego Zielona Góra/Babimost. Ma to usprawnić transport wewnątrz Polski, wesprzeć lokalne branże turystyczne oraz sprawdzić nowe procedury bezpieczeństwa dla lotów. W siatce lotów znalazły się rejsy:
– do trzech razy dziennie na trasie Warszawa-Gdańsk;
– do dwóch razy dziennie z Warszawy do Krakowa, Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia, Gdańska i Zielonej Góry;
– raz dziennie z Krakowa do Gdańska.
Każdy lot będzie odbywał się w oparciu o zasady bezpieczeństwa rekomendowane przez Główny Inspektorat Sanitarny i międzynarodowe organizacje branżowe. Dla Portu Lotniczego Zielona Góra/Babimost oznacza to podjęcie dodatkowych czynności dotyczących ochrony bezpieczeństwa pasażera i załóg. Dlatego w pierwszym etapie operacji (przez pierwsze 2 tygodnie czerwca) wydłużony zostanie czas nawrotu w portach docelowych, w tym w Zielonej Górze. Oznacza to konieczność zmiany godzin lotów.
Nowe godziny operacji lotniczych będą obowiązywać do 14 czerwca br., z możliwością wydłużenia. Wylot z Babimostu do Warszawy o godz. 9:35 oraz o 19:35. Natomiast samolot z Warszawy do Babimostu zaplanowano na godz. 7:00 i 17:00.
LOT przyleciał do Gdańska
Polskie Linie Lotnicze LOT wznowiły regularne połączenia krajowe. Pierwsze maszyny wylądowały dziś m.in. w Gdańsku, po godzinie 8.00 z pasażerami z Warszawy, około 9.00 z podróżnymi z Krakowa.
Po 78-dniowej przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa, pierwszy rejsowy embraer LOT z Warszawy wylądował w Gdańsku z 25 pasażerami na pokładzie, z Krakowa przyleciało prawie 40 podróżnych.