ŚWIAT

Londyn. Radosław Sikorski spotkał się z Davidem Lindonem Lammy’m

Sikorski z wizytą w Albanii

19 grudnia w Londynie minister Radosław Sikorski spotkał się z Sekretarzem ds. Zagranicznych Davidem Lindonem Lammy’m.

Minister Radosław Sikorski oraz Sekretarz ds. Zagranicznych David Lindon Lammy wyrazili zadowolenie ze stanu relacji między Polską a Wielką Brytanią, a także ze współpracy w formacie Wielkiej Piątki Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii zapoczątkowanym w Warszawie 19 listopada br.

Podkreślono zasadniczą zbieżność stanowisk Polski i Zjednoczonego Królestwa. Dyplomaci rozmawiali o planowanych spotkaniach w kolejnych tygodniach, w tym na szczeblu szefów rządów.

Ministrowie omówili współpracę w zakresie długofalowego wsparcia dla Ukrainy, w tym kolejnych działań w obszarze polityki sankcyjnej przeciw Rosji. Ministrowie omówili także możliwe scenariusze rozwoju sytuacji w Syrii.

Minister Radosław Sikorski przedstawił plany związane z Polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej, w tym w zakresie planowanych rozmów dotyczących relacji Zjednoczone Królestwo – Unia Europejska.

Minister Radosław Sikorski z wizytą w Albanii

Szef polskiej dyplomacji złożył wizytę w Tiranie, podczas której spotkał się z Prezydentem Republiki Albanii Bajramem Begajem, Premierem Edim Ramą i Ministrem ds. Europy i Spraw Zagranicznych Iglim Hasanim.

Rozmowy szefów dyplomacji Polski i Albanii dotyczyły sytuacji bezpieczeństwa w Europie, pomocy Ukrainie, rozwoju współpracy bilateralnej oraz sytuacji na Bałkanach Zachodnich i perspektyw integracji europejskiej tego regionu. Minister Sikorski wyraził pełne poparcie dla europejskich aspiracji Albanii i pogratulował niedawnego otwarcia negocjacji kolejnych rozdziałów akcesyjnych. Wyraził także nadzieję na kontynuację ambitnego programu reform i otwieranie kolejnych obszarów negocjacyjnych w trakcie polskiego przewodnictwa w Radzie UE w pierwszej połowie 2025 r. Minister Sikorski przypomniał jednocześnie, że polityka rozszerzenia ma być jednym z priorytetów polskiej prezydencji w RUE, a nasz kraj będzie aktywnie wspierać partnerów z Bałkanów Zachodnich w procesie integracji europejskiej.

Szef polskiego MSZ potwierdził również wolę wsparcia procesu integracji europejskiej Albanii wiedzą oraz doświadczeniem polskiej administracji i zaprezentował listę konkretnych obszarów potencjalnego wsparcia, dostosowaną do zapotrzebowania strony albańskiej. Wśród nich znalazły się m. in. rozwój regionalny, absorpcja funduszy UE, zarządzanie strategiczne polityką spójności, zamówienia publiczne czy budowanie potencjału administracji publicznej w procesie negocjacji i akcesji.

Z rozmów przeprowadzonych przez szefa polskiej dyplomacji w Tiranie wynika, że stosunki polsko-albańskie są bardzo dobre, a obu stronom zależy na kontynuacji tej owocnej współpracy, zarówno w wymiarze dwustronnym, jak i na forach organizacji międzynarodowych i regionalnych. Warte odnotowania jest zainteresowanie Albanią przez polskich turystów, ale także rosnąca wymiana handlowa, która posiada wciąż duży, niewykorzystany potencjał.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button