ŁÓDŹ

Łódź pierwszym miastem na świecie. Autobusy z antywirusową tkaniną

Łódź

Łódź jako pierwsze miasto na świecie wyposaży swoje autobusy w antywirusową tkaninę.

Mowa o 17 elektrycznych autobusach Volvo, które w pierwszym kwartale 2022 r. zaczną kursować po Łodzi. Tkaninę dostarczy angielska firma Camira z dwustuletnią tradycją, która wyposaża m.in. londyńskie metro. Materiał został przetestowany na wirus AH1N1 (świńska grypa), który jest zbliżony do wirusa COVID-19.

Tkanina w łódzkich autobusach (mat. Camira)

– Cały czas poszukujemy rozwiązań, które w czasach pandemii, gdy jesteśmy atakowani przez różne wirusy i bakterie, powodowałyby, że podróżowanie komunikacją miejską będzie jeszcze bezpieczniejsze . Po rozmowach z angielską firmą Camira, która produkuje tkaniny obiciowe do foteli stosowanych w komunikacji miejskiej, mamy zamiar zastosować w najnowszym naszym zakupie, to jest autobusach elektrycznych od firmy Volvo, tkaninę która będzie powleczona specjalną powłoką antywirusową. Będzie ona niszczyć bakterie i wirsusy przez co zagrożenie dla pasażerów będzie jeszcze mniejsze – mówi Krzysztof Kamiński, wiceprezes MPK – Łódź.

Camira StaySafe to zaawansowana tkanina, która zmniejsza potencjał do transmisji wirusów we wnętrzach autobusów. Jej działanie potwierdzają certyfikaty AATCC 147 oraz ISO 18184. Zastosowanie tej technologii sprawia, że wirusy i bakterie, które osiądą na tapicerce są niszczone. Wykładzina nie działa więc jako potencjalne źródło transmisji. Produkt ten przyciąga, atakuje i ostatecznie niszczyć wirusa. Jest to możliwe dzięki połączeniu technologii srebra i liposomów.

– MPK – Łódź jest pierwszym przedsiębiorstwem komunikacji miejskiej na świecie, które zdecydowało się na użycie naszego produktu. Czasy postcovidowe niosą ze sobą bardzo wiele wyzwań. Jednym z nich będzie ponowne zaproszenie pasażerów do korzystania z komunikacji miejskiej. Mamy w swoim portfolio zupełnie nowy, przełomowy produkt. To tkanina antywirusowa, które spełnia określone normy antywirusowe i antybakteryjne oraz gwarantuje, że przez pięcioletni okres gwarancji, będzie redukowała przenoszenie się wirusów i bakterii. Pasażerowie wchodząc do autobusy nie zauważą żadnej różnicy. Tkanina będzie wyglądać taka samo jak wcześniej z tym, że będzie pokryta specjalnym środkiem, który zapewni antywirusowość i antybakteryjność – mówi Oskar Górski z firmy Camira.

Tkaniny zostały certyfikowane jako przeciwwirusowe przeciwko H1N1 szczep referencyjny (świńska grypa) zgodnie z ISO 18184. H1N1 został wybrany, ponieważ ma podobny tryb działania do SARSCoV-2 (Covid-19), a także jest wirusem RNA i otoczkowym.

Firma Camira jest jednym z wiodących producentów tkanin do transportu zbiorowego oraz mebli biurowych na świecie. Od wielu lat z powodzeniem dostarcza swoje produkty na terenie Europy jak również jest wiodącym dostawcą na rynek amerykański oraz australijski.

– Jesteśmy jedyną firmą, która spełnia bardzo rygorystyczne normy palnościowe londyńskiego metra – dodaje Górski.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button