ŁÓDŹ

Łódź idzie na wojnę z źle zaparkowanymi hulajnogami elektrycznymi

Łódzkie sprawy

Koniec z źle zaparkowanymi hulajnogami w Łodzi!

Miasto podejmuje szereg działań, które uporządkują korzystanie i parkowanie hulajnóg, dla zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim mieszkańcom.

Wraz z pojawieniem się w Łodzi nowych form podróżowania jakim są hulajnogi, Zarząd Dróg i Transportu nawiązał kontakt z firmami, które oferują Łodzianom ten środek transportu. Po pierwszych kontaktach w ubiegłym roku, omówiono zasady obsługi i dostaw pojazdów, zwłaszcza w samym centrum miasta i obszarze ul. Piotrkowskiej. Firmy zobowiązały się do grupowania hulajnóg i porządkowania ich, co jest widoczne na ulicach Łodzi po realizacji dostaw i obsłudze serwisu.

Łódź. Hulajnogi elektryczne (fot. UMŁ)

Jednakże często możemy spotkać porzucone i źle zaparkowane hulajnogi zagradzające choćby przejście chodnikiem. Dlatego też we wrześniu ubiegłego roku wyznaczone zostały pilotażowo, trzy lokalizacje parkingów dla hulajnóg. Powstały one przy Piotrkowskiej Centrum, EC-1 i Manufakturze.

Po obserwacji i zebraniu doświadczeń ponownie prowadzone są rozmowy z operatorami hulajnóg, aby wypracować kolejne rozwiązania. Jedną z nich jest utworzenie kilkunastu stref parkowania na ul. Piotrkowskiej, aby grupować pojazdy i uporządkować przestrzeń. W tym celu prowadzone są również rozmowy z konserwatorem zabytków. Docelowo parkingi na hulajnogi mogłoby powstać na każdym odcinku ul. Piotrkowskiej, oznaczone odpowiednimi znakami. Parkingi musza być jednak dość często zlokalizowane, aby jedna z najważniejszych cech tego środka transportu czyli dostępność i możliwość łatwego dojazdu do celu, nie została zaburzona.

Łódź. Hulajnogi elektryczne – parking (fot. UMŁ)

Kolejne obostrzenia dla elektrycznych hulajnóg w Łodzi

Kolejne rozwiązanie, które zostało już prowadzone przez firmy udostępniające hulajnogi, to ograniczenie prędkości pojazdów w obszarze ul. Piotrkowskiej. Zarząd Dróg i Transportu zaproponował takie rozwiązanie, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim osobom korzystającym z deptakowej części ulicy.

ZDiT zapowiada również kolejne działania, aby wspólnie z firmami oferującymi hulajnogi, wypracować wielostronne porozumienia, określające zasady poruszania się, korzystania i obsługi pojazdów oraz działań na wypadek, źle zaparkowanych i porzuconych pojazdów. W tym celu 21 czerwca, po raz pierwszy, spotkał się zespół roboczy w ramach Komisji Dialogu Obywatelskiego, gdzie ZDiT wraz rzecznikiem osób z niepełnosprawnościami oraz Policją i Strażą Miejską, pracować będą nad stworzeniem zasad funkcjonowania, które uporządkują ruch i dobrymi praktykami, aby edukować użytkowników pojazdów.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button