Agencja Badań Medycznych podpisuje kolejne umowy w ramach walki z COVID-19.
ABM sfinansuje badanie nad skutecznością leku na bazie osocza ozdrowieńców, realizowane przez Klinikę Chorób Zakaźnych SPSK nr 1 w Lublinie, we współpracy z Biomed-Lublin.
Projekt ten otrzymał dofinansowanie z Agencji Badań Medycznych w wysokości 5 mln zł.
Polska jako pierwsza na świecie może opracować lek na bazie immunoglobulin swoistych. Wtedy poda go pacjentom w Lublinie.
– Jako pierwsi na świecie mamy szansę opracować ten lek w Polsce (w Lublinie) – stwierdził senator PiS Grzegorz Czelej, pomysłodawca projektu.
Biomed Lublin to jedyna firma w Polsce, która ma technologię do wytwarzania immunoglobulin z osocza ozdrowieńców.
Immunoglobuliny (IGG) są to przeciwciała do terapii w leczeniu osób chorych, którzy są zarażeni koronawirsuem SARS-CoV-2.
Do tego projektu osocze zostanie pobrane od około 230 osób (otrzymają z tego 3 tys. dawek leku).
Badania kliniczne zostaną przeprowadzone w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie.
Preparat ten zostanie sprawdzony na pacjentach chorym na COVID-19. Wówczas dowiemy się, czy lek ten jest bezpieczny i co najważniejsze skuteczny.
Niestety kwota 5 mln złotych jest bardzo niska. Hiszpanie na podobny projekt przekazali 22 mln euro.
Do trzech miesięcy od otrzymania osocza zostaną przeprowadzone badania.
– Osocze posiada przeciwciała, które podane choremu natychmiast zaczynają zwalczać patogen. Nasz preparat jest oczyszczony z niepożądanych białek i zawiera skoncentrowaną dawkę przeciwciał przeciw koronawirusowi, czyli wyłącznie to, czego organizm zainfekowany w danym momencie potrzebuje do walki z wirusem. Dzięki temu jest bezpieczny i wydajniejszy w użyciu – wyjaśnia Piotr Fic, Członek Zarządu ds. Operacyjnych Biomedu Lublin.