W Europejskim Centrum Artystycznym im. F. Chopina w Sannikach poznaliśmy tegorocznych laureatów XIX edycji Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego.
To jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień przyznawane jest osobom wybitnym, które swoją działalnością rozsławiają Mazowsze w kraju i na świecie.
– W tym wyjątkowym jubileuszowym roku 20-lecia samorządu Mazowsza oraz 100-lecia Polski Niepodległej nagroda trafia do 10 wyjątkowych artystów. To prawdziwi ambasadorzy kultury i tradycji naszego regionu – podkreśla marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik
Przyznawane już po raz dziewiętnasty nagrody, są uhonorowaniem pracy i talentu ludzi wybitnych, zaangażowanych w rozwój oraz promocję naszego regionu. Wśród tegorocznych laureatów są przedstawiciele różnych pokoleń, reprezentujący różne nurty i spojrzenia na rzeczywistość, których wspólnym celem jest zwrócenie uwagi na pielęgnowanie i dbałość o zachowanie dziedzictwa narodowego. Podczas gali każdy z laureatów otrzymał statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł.
Laureaci XIX edycji konkursu Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego
Zdzisław Doleżyński /Radom/
Członek Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Radomskiego. Uczestniczył w 60 ogólnopolskich wystawach malarskich, 4 międzynarodowych i 9 indywidualnych. Był komisarzem plenerów malarskich, prowadził zajęcia z tkactwa artystycznego. Do 2012 r. instruktor w ośrodku kultury w Białobrzegach. Od 50 lat maluje. Jego twórczość to styk dwóch konwencji: realizmu i realizmu magicznego. Uwiecznia mazowiecką wieś, maluje portrety, martwe natury, konie. Zdobywca licznych nagród i odznaczeń, m.in. Złotego Krzyża Zasługi.
Stanisław Bacławski (pow. ostrołęcki) /Ostrołęka/
Sztuką zajmuje się od 1995 r. W jego pracowni powstają rzeźby i płaskorzeźby o tematyce sakralnej i świeckiej. Wykonuje również polichromie. Od lat uczestniczy w warsztatach „Ginące zawody” w Kadzidle. Szkoli adeptów sztuki ludowej w całej Polsce, bierze udział w plenerach. Jego prace znajdują licznych odbiorców wśród kolekcjonerów. Jego rzeźby stoją m.in. przy ul. Kościuszki w Kadzidle i na dworcu autobusowym. Otrzymał m.in. Medal Pamiątkowy „Pro Masovia” (2009 r.) i Nagrodę Prezesa Związku Kurpiów „Kurpik” (2011 r.).
Czesława Lewandowska /Ostrołęka/
Wielokrotnie wyróżniana twórczyni ludowa, specjalizująca się w koronkarstwie i plastyce obrzędowej Kurpi Puszczy Zielonej. Mieszka i działa w Ostrołęce. Umiejętności wykonywania koronki, haftu i tkactwa nauczyła się od rodziny. Szydełkuje wstawki do fartuchów zespołów regionalnych, obrusy, serwetki, a także wykonuje kolorowe kwiaty z bibuły i palmy wielkanocne. W pracy inspiruje się naturą, lokalnymi obrzędami i zwyczajami kurpiowskimi. Prowadzi warsztaty. W 2017 r. obchodziła 30-lecie pracy twórczej.
Ryszard Jan Kozłowski (Józefów, pow. otwocki)
Rzeźbiarz z zamiłowania i wykształcenia. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Mieszka i tworzy w Józefowie. Jego prace promujące Polskę i Mazowsze były prezentowane na ponad 200 wystawach w kraju i za granicą. W jego pracowni młodzież może zobaczyć, jak powstaje rzeźba i kolejne etapy odlewania w brązie. Artysta jest autorem plakietek i statuetek poświęconych różnym miejscowościom powiatu otwockiego i Mazowsza. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień, otrzymał m.in. Srebrny Krzyż Zasługi.
Alfreda Krajewska (Zawidz Kościelny, pow. sierpecki) /Płock/
Twórczyni ludowa i rzeźbiarka, żona artysty Jana Krajewskiego, ma równie uzdolnionego syna Krzysztofa. Mieszka w Zawidzu Kościelnym. W zdobnictwie prac pani Alfredy dużą rolę odgrywa kolor. Maluje farbami olejnymi, o żywych barwach. Przez etnografów uznana za specjalistkę od płaskorzeźb. Wykonuje prace o tematyce wiejskiej, obyczajowej. Wielokrotnie nagradzana. Mimo ukończonych 80 lat, uczestniczy w ogólnopolskich plenerach. Odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi i Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Sztuki.
Zespół Ludowy „Węgrowianie” (pow. węgrowski) /Siedlce/
Zespół działa od ponad 20 lat. Jego członkowie to ludzie z pasją, kochający tradycję i kulturę ludową wschodniego Mazowsza i Podlasia. Zespół był wielokrotnie nagradzany na konkursach w Polsce i poza jej granicami. Zdobył m.in. I miejsce w XII Mazowieckim Przeglądzie Twórczości Seniorów „Węgrowskie Barwy Jesieni 2017” oraz na III Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Kolędowe serce Mazowsza” w 2011 r. Zespół z wielką starannością i dbałością o szczegóły prezentuje obrzędy charakterystyczne dla regionu.
Zespół Tańca Ludowego „Sadzewiczowa” (pow. łochowski) /Siedlce/
Istnieje z przerwami od lat 70. XX w. Jego reaktywacja nastąpiła w latach 2000–2003, kiedy powstało Szkolne Koło Tańca. Początek kariery tanecznej zespołu to III Festiwal Kultury Dziecięcej i Młodzieżowej Powiatu Węgrowskiego. Od 2004 r. młodzieżą opiekują się Anna Pękul i Barbara Gamdzyk. Zespół promuje tańce ludowe Mazowsza i Podlasia. Tańczą w nim uczniowie Zespołu Szkół w Łochowie. Grupa uświetniała występami liczne uroczystości, występowała też m.in. na Ukrainie i w Niemczech.
Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszkowie (pow. wyszkowski) /Ostrołęka/
Powstała w 1904 r. i jest jedną z najstarszych tego typu orkiestr w Polsce. Od 1985 r. kapelmistrzem jest Franciszek Józef Bieganowski, były kapelmistrz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Grupę tworzą młodzi muzycy amatorzy z Wyszkowa i okolic. Dwukrotnie występowali w Stanach Zjednoczonych oraz m.in. w Niemczech, Szwecji, Estonii i Grecji, a także przed papieżem Janem Pawłem II. W repertuarze mają około 800 utworów. Najmłodszy członek zespołu ma 8 lat, najstarszy 25.
Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego /Płock/
Samorządowa instytucja kultury, złożona z: biblioteki głównej, działu zbiorów audiowizualnych, Biblioteki dla Dzieci im. Wandy Chotomskiej i 13 filii. Pełni funkcję centrum wiedzy o regionie. Promuje Mazowsze oraz Płock w kraju i za granicą. Książnica prowadzi intensywną działalność kulturalną, włączając się w wydarzenia ogólnopolskie takie jak „narodowe czytanie”, Europejska Noc Muzeów, liczne konkursy o zasięgu ogólnopolskim, Tumskie Potyczki Językowe.
Kapela „Lipce” /Radom/
Wysoko ceniona kapela z regionu radomskiego. Tworzą ją cioteczni bracia – harmonista Tadeusz Lipiec oraz barabanista Marian Lipiec. Obecnie muzykanci z Kapeli Lipce powrócili do bardziej tradycyjnego instrumentarium (skrzypce, harmonia, baraban) i repertuaru, na który składają się oberki i polki. Laureaci wielu nagród i wyróżnień, zajęli dwukrotnie II miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu nad Wisłą. Uhonorowani nagrodą im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”
(UMWM)