Niemal co piąty podróżny skorzystał z automatycznej odprawy granicznej na Lotnisku Chopina w Warszawie oraz w Porcie Lotniczym Warszawa-Modlin.
Dzięki biometrycznym bramkom ABC (ang. Automated Border Control) czas indywidualnej odprawy skrócił się do 15 sekund.
Bramki do samodzielnej odprawy granicznej zostały uruchomione w obu mazowieckich terminalach. Od 26 czerwca br. odprawiono w sumie ponad 2 miliony osób, w tym niemal 400 tysięcy pasażerów skorzystało z automatycznego systemu. Średni czas odprawy w bramce ABC, czyli od momentu przyłożenia dokumentu do skanera, do otwarcia się bramki po zakończonej odprawie, to 15 sekund.
Lotnisko Chopina oraz Port Lotniczy Warszawa-Modlin są pierwszymi lotniskami w Polsce korzystającymi z udogodnień elektronicznego modelu kontroli pasażerów. Wpłynęło to znacząco na bezpieczeństwo oraz komfort podróżnych. 25 bramek biometrycznych: 20 na Lotnisku Chopina w Warszawie oraz 5 w Porcie Lotniczym Warszawa-Modlin kosztowało w sumie 6,7 mln zł.
Bramki ABC są wykorzystywane do odprawy granicznej głównie obywateli państw Unii Europejskiej, posiadających biometryczne paszporty. Umożliwiają podróżnym samodzielną odprawę. Bramki ABC automatycznie weryfikują dane zawarte w chipie biometrycznym paszportu z wizerunkiem twarzy podróżnego i potwierdzają, czy osoba przedstawiająca dokument do odprawy jest jego właścicielem. Automatyczne połączenie urządzeń z bazami danych Systemu Informacyjnego Schengen II, które obsługuje Straż Graniczna, pozwala m.in. ustalić czy podróżny nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego.

Nowe stanowiska kontroli bezpieczeństwa i dokumentów dla pasażerów tranzytowych
Szybsza kontrola bezpieczeństwa i krótszy czas oczekiwania na sprawdzenie dokumentów – już od połowy grudnia pasażerowie ze strefy Non Schengen skorzystają z nowych stanowisk.
Na terminalu Lotniska Chopina trwa rozbudowa strefy kontroli dokumentów i kontroli bezpieczeństwa znajdującej się na poziomie 0 dla osób podróżujących z krajów Non Schengen. Inwestycja ma na celu poprawę komfortu pasażerów oraz zwiększenie przepustowości stołecznego portu. Docelowo, po zakończeniu przebudowy, liczba kabin kontroli dokumentów wzrośnie z 6 do 9, co z pewnością skróci czas oczekiwania do kontroli pasażerów ze strefy Non Schengen.
Zakończenie rozbudowy strefy kontroli na poziomie 0 jest planowane na połowę grudnia br. Dlatego też, mając na uwadze utrzymanie komfortu osób korzystających z naszego portu, władze Lotniska podjęły ważną decyzję związaną z obsługą pasażerów. Na czas najintensywniejszych robót budowlanych obsługa całego ruchu przylotowego ze strefy Non Schengen na poziomie 0 (objętym modernizacją) jest realizowana na poziomie 2 Terminala.
Warto zaznaczyć, że decyzja ta ma wpływ jedynie na pasażerów tych linii lotniczych, których samoloty zatrzymują się na stanowiskach oddalonych od samego Terminala i pomostów pasażerskich, tzw. „rękawów”. W takich przypadkach podróżujący są dowożeni autobusem do Terminala, następnie klatką schodową i pochylnią (a w wybranych łącznikach również windą) dostają się na poziom 2 Terminala, gdzie znajdują się przejścia transferowe i punkt kontroli dokumentów na granicy strefy Schengen.