POLSKA

Zamek Królewski na Wawelu. 11 października spotkanie przywódców grupy Arraiolos. Andrzej Duda gospodarzem

Kraków

11 października w Krakowie prezydent Andrzej Duda będzie gospodarzem spotkania przywódców grupy Arraiolos, zrzeszającej prezydentów z państw UE.

Główny temat rozmów – perspektywy pogłębienia relacji transatlantyckich w dobie globalnych wyzwań i zagrożeń.

Arraiolos to nieformalne, coroczne spotkanie grupy prezydentów Unii Europejskiej, odbywające się od 2003 roku, poświęcone najważniejszym zagadnieniom europejskim i globalnym. W spotkaniu głów państw Arraiolos weźmie udział jedenastu prezydentów: Polski, Niemiec, Włoch, Łotwy, Estonii, Słowacji, Słowenii, Węgier, Bułgarii, Grecji i Chorwacji.

W czwartek w Kopalni Soli w Wieliczce rozpoczną się obrady w formie kolacji. A oficjalne rozmowy zostaną zainaugurowane w piątek w godzinach porannych na Zamku Królewskim na Wawelu.

Szef BPM Mieszko Pawlak zwraca uwagę, że spotkanie odbędzie się na niecałe 4 miesiące przed przypadającą na pierwsze półrocze 2025 roku polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej.

– To więc naturalne, że Polska jest gospodarzem tego spotkania. Głównym tematem będzie perspektywa pogłębiania relacji transatlantyckich, a więc to, co stanowi istotę pierwszego priorytetu naszej prezydencji – podkreśla.

Minister przypomina, że szczyt przypadnie na niecały miesiąc przed wyborami prezydenckimi w USA, co także będzie kontekstem dyskusji o przyszłości relacji między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi.

Grupa Arraiolos powstała w 2003 r. z inicjatywy prezydenta Portugalii Jorge Sampaio. Nazwa pochodzi od miejscowości w Portugalii, gdzie odbyło się pierwsze spotkanie prezydentów Austrii, Finlandii, Niemiec, Łotwy, Polski, Portugalii, Węgier i Włoch. Później do grona uczestników dołączały kolejne państwa. Grupa ma jednak charakter nieformalny i nie ma oficjalnie ustalonej listy uczestników.

Spotkania, mimo iż nieformalne, są jednak platformą wymiany poglądów, doświadczeń i wizji. To także okazja do dyskusji nad przyszłością Unii Europejskiej i wyzwań globalnych oraz omówienia bieżącej agendy Unii Europejskiej. Spotkania stanowią również okazję do pogłębienia kontaktów dwustronnych.

Grupa Arraiolos obejmuje kraje o różnych doświadczeniach historycznych, potencjałach gospodarczych i demograficznych, a co za tym idzie, często różnych sposobach postrzegania aktualnych wyzwań i dylematów Europy.

– W tym gronie znajdują się liderzy, którzy w wielu kluczowych kwestiach reprezentują wewnątrz UE bardzo zróżnicowane postawy. Takie spotkania mogą być więc nawet bardziej twórcze, bo uczestniczą w nich głowy państw z różnych części Europy – tu nie jest reprezentowany jeden region, tylko są to Prezydenci z zachodu, południa, północy i środkowo–wschodniej Europy. Także mamy tutaj prawie pełen przekrój – podkreśla szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Stąd też wymiana doświadczeń, poznanie stanowisk i argumentów innych, może prowadzić do konstruktywnego poszukiwania odpowiedzi na europejskie wyzwania – dziś to przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa czy problem migracji.

Głównym tematem debaty na tegorocznym spotkaniu w Krakowie będą perspektywy pogłębienia relacji transatlantyckich w dobie globalnych wyzwań i zagrożeń.

Temat ten nawiązuje do pierwszego priorytetu polskiej prezydencji w Radzie UE jakim jest zacieśnienie współpracy Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki. Pozostałe priorytety to: rozszerzenie Unii Europejskiej i udział UE w odbudowie Ukrainy oraz zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego UE z poszanowaniem zasad sprawiedliwej transformacji.

Przywódcy będą obradować w Zamku na Wawelu, historycznej siedzibie królów Polski.

Gospodarzem ostatniego spotkania w 2023 r., z okazji 20–lecia Grupy Arraiolos, była Portugalia (Porto). Wziął w nim udział także Duda.

Szef BPM: Dziś rozpoczyna się dwudniowe spotkanie przywódców grupy Arraiolos

– Dzisiaj w godzinach wieczornych rozpocznie się dwudniowy Szczyt Prezydentów Państw Unii Europejskiej zrzeszonych w grupie Arraiolos. Będzie to największe wydarzenie z zakresu polityki międzynarodowej organizowane w tym roku w Polsce – mówił szef Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak.

Przekazał, że w spotkaniu weźmie udział jedenastu przywódców państw: Polski, Niemiec, Estonii, Łotwy, Słowacji, Słowenii, Włoch, Węgier, Chorwacji, Bułgarii i Grecji. – Już dzisiaj w Kopalni Soli w Wieliczce rozpoczną się obrady w formie kolacji – mówił. Wyjaśnił, że oficjalne rozmowy zostaną zainaugurowane jutro w godzinach porannych na Zamku Królewskim na Wawelu.

Zwrócił uwagę, że tematy tegorocznego spotkania narzuca rozpoczynająca się w styczniu prezydencja Polski w Unii Europejskiej.

– Głównym tematem obrad będzie zacieśnianie relacji transatlantyckich w obliczu globalnych wyzwań, z którymi się mierzymy – podkreślił Mieszko Pawlak.

Dodał, że prezydenci będą poruszać także inne ważne problemy z zakresu priorytetów polskiej prezydencji, w szczególności rozszerzenia Unii Europejskiej o nowe kraje: Ukrainę, Mołdawię oraz Gruzję, a także państwa Bałkanów Zachodnich.

– Arraiolos to nieformalna grupa, która spotyka się w różnym składzie – raz do roku – już od ponad 20 lat – wyjaśnił. Wskazał, że to już dziewiąty a zarazem ostatni udział Andrzeja Dudy w spotkaniu w tym formacie.

– Dla prezydenta Andrzeja Dudy istotne było to, aby ostatnie spotkanie grupy Arriaolos z jego udziałem odbyło się w jego rodzinnym mieście Krakowie – miejscu ważnym dla naszej historii – podsumował.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button