WROCŁAW

Kradzież rowerów Mai Włoszczowskiej. Złodzieja zatrzymano

Dolny Śląsk

Jeleniogórscy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o kradzież z włamaniem do piwnicy, skąd jego łupem padły 3 rowery górskie MTB o wartości 75 tysięcy złotych.

Do przestępstwa doszło w nocy z 29 na 30 października br. w Jeleniej Górze. Policjanci w trakcie prowadzonych czynności odzyskali skradzione jednoślady. Zatrzymany przestępstwa tego dopuścił się w warunkach, tzw. ”recydywy”. Niewykluczone, że ma na koncie więcej podobnych czynów. Teraz za popełnione przestępstwo odpowie przed sądem, a grozić mu może nawet do 10 lat.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze i Wydziału Kryminalnego z Komisariatu I Policji w Jeleniej Górze ustalili, a następnie zatrzymali 31-letniego mężczyznę bez stałego miejsca zamieszkania podejrzanego o kradzież z włamaniem.

Do tego przestępstwa doszło w nocy z 29 na 30 października br. w Jeleniej Górze. Mężczyzna włamał się do piwnicy, skąd ukradł 3 rowery górskie MTB, zawodnicze, indywidualnie spersonalizowane o wartości 75 tysięcy złotych. Policjanci prowadząc czynności w tej sprawie, zarówno procesowe, jak i operacyjne po niespełna 10 godzinach od zgłoszenia zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o popełnienie tego przestępstwa, jak również odnaleźli skradzione rowery.  Funkcjonariusze ustalili, że przestępstwa tego dopuścił się w warunkach, tzw. ”recydywy”. Niewykluczone, że mężczyzna ma na koncie więcej podobnych czynów.

Obecnie policjanci wyjaśniają szczegółowo wszystkie okoliczności tej sprawy, ustalają kolejnych pokrzywdzonych.

31-latek został zatrzymany w policyjnym areszcie. Teraz za popełnione przestępstwa odpowie przed sądem, a grozić mu może nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Wicemistrzyni olimpijska w kolarstwie z 2008 roku na jednym z nich wygrywała Puchar Świata w Val di Sole.

„Dziękuję wszystkim za zaangażowanie. Nie spodziewałam się, że będzie tak duże! Nie wierzyłam też w happy end. A jednak!
Komenda Miejska Policji w Jeleniej Górze zatrzymała sprawcę włamania i odzyskała wszystkie rowery.

Policja pomału kończy dochodzenie, rowery wkrótce do mnie wrócą.
KROSS w ramach obiecanej nagrody chciałbym przekazać jeleniogórskiej Policji rowery elektryczne. Sprawdzają czy można.
Ja jeden z odzyskanych rowerów przeznaczę dla młodej zawodniczki/zawodnika, której/któremu ten sprzęt pomoże walczyć w wyścigach XC na arenie międzynarodowej. Przekażę także swoje sportowe gadżety na aukcję zasilającą Fundację Pomocy Wdowom i Sierotom Po Poległych Policjantach (podziękowania dla Pana Andrzeja za podpowiedź)” – napisała Maja Włoszczowska.

Odzyskane rowery Mai Włoszczowskiej (fot. policja)

Dobrym sposobem na zabezpieczenie roweru przed kradzieżą są najprostsze metody takie jak:

oznakowanie roweru przez policję. Oznakowanie nie gwarantuje nam 100% pewności, że rower nie zostanie skradziony. Głównym celem znakowania jest po pierwsze odstraszenie potencjalnych złodziei, a po drugie umożliwienie identyfikacji i odzyskania roweru w momencie odnalezienia roweru.

  • oprócz oznakowania warto również spisać numer ramy oraz wszystkich innych części roweru (jeżeli takie posiadają) oraz stworzyć listę części naszego jednośladu,
  • sporządzenie na kartce informacji dot. właściciela i jego roweru i umieszczenie jej tylko w znanym nam miejscu, np. pod siodełkiem,
  • gdy nie ma numerów fabrycznych, można nanieść np. swój numer, np. PESEL
  • w warsztacie mechanicznym,
  • przydatne w identyfikacji mogą się okazać wcześniej wykonane zdjęcia pojazdu,
  • a zwłaszcza charakterystycznych elementów (np. zadrapań na lakierze),
  • przemalowanie fragmentu jego ramy,
  • wyposażyć go w solidny łańcuch i kłódkę aby przypinać go do trwałego elementu np. budynku, znaku drogowego, parkometru, balustrady, itp,
  • gdy zostawiamy rower przed sklepem, to zawsze na widoku nigdy w bramie, za kioskiem, w korytarzu, w piwnicy itp,
  • zawsze łańcuch przekładamy przez ramę roweru i tylne koło (nigdy tylko przez przednie koło),
  • nie stosujemy jako zapięcie roweru do trwałego elementu cienkich linek, sprężynek z zapięciami szyfrowanymi – można je łatwo przeciąć,
  • dobrym pomysłem jest ubezpieczenie roweru.

Gdy zginie rower należy jak najszybciej skontaktować się z najbliższą jednostką Policji lub Straży Miejskiej.
(KWP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button