RÓŻNOŚCI

Koronawirus: #ZOOstańwdomu – ZOObaczonline. Relacje z warszawskiego ZOO w „czasach zarazy”

Koronawirus: #ZOOstańwdomu

Filmy z egzotycznymi zwierzętami, internetowe lekcje pełne zoologicznych ciekawostek i audycje o miejskich lasach – mieszkańcy mogą poznać bliżej przyrodę pozostając w domu.

Materiały dla dzieci i dorosłych publikowane są na profilach warszawskiego zoo i Lasów Miejskich-Warszawa.

#ZOOstańwdomu – ZOObaczonline

Choć ogród zoologiczny jest zamknięty dla zwiedzających, to pracownicy cały czas opiekują się zwierzętami. Co takiego robią w pracy? Jak się czują podopieczni zoo? Codziennie, o godz. 14.00 na fanpage’u Warszawskie ZOO publikowane są krótkie filmy opiekunów słoni, hipopotamów, żyraf i innych zwierzaków. Z kolei kilkuminutowe lekcje z zoologicznymi ciekawostkami udostępniane są na profilu ZOO Edukacja – Warszawskie ZOO –  co wtorek o godz. 12.00  dla najmłodszych i co czwartek, o godz. 12.00 dla dorosłych. Wolontariusze placówki również zamieszczają zagadki dla najmłodszych, a w poniedziałki i piątki o godzinie 9.00 wyjaśniają, jak środowisko naturalne wpływa na wygląd zwierząt – materiały cyklu „Dlaczego tak wyglądam?” dostępne są tutaj.

Zostań w domu! Do tego powszechnego obecnie hasła nawołuje wiele osób. I zwierzęta z Warszawskiego ZOO też się do tego stosują, zresztą jak zawsze :-).

Nie dotyczy to jednak ludzkiej załogi ZOO, która w większości nie może pracować zdalnie! Pracownicy przychodzą do pracy i opiekują się zwierzętami, tyle że rotacyjnie i z zachowaniem procedur minimalizujących ryzyko zarażenia wirusem. Co takiego robią w pracy? A co słychać u zwierząt? Takie pytania od fanów ZOO pojawiły się już w pierwszych dniach po zamknięciu ZOO dla zwiedzających.

W odpowiedzi Warszawskie ZOO postanowiło „w czasach zarazy” zamieszczać na swoim profilu na Facebooku krótkie relacje z życia ZOO. Są to wyjątkowe filmy nagrywane i komentowane przez samych Opiekunów, którzy mimo trudnej i niecodziennej sytuacji, jak zawsze, troskliwie zajmują się zwierzętami. Czy coś się zmieniło w życiu zwierząt? Nie tak wiele, ale np. okazało się, że żyrafy są dużo bardziej wrażliwe na różne nieznane im dźwięki, które w przypadku obecności zwiedzających zwykle ignorowały… za to cieszą się bez skrępowania dźwiękiem chrupanych gałązek! Nosorożce zaczynają coraz śmielej używać czochradła, a brak gwaru pozwala przysłuchać się rozmowie ursonów: Marit i Wilsona. Te i inne ciekawostki do obejrzenia codziennie o 14.00 na oficjalnym fanpage’u Warszawskiego ZOO w krótkich filmach nakręconych przez opiekunów zwierząt.

Ale to nie koniec. Lekcje w szkołach i te, które do tej pory odbywały się w ZOO, również odwołano. Ale przecież akurat lekcje można prowadzić zdalnie! I takie ukazują się w każdy wtorek i czwartek na profilu na Facebooku ZOO Edukacja – Warszawskie ZOO oraz głównym Facebooku Warszawskiego ZOO, ale uwaga: czwartkowe filmowe lekcje przygotowano dla dorosłych!

Wolontariusze, którzy na co dzień prężnie działają w Warszawskim ZOO nie mogąc przychodzić do ogrodu również aktywność przenieśli do internetu – prezentują ZOOzagadki i ciekawostki o zwierzętach w formie prezentacji. Oczywiście na profilu wolontariatu na FB.

Gdzie znaleźć wieści z ZOO?

– Relacje opiekunów w cyklu #ZOOstańwdomu – #ZOObaczonline! Codziennie o godz. 14.00 – wydarzenie: https://www.facebook.com/events/144317193603238/

– Spotkanie z historią Warszawskiego ZOO co czwartek o 16.00 ZOOhistorycznie – Tele-Giergot o otwarciu Miejskiego Ogrodu Zoologicznego (dostępne również na YouTube).

Krótkie lekcje pełne zoologicznych ciekawostek co wtorek o godz. 12 dla maluchów i co czwartek, również o godz. 12 dla dorosłych.

Wolontariusze Warszawskiego ZOO codziennie zamieszczają zagadki z Warszawskiego ZOO, a w poniedziałki i piątki o godzinie 9.00 w formie cyklu prezentacji pt. „Dlaczego tak wyglądam?” wyjaśniają jak środowisko determinuje wygląd zwierząt.

Leśna edukacja

Mieszkańcy mogą się wybrać na wirtualną wycieczkę do Lasu Kabackiego słuchając audycji dostępnej tutaj. Można posłuchać także rozmowy o największym zwartym kompleksie leśnym w stolicy, która jest opublikowana tutaj. Co jedzą sikory? Czy w stolicy można spotkać zające? Jak wygląda kąpiel błotna dzików? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań o dzikiej przyrodzie w stolicy miłośnicy natury mogą zdobyć oglądając filmy „Z kamerą wśród zwierząt”. Przyrodnicze ciekawostki znajdują się także na fanpage’u Lasów Miejskich-Warszawa.

Z kolei dla najmłodszych odwiedzających stołeczne lasy przygotowane zostały „Zasady zachowania w lesie”- to kompendium wiedzy o tym, jak się prawidłowo ubrać do lasu, jak poruszać się po nim bezpiecznie i co można w nim robić, a jakie zachowania są nieodpowiednie.

Lasy Miejskie w Warszawie (fot. pras.)

Trzymaj dystans

Apelujemy do mieszkańców o rozważne spędzanie czasu poza domem – wspólne spotkania w lesie czy parku, ogniska czy grupowe treningi nie są teraz wskazane. W związku z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa przy plenerowych siłowniach i placach zabaw w stolicy pojawiają się apele o niekorzystanie z obiektów sportowo-rekreacyjnych. Mieszkańcy w czasie epidemii nie powinni organizować ognisk na polach w Lesie Kabackim ani w Lesie Młociny. Niewskazane jest także korzystanie z miejsc do grillowania nad Wisłą czy w parkach. Unikajmy skupisk ludzi oraz zachowujmy odpowiednią odległość podczas spacerów (min. 1-1,5m).
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button