Rząd w związku z zagrożeniem koronawirusem zdecydował o odwołaniu wszystkich imprez masowych.
Wojewodowie w porozumieniu z organizatorami imprez masowych będą wydawali decyzje. Jeśli organizatorzy uznają, że impreza ma sens bez udziału publiczności to ta impreza się odbędzie.
W Polsce 467 osób przebywa w szpitalach w związku z podejrzeniem zakażenia. 1014 osób objętych zostało kwarantanną, zaś ponad cztery tysiące osób nadzorem epidemiologicznym.
Poznań od środy 11 marca zamyka na dwa tygodnie szkoły, przedszkola, żłobki, ogród zoologiczny oraz baseny.
Premier Mateusz Morawiecki:
„Dziś na spotkaniu RZZK podjęliśmy decyzję o odwołaniu imprez masowych, których bardzo szczegółowa definicja znajduje się w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych. Do organizatorów imprez wojewodowie będą przekazywać dokładne informacje.
Chcemy być odpowiedzialni, chcemy być mądrzy przed szkodą. W oparciu o zalecenia epidemiologów i GIS zdecydowaliśmy się na ten krok, który wprowadzają też Francja i Niemcy – które przyznają, że robią to za późno. My chcemy zapobiegać.
W Hiszpanii w ciągu doby odnotowano 400 przypadków zachorowań, widzimy też co dzieje się we Włoszech. Obserwując sytuację i czytając zalecenia WHO podejmujemy decyzje, które mają na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Koronawirus i epidemia to realne i globalne zagrożenie. WHO proponuje podjęcie radykalnych działań, ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa. W poczuciu odpowiedzialności wolimy zapobiegać niż leczyć późniejsze skutki.
Z ogromnym zrozumieniem przyjmuję decyzję samorządów o zamykaniu szkół. Analizujemy tę sytuację na bieżąco. Jesteśmy w kontakcie z samorządami. Kolejne decyzje będą podawane do wiadomości publicznej w najbliższym czasie.”
Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski:
„Zaleca środki radykalne. Jesteśmy w o tyle lepszej sytuacji niż inni, że liczba zakażonych pacjentów jest bardzo duża w innych krajach. Jeżeli wprowadzimy odpowiednie działania to możemy ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.
Jesteśmy w tej sytuacji bardzo, trudno powiedzieć dobrej, ale o tyle lepszej niż inne kraje. W Polsce mamy 18 przypadków zakażenia koronawirusem. Ostatni odnotowaliśmy w województwie mazowieckim”
MEN, Dariusz Piontkowski:
„Dyrektorzy mają obserwować sytuację w najbliższym otoczeniu i adekwatnie podejmować decyzje o zawieszeniu zajęć.
Przypominamy dyrektorom o zachowaniu podstawowych warunków higieny. W każdej szkole powinno być mydło i środki czystości, by spełniać zalecenia Ministerstwa Zdrowia.”
Jarosław Gwoin, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego:
„Apeluję do władz uczelni o odwołania imprez kulturalnych czy sportowych na uczelniach.
Chcę zobowiązać władzę uczelni, by analizowały możliwość przejścia na kształcenie online. W najbliższych dniach to zalecenie może być konieczne.
Od wielu dni działa specjalny zespół, który monitoruje na bieżąco sytuację na uczelniach. Nie stwierdzono przypadku choroby u studentów. Tydzień temu wydałem zalecenie, by zawiesić współpracę międzynarodową i wymianę studentów.”
Od wczoraj funkcjonują graniczne punkty kontroli sanitarnej. Wszystko przebiega bardzo sprawnie. Osoby, które poddawane są procedurom współpracują z funkcjonariuszami. Kilka osób przewieziono do szpitali z podwyższoną temperaturą.
Cała granica wschodnia, czyli polsko-ukraińska, polsko-białoruska, polsko-rosyjska, w 100 proc. wszyscy przekraczający granicę będą poddani procedurom sanitarnym.
Utworzono 5 punktów kontroli sanitarnej na przejściach granicznych:
✔
Kołbaskowo
✔
Świecko
✔
Jędrzychowice
✔
Olszyna
✔
Gorzyczki