Konsekwencje ewentualnej zwiększonej mobilności w okresie świąt będą widoczne w następnym tygodniu.
Dlatego rząd podjął decyzję, że zasady bezpieczeństwa, które obowiązują przedłuża do 18 kwietnia.
Widać niewielki spadek dziennej liczby zachorowań. Jest on związany z okresem świątecznym.
Fala zachorowań z zeszłego tygodnia teraz będzie przechodziła przez szpitale. Skutek zachorowań ze świąt będzie widoczny w przyszłym tygodniu.
W przyszłym tygodniu rząd podejmie dalsze decyzje.
W Polsce wykonano 6 790 945 szczepień.
Blisko 34,7 tysięcy (78%) zajętych łóżek covidowych, ponad 3300 (ok. 79%) wykorzystywanych respiratorów. Dla porównania, dwa tygodnie temu mieliśmy ponad 27 tys. zajętych łóżek i ponad 2600 respiratorów. Odnotowywany w ostatnich dniach spadek zakażeń niestety nie znajduje odzwierciedlenia w szpitalach, do których trafiają chorzy zakażeni w poprzednich tygodniach. Mamy wciąż bardzo trudną sytuację.
Sytuacja epidemiczna nadal trudna
Ostatnie trzy dni przyniosły spadek zakażeń. Jednak poprzedni tydzień, ale też weekend były bardzo trudne. 1 kwietnia mieliśmy ponad 35 tys. nowych przypadków zakażeń. Za nami okres świąteczny, kiedy część z nas z pewnością widziała się z rodzinami.
Zdecydowano się o utrzymaniu obowiązujących obostrzeń, ale rząd przygląda się napływającym każdego dnia informacjom o liczbie zakażonych, liczbie zgonów, zajętych łóżek i wykorzystanych respiratorów. Od tych danych uzależni dalsze decyzje.
Przedłużenie obowiązujących zasad bezpieczeństwa do 18 kwietnia
Handel – ograniczenia
- Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.
- Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:
- 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
- 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.
Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.
Salony fryzjerskie i kosmetyczne – pozostają zamknięte
Żłobki i przedszkola – nadal są nieczynne. Wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).
Sport – działalność obiektów sportowych jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.
Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.
Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy).
Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.
– Ostatnie wyniki, które dają pewną nadzieję, są jeszcze zbyt słabym sygnałem, żeby traktować je optymistycznie. Cały czas w szpitalach mamy trudną sytuację, która zróżnicowana jest regionalnie.
Województwa wielkopolskie i dolnośląskie odczuły bardzo wysoką liczbę zachorowań. Oba województwa mogą liczyć na wsparcie innych regionów. Wielkopolsce pomagać będzie województwo zachodnio-pomorskie. Regionowi Dolnego Śląska wsparcie ma zapewnić województwo lubuskie.
Podkarpaciu pomaga województwo lubelskie. Na Podkarpaciu mamy jeszcze rezerwy.
W Małopolsce jest problem w łóżkami respiratorowymi. LPR opracowało plan przemieszczenia pacjentów w najtrudniejszym stanie.
Jeśli chodzi o wschodnią ścianę Śląska, to jest ewentualność współpracy z województwem małopolskim, gdzie sytuacja też nie jest prosta.
Województwo łódzkie pomaga Śląskowi. Szpital w Radomsku przyjął około 50 pacjentów z województwa śląskiego.
Mam nadzieję, że jeszcze w kwietniu przedszkola i najmłodsze klasy I-III wrócą do nauczania. Przedszkola w trybie zwykłym, a I-III co najmniej w trybie hybrydowym.
Udział mutacji brytyjskiej na poziomie 90 procent z ostatnich dwóch, trzech tygodni. Mamy pojedyncze przypadki z RPA i brazylijskiej. W Europie pojawiła się także mutacja nigeryjska. To mutacje objęte alertem WHO – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.