POLSKA

Koronawirus. Informacje o szczepionce. Terminy i procedury szczepień

Covid-19 w Polsce

Dokładnie tydzień temu w Europie pierwsza Brytyjka została zaszczepiona, 90-letnia Margaret Keenan, a potem drugi William Shakespeare.

Polska zakontraktowała ponad 60 mln dawek od 6 firm, które jako pierwsze przedstawiły swoją dokumentację do akceptacji przez odpowiednie agencje medyczne. Priorytetem nr 1 jest zaszczepienie jak największej liczby osób.

Narodowy Program Szczepień zapewnia, że szczepionki będą dobrowolne i darmowe oraz dostępne dla tych, którzy są w domach i nie mogą z nich wyjść. Przede wszystkich dla starszych i niepełnosprawnych.

Pandemia nie jest jeszcze pokonana. Wg wielu medyków styczeń i luty są groźniejsze niż październik i listopad. Mówi się w wielu krajach o 3. fali.

Dzięki szczepionce przeciw COVID-19 możemy szybciej wrócić do normalności – znanej z czasów sprzed pandemii. Szczepienia będą jednak jednym z największych wyzwań logistycznych od kilku dekad w zakresie zdrowia Polaków. Właśnie dlatego rząd przyjął – po szerokich konsultacjach społecznych i eksperckich – Narodowy Program Szczepień.

Szczepionki (fot. KPRM)

Szczepionka dobrowolna i darmowa

Podstawowym celem zaprezentowanym w programie jest dostarczenie szczepionek:

  • bezpiecznych i skutecznych,
  • w wystarczającej ilości,
  • w możliwie jak najkrótszym czasie,
  • darmowych,
  • dobrowolnych,
  • łatwo dostępnych.

Od kiedy mogę się zaszczepić?

Szczepionka przeszła już m.in. szczegółowe badania laboratoryjne. Na obecnym etapie specjaliści z 27 krajów UE dokonują oceny dokumentacji. Do 29 grudnia Europejska Agencja Leków zadecyduje o dopuszczeniu szczepionki do dystrybucji. Wspomniany proces zakończy się wydaną kilka dni później decyzją Komisji Europejskiej.

Oznacza to, że proces rejestracji powszechnych szczepień rozpocznie się najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2021 r.

Rozpoczęcie szczepień planowane jest na I kwartał 2021 r. Szczepionka przeciwko COVID-19 będzie darmowa i dobrowolna. Pierwsze dawki (tzw. etap 0 szczepień) będą przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Są to: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

W etapie I ze szczepień skorzystają: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele.

Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa na co dzień i od święta

Rozpoczęcie szczepień na COVID-19 jest planowane na I kwartał 2021 r. Wciąż zatem musimy zachować szczególną ostrożność i przestrzegać obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Przed nami święta Bożego Narodzenia i Sylwester. Tylko od nas zależy, jak szybko pokonamy koronawirusa. Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa: nośmy maseczki, dbajmy o regularną dezynfekcję i zachowujmy dystans. Spędźmy czas świąteczno-noworoczny w spokoju i optymistycznych nastrojach, ale w mniejszym gronie.

Informacje o szczepionce – gdzie szukać?

Na potrzeby Narodowego Programu Szczepień utworzono nową stronę internetową gov.pl/szczepimysie. Portal będzie na bieżąco aktualizowany i uzupełniany o najświeższe oraz najważniejsze informacje dotyczące działań rządu, ale też oczywiście samego programu szczepień. Na stronie dostępne są przydatne informacje na temat samej szczepionki, zestaw pytań i odpowiedzi, także ważne dane kontaktowe. Informacje na temat szczepień dostępne będą nie tylko w języku polskim, ale też angielskim, rosyjskim i ukraińskim.

Wkrótce zostanie uruchomiona także całodobowa infolinia wyjaśniająca wątpliwości na temat szczepień. Zainteresowani będą mogli kierować swoje pytania, dzwoniąc pod numer 989. Dla osób z zagranicy uruchomiony zostanie numer 22 62 62 989.

Gdzie mogę się zaszczepić?

Zależy nam na łatwym dostępie do szczepionki. Obecnie ustalamy punkty szczepień. Wkrótce znajdziesz tu mapę z miejscami, w których będziesz mógł się zaszczepić.

Szczepienia będą dostępne między innymi w:

  • placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej,
  • innych stacjonarnych placówkach medycznych (np. Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej),
  • mobilnych zespołach szczepiących,
  • centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

„To symboliczne daty. Cieszę się, że do tego dochodzi już poza fazą kliniczną i pierwsze osoby są szczepione” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

„Dołączamy do grona państw w ramach UE, które już w styczniu przystąpią do procesu szczepienia. Po konsultacjach w gronie epidemiologów i wirusologów przedstawiamy dzisiaj przyjętą przez Radę Ministrów Narodową Strategię Szczepień.

Moment, w którym pierwsza Polka lub Polak przystąpi do szczepienia, będzie momentem zwrotnym. Wg specjalistów dzisiaj to jedyne remedium, żeby pozbyć się koronawirusa raz na zawsze.

Być może o parę dni uda się skrócić ten okres dopuszczenia szczepionki, bo trzeba walczyć o każdych kilka dni. Czekaliśmy na ten dzień, kiedy się pojawi szczepionka od dawna, ale trzeba też dzisiaj wspomnieć, że zagrożenie nie mija.

Niektórzy odczuwają niepokój w związku ze szczepionką. Zaufajmy medykom i naukowcom. Narodowy Program Szczepień przedstawia program logistyki i dystrybucji. Najlepsza szczepionka nie zadziała, jeśli do programu przystąpi za mało osób.

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, ale w tym wyjątkowym czasie potrzebna jest wyjątkowa odpowiedzialność, żeby nie zarażać innych. Jeśli nie spędzimy świąt tylko w najbliższym gronie, to liczba zakażeń będzie wzrastać” – kontynuował szef rządu.

Procedura szczepień krok po kroku

Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19 rozpocznie się w I kwartale 2021 r. Wszystko jednak zależy od decyzji Europejskiej Agencji Lekowej. Procedura będzie prosta i bezpieczna.

Poszczególne jej etapy to:

  1. Rejestracja – online: przez infolinię lub u lekarza POZ, na specjalnej stronie www lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
  2. Zgłoszenie do punktu szczepień – kwalifikacja przez lekarza lub pielęgniarkę.
  3. Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu.
  4. Powtórzenie procesu po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji.

Szczepienia będą realizowane w:

  • przychodniach (POZ),
  • szpitalach,
  • szpitalach rezerwowych,
  • u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę.

Zgodnie z narodowym programem szczepień ochronnych, punkt szczepień uruchomiono w każdej gminie.

Narodowy Program Szczepień

Narodowy Program Szczepień to dokument, który zbiera w jednym miejscu wszystkie najważniejsze kwestie. Składa się z dziewięciu rozdziałów, w których znajdziemy informacje na temat:

  • skuteczności i bezpieczeństwa szczepionek,
  • procesu zakupów i finansowania,
  • dystrybucji i logistyki,
  • zaleceń medycznych i organizacji punktów szczepień,
  • kolejności szczepień,
  • komunikacji i edukacji publicznej,
  • monitorowania przebiegu programu,
  • podmiotów zaangażowanych w program.
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button