Komisja Europejska. Umowa na 200 mln szczepionek na COVID-19. Polska przygotowuje się do zakupu

Unia Europejska

Komisja Europejska ma podpisać umowę na dostawę szczepionek, które według firm farmaceutycznych mają 90 proc. skuteczność.

Polska już teraz przygotowuje się do zakupu i przyjęcia tych szczepionek. Dzięki staraniom Unii Europejskiej wszystkkie kraje członkowskie otrzymają je w tym samym czasie. Polska będzie chciała zakupić ok. 20 mln szczepionek na COVID-19. Przyjęcie szczepionki będzie dobrowolne.

Uświadamiamy, że to nie PiS jak to próbuje wnówić Polakom, a Unia Europejska załatwiła możliwość zakupu tych szczepionek. Niestety partia ta zawsze próbuje ogrzać się przy sukcesach, np. sportowców.

Komisja Europejska dostarczy min. 300 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Pierwsza partia będzie liczyła 200 mln. Jest to umowa z konsorcjum BioNTech-Pfizer. Firma ta w 2021 roku może wyprodukować do 1,3 mld dawek substancji.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podinformowała, że Komisja Europejska podpisze kontrakt z tym konsorcjum na 300 mln dawek.

Szczepionka trafi najpierw do seniorów i służby medycznych oraz mundurowych

„Już teraz pracujemy nad planem dystrybucji szczepionki. Do Polski może ona trafić za 3-4 miesiące” – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. „W pierwszej kolejności szczepionka trafi do seniorów oraz służb medycznych i mundurowych, które wspierają realizację działań walki z pandemią” – dodał.

Jak wyjaśnił szef rządu, Polska będzie chciała mieć ok. 20 mln szczepionek na koronawirusa. Nasz kraj otrzyma je w tym samym czasie, co inne państwa UE. Przyjęcie szczepionki będzie dobrowolne.

Choć prace nad szczepionką przeciw COVID-19 niosą nadzieję na szybsze pokonanie koronawirusa, to nadal konieczne jest przestrzeganie obostrzeń. „Naszym celem jest powrót do normalności w życiu społecznym i gospodarczym” – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. „Szczepionka i dyscyplina to dwa skrzydła tego samego działania” – wyjaśnił.

Działania w sprawie zakupu szczepionek przeciwko COVID-19

Komisja Europejska prowadzi prace dotyczące zakupu szczepionek przeciwko COVID-19 od czerwca 2020 r. Rada Sterująca, w której Polska posiada swojego delegata, zajmuje się negocjacjami w sprawie zakupu szczepionek przeciwko COVID-19 na podstawie porozumienia państw członkowskich UE. Negocjacje prowadzone są z producentami najbardziej obiecujących szczepionek w celu zapewnienia dostępu do ich wystarczającej ilości.

W Ministerstwie Zdrowia powołany został zespół, który decyduje o kwestiach zakupu szczepionek przeciwko COVID-19 dla Polski. Dzięki umowom, nasz kraj zapewnił sobie prawo do korzystania z szczepionek na zasadzie proporcjonalnej do wielkości populacji.

Proces negocjacyjny z firmami farmaceutycznymi

Proces negocjacyjny w sprawie zakupu szczepionek ma ściśle określony harmonogram.