W 1. Bazie Lotnictwa Transportowego odbyła się ceremonia przekazania Wojskom Specjalnym czterech śmigłowców Sikorsky S-70i.
– Śmigłowce Black Hawk stają się jednym z najważniejszych elementów wyposażenia polskich sił specjalnych – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas ceremonii przekazania Wojskom Specjalnym czterech śmigłowców Sikorsky S-70i.
Jak podkreślał, śmigłowce Black Hawk „są nam doskonale znane i wypróbowane”. – Nasi żołnierze wielokrotnie mieli możliwość w różnych częściach świata korzystać z tych śmigłowców, które są na stanie armii sojuszniczych, przede wszystkim w armii Stanów Zjednoczonych – wyjaśniał.
– Polscy żołnierze sił specjalnych zasługują na najlepszy sprzęt. I właśnie ten sprzęt dziś wchodzi do służby. To są śmigłowce wyposażone w najnowocześniejsze systemy łączności, nawigacji. Są wyposażone tak, jak życzyli sobie tego żołnierze z sił specjalnych – powiedział Mariusz Błaszczak w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie.
Śmigłowce zostały zmontowane w Polskich Zakładach Lotniczych Mielec na Podkarpaciu.
W wydarzeniu tym wzięła też udział Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.
Minister Mariusz Błaszczak zaznaczył, że żołnierze Wojsk Specjalnych są bardzo dobrze wyszkolonymi żołnierzami, a ich profesjonalizm jest doceniany na całym świecie. – Kiedy kilka tygodni temu rozmawiałem z generałem Clarkiem, dowódcą sił specjalnych USA, na temat współpracy między siłami specjalnymi polskimi i amerykańskimi, usłyszałem, że polscy specjalni należą do najlepszych, że stanowią elitę w ramach sił specjalnych Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział szef MON.
– To śmigłowce wyprodukowane w PZL Mielec, a więc w miejscu, w którym od wielu lat tętni życie polskiej myśli technologicznej, lotniczej. Dziś we współpracy z ze Stanów Zjednoczonych, firmą globalną, osiągnęliśmy ten rezultat w postaci nowoczesnych śmigłowców Black Hawk, które trafiają na wyposażenie polskich sił specjalnych – zaznaczył szef MON.
Minister Błaszczak podziękował prezydentowi A. Dudzie za wspieranie działań MON na rzecz modernizacji Wojska Polskiego. – Chciałbym podziękować panu prezydentowi za to, że wspierał pan moją działalność w tworzeniu podstaw prawnych, finansowych do tego, żeby proces modernizacji technicznej postępował. Dzięki temu wsparciu, przyjęliśmy odpowiednie dokumenty stanowiące fundamentu procesu modernizacji wyposażenia polskich sił zbrojnych. I kontynuujemy ten proces. Zapewniam państwa, że będziemy konsekwentni we wzmacnianiu zdolności Wojska Polskiego – zaznaczył szef MON.
– Żołnierzom życzę, aby ten sprzęt dobrze służył obronności naszej Ojczyzny – powiedział na zakończenie spotkania szef MON.
S-70i Black Hawk
25 stycznia 2019 r, Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podpisał w Mielcu umowę na zakup śmigłowców S-70i Black Hawk dla Wojsk Specjalnych. Przedmiotem umowy była dostawa 4 śmigłowców S-70i Black Hawk wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi naziemnej śmigłowców. Pakiet szkoleniowy obejmuje kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego.
Śmigłowce zostały zamówione dla Wojsk Specjalnych w konfiguracji do prowadzenia powietrznych operacji specjalnych, w której oprócz standardowego wyposażenia producenta wchodzą m.in.
1. Wyposażenie do lotów nocnych bez widzialności,
2. Uzbrojenie i wyposażenie zgodnie z wymaganiami wojsk specjalnych,
3. Wyposażenie umożliwiające wszechstronny transport ładunków,
4. Wyposażenie wspomagające ewakuację rannych,
5. Systemy łączności i wymiany danych zgodne z wymaganiami państw NATO – do prowadzenia korespondencji, niezależnie od przynależności korespondenta,
6. Systemy nawigacyjne zgodne z wymaganiami ICAO i NATO,
7. Systemy ochronne śmigłowca i załogi,
8. Wyposażenie naziemne gwarantujące całkowitą niezależność użytkownika,
9. System wsparcia logistycznego,
10. Pakiet szkoleń personelu latającego i technicznego.
Szczegóły dotyczące uzbrojenia i specjalistycznego wyposażenia śmigłowców stanowią informację nieprzeznaczoną do upubliczniania, co jest przyjętym standardem światowym w przypadku sprzętu wojsk specjalnych. Wartość umowy wraz z w/w pakietami wyniosła 683,4 mln złotych brutto. Koszt jednego śmigłowca wraz z wyposażeniem wynosi ok. 75 mln złotych zł brutto. Na dostawcę nałożono zobowiązania gwarantujące zachowanie śmigłowców w należytej sprawności technicznej przez cały okres ich eksploatacji. Śmigłowce Sikorsky S-70i zostały wyprodukowane i dostarczone przez Polskie Zakłady Lotnicze sp. z o.o. w Mielcu, spółkę Lockheed Martin.
S-70i BLACK HAWK – sprawdzony wielozadaniowy śmigłowiec, zaprojektowany zgodnie z rygorystycznymi wymogami wojskowymi. To platforma wykorzystywana przez wojsko Stanów Zjednoczonych i ponad 30 innych armii na całym świecie. BLACK HAWK – to wylatanych 10 milionów godzin, w tym ponad 2,5 miliona w warunkach bojowych, m.in. w misjach ofensywnych, MEDEVAC-u, transporcie VIP-ów, przewozie ładunków, misjach bojowo-poszukiwawczych i ratunkowych i patrolach morskich.
Konstrukcja śmigłowca
Klasyczny układ dwusilnikowy z czterołopatowym wirnikiem nośnym, czterołopatowym śmigłem ogonowym i niechowanym podwoziem z kołem ogonowym.
Kabłub o konstrukcji metalowej, półskorupowej z wykorzystaniem elementów kompozytowych. Duża liczba luków i wzierników umożliwiających dostęp do poszczególnych elementów wyposażenia. Struktura kadłuba zaprojektowana jest tak, aby maksymalnie chronić osoby w niej przebywające m.in. w warunkach lądowania awaryjnego. W przedniej części kadłuba znajduje się kabina załogi. Za kabiną pilotów znajduje się kabina transportowa. Z obu stron kabiny transportowej znajdują się szerokie drzwi odsuwane do tyłu. Za kabiną transportową znajdują się zbiorniki paliwa. W dolnej części kadłuba znajduje się hak,na którym można podwiesić ładunek. W tylnej części śmigłowca kadłub przechodzi w belkę ogonową, która kończy się statecznikiem pionowym. Do statecznika pionowego jest mocowane śmigło ogonowe oraz statecznik poziomy. Przekładnia główna znajduje się w górnej części kadłuba. Po jej bokach są zamocowane silniki główne. Za osią wirnika głównego znajduje się pomocniczy silnik turbinowy (APU), służący również do rozruchu silników głównych.
Wirnik nośny jest czterołopatowy. Główny element głowicy wirnika wykonany jest ze stopu tytanu. Do niego są mocowane m.in. elastomerowe łożyska łopat. Łopaty posiadają tytanowy dźwigar.
(KPRP, MON)