Tegoroczna edycja Jarmarku Bożonarodzeniowego potrwa od 19 listopada do 23 grudnia 2021 roku.
Przygotowano całe mnóstwo unikalnych wydarzeń, rozrywek i dekoracji – zarówno tych nowych, jak i takich które zdążyły już zaskarbić sympatię mieszkańców naszego miasta podczas poprzednich edycji jarmarku.
– Katowicki Jarmark Bożonarodzeniowy jest jednym z najpiękniejszych w Polsce. Nie dziwi więc fakt, że nie tylko mieszkańcy naszego miasta, ale i całej metropolii chętnie go odwiedzają, by poczuć atmosferę świąt, skorzystać z atrakcji, czy też zrobić świąteczne zakupy. Po roku przerwy każdy z nas jest spragniony spotkań na lodowisku czy aromatycznych korzennych potrawach, natomiast wciąż musimy brać pod uwagę obostrzenia epidemiologiczne. Dlatego każdą z atrakcji przygotowujemy, by z radością, ale i bezpiecznie móc cieszyć się magią świąt w Katowicach. Zapraszam na katowicki jarmark, który na naszym Rynku startuje już jutro i potrwa do 23 grudnia – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Na jarmarku bożonarodzeniowym w Katowicach podczas każdej edycji pojawiają się niecodzienne atrakcje, dostępne dla widzów tylko raz w roku i tylko w Katowicach. Wykonane z wielkim zaangażowaniem drewniane domki z ożywionymi postaciami z bajek, antycznymi, świątecznymi ozdobami i muzyką w tle, rozkochują w sobie każdego, a w szczególności najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Zaczarowane budowle każdego roku zaskakują czymś nowym, niepowtarzalnym.
Atrakcje Jarmarku Bożonarodzeniowego
– Zaprezentowane zostaną nowe, unikatowe scenerie, nad którymi organizatorzy pracują cały rok. W 2021 do świata magii będzie prowadzić Jarmarkowa Brama. Po jej przekroczeniu ujrzymy gigantycznych Ołowianych Żołnierzy, którzy czuwać będą nad odpowiednią atmosferą jarmarku. Gdy spojrzymy w górę, na dachu drewnianej piramidy zauważymy trzypiętrową wieżę, w której jak w pozytywce, kręcić się będą ręcznie rzeźbione figury świętych – opisuje najważniejsze tegoroczne atrakcje Marta Chmielewska, naczelnik Wydziału Promocji w Urzędzie Miasta.
Niezapomniana zabawa na pewno spotka nas podczas przejażdżki nostalgiczną karuzelą w stylu wiktoriańskim, która została zaprojektowana tak, aby można było odnaleźć w niej symbole nawiązujące do śląskich tradycji (jednym z siedzeń jest kopalniany wagonik na węgiel!). Oprócz karuzeli, na przejażdżkę dookoła Jarmarku zabierze nas polarny ekspres – elektryczna kolejka, która będzie woziła dzieci po terenie wydarzenia. Będzie też drewniany pociąg, będący interaktywną ozdobą, do której można wejść i pooglądać bajkowe scenografie.
Na jarmarkowych stoiskach zagoszczą unikatowe wyroby i najróżniejsze pyszności, sporo nowości, ale również pozycje obowiązkowe na przedświątecznej liście zakupów! W tym roku znajdziecie przede wszystkim wyroby artystyczne i rękodzielnicze, które doskonale sprawdzą się jako świąteczne podarunki dla najbliższych jak również dekoracja domu i wigilijnego stołu. Pojawią się m.in. świąteczne ozdoby, ceramika artystyczna, bombki szklane, świeczniki, anioły, bombki ręcznie malowane, artystyczne wyroby z drewna, szkła, ceramiki i minerałów.
Na Jarmarku Bożonarodzeniowym nie obejdzie się bez świątecznych pyszności – na stoiskach znajdziemy kolorowe pierniki ręczni zdobione, lizaki, czekoladowe figurki i narzędzia, szeroki wybór kaw i herbat ze Sri Lanki, domowe soki z malin, bzu i mniszka lekarskiego, naturalne miody pszczele, tradycyjne polskie wędliny z wieprzowiny, wołowiny i dziczyzny, wędliny litewskie i węgierskie. Nie zabraknie także szerokiego wyboru serów z Polski, Słowacji i Holandii. Pojawią się również oleje tłoczone metodą tradycyjną. A na rozgrzewkę gorąc napoje – grzane wina, miody pitne, piwa, kawa, czekolada na gorąco, herbatki rozgrzewające. Po raz pierwszy na jarmarku pojawia się likiery w wyjątkowych smakach: wiśniowy, morelowy, śliwkowy, gruszkowy, orzechowy i kogel mogel. Pojawi się również BIO grzane wino.
Jarmarki w dzielnicach
Największym jarmarkiem, który swoim zasięgiem oraz niepowtarzalnym klimatem ma renomę jednego z najciekawszych takich wydarzeń w regionie jest wracający po rocznej przerwie Jarmark na Nikiszu. Trzydniowa impreza rozpocznie się już 3 grudnia, a na tysiące odwiedzających Nikiszowiec czekać będzie 170 wystawców, z czego aż 30 to będą punkty gastronomiczne. Swoje jarmarki będą mieli również mieszkańcy Zarzecza (5 grudnia), Giszowca (11-12 grudnia) oraz Bogucic (11 grudnia), to dzięki ich głosom w budżecie obywatelskim oraz inicjatywie lokalnej. Wszystkie te wydarzenia odbywać się będą zgodnie z obowiązującymi przepisami epidemicznymi.
Lodowisko
Podobnie jak w latach ubiegłych, dla tych, którzy chcą rozruszać się po zjedzonych piernikach, na Rynku czekać będzie lodowisko. Sezonowa tafla, której montaż rozpoczął się na początku listopada również zostanie uruchomiona od piątku 19 listopada. Lodowisko będzie miało wymiary 20 na 20 metrów. Biorąc pod uwagę obostrzenia epidemiczne wprowadzony zostanie 30 -osobowy limit osób mogących jednocześnie korzystać z lodowiska. – Podobnie jak w latach poprzednich będziemy lodowisko udostępniać bezpłatnie dla wszystkich posiadających swoje łyżwy. Dla osób bez własnego sprzętu będzie działała płatna wypożyczalnia łyżew. Lodowisko planujemy utrzymać do końca lutego, chyba, ze warunki atmosferyczne pozwolą dłużej – mówi Daniel Muc, dyrektor MOSiR Katowice. Lodowisko będzie czynne codziennie w godzinach 9.30-21.30 i będzie obsługiwane przez pracowników MOSiR Katowice, którzy zadbają o taflę, a także reżim sanitarny.
Harmonogram jarmarku (uwaga, termin niektórych wydarzeń może ulec zmianie):
- I weekend – Spotkajmy się na katowickim Rynku, 19.11.2021 – 21.11.2021
- II weekend – Andrzejki po Śląsku, 26.11.2021 – 28.11.2021
- III weekend – Parada Mikołajkowa, 03.12.2021 – 05.12.2021
- Mikołajki – 06.12.2021
- IV weekend – Święta tuż tuż – 10.12.2021 – 12.12.2021
- V weekend – Kolędowo, 17.12.2021 – 19.12.2021
- 12.2021 r. (czwartek) ZAKOŃCZENIE JARMARKU