RÓŻNOŚCI

Kampania na rzecz utworzenia Międzynarodowego Parku Karpat ruszyła. Sześć razy większy od Yellowstone

Puszcza Karpacka jedną z ostatnich ostoi dzikiej przyrody w Europie!

Puszcza Karpacka ciągnąca się przez osiem krajów jest jedną z ostatnich ostoi dzikiej przyrody w Europie.

Niestety niewystarczająco chronioną. Dlatego Greenpeace rusza z kampanią na rzecz utworzenia Międzynarodowego Parku Karpat. Według projektu przygotowanego przez ekologów miałby on być sześć razy większego od parku Yellowstone.

Po przeanalizowaniu zdjęć satelitarnych i zidentyfikowaniu najcenniejszych lasów Karpat, Greenpeace przygotował mapę obszaru, który mógłby stać się centralnym elementem największego międzynarodowego parku w Europie. Ambitna inicjatywa, nazwana Międzynarodowym Parkiem Karpat obejmuje sześć krajów UE (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Austria) i dwa kraje starające się o unijne członkostwo (Serbia i Ukraina).

– Dotychczasowe formy ochrony przyrody są niespójne i nieskuteczne. Wciąż co godzinę tracimy aż 4 hektary lasów karpackich. Tymczasem Unia Europejska w Strategii na rzecz bioróżnorodności 2030 i w Prawie o odbudowie przyrody zobowiązała się zarówno do ochrony, jak odtwarzania przyrody. Międzynarodowy Park Karpat jest tym, czego Europa potrzebuje, aby spełnić te zobowiązania i zatrzymać niszczenie karpackich lasów. Przyroda nie zna granic państw, dlatego potrzebujemy jednocześnie działać u nas na miejscu i wypracowywać spójną, ponadnarodową ochronę – powiedziała Aleksandra Wiktor z Greenpeace.

Jaką rolę powinien w tym procesie odegrać polski rząd? Polska może i powinna być liderem we wdrażaniu skutecznej ochrony lasów. Rząd Donalda Tuska zobowiązał się do objęcia trwałą ochroną 20% polskich lasów. To zobowiązanie powinno objąć w pierwszej kolejności lasy polskiej części Puszczy Karpackiej. Od lat apelują o to naukowcy, przyrodnicy i aktywiści. Greenpeace proponujemy, aby te lasy stały się również częścią Międzynarodowego Parku Karpat. 

– Aby jak najszybciej ocalić polską część Puszczy Karpackiej musimy ją pilnie objąć ochroną krajową, a w kolejnym kroku międzynarodową. Powinno się to stać już teraz w szczególności, że Rząd Donalda Tuska zadeklarował, że ochroni przed piłami 20% lasów. Niestety, póki co proces wyłączania lasów z wycinek jest zbyt wolny. Do tej pory niewiele się w tej sprawie zmieniło i polska część puszczy karpackiej  nadal znika.  Politycy muszą w końcu zrozumieć, że nie mamy więcej czasu do stracenia! Najpierw ocalmy nasze polskie najcenniejsze lasy, ale też rozpocznijmy proces współpracy z innymi karpackimi krajami – dodaje Aleksandra Wiktor.

Greenpeace wzywa Komisję Europejską i rządy państw członkowskich do zainicjowania procesu na rzecz utworzenia największego europejskiego parku. Proponowany park powinien objąć obszar około 50,000 km² najlepiej zachowanych karpackich lasów, a także innych terenów, aby zapewnić naturalne połączenie obszarów o wysokiej wartości przyrodniczej. Pomogłoby to w realizacji unijnych celów wynikających ze Strategii na rzecz Bioróżnorodności dotyczących ścisłej ochrony najcenniejszych przyrodniczo obszarów w UE.

Greenpeace uruchomił zbiórkę podpisów na rzecz utworzenia Międzynarodowego Parku Karpat. Petycję można podpisać na stronie: https://ratujmykarpaty.pl

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button