Po raz 125-ty Teatr Słowackiego w Krakowie otwiera swoje podwoje dla widzów.
Dyrektor teatru Krzysztof Głuchowski podczas uroczystości opowiedział o planach modernizacji na którą przeznaczono 20 mln złotych. Teatr ma m.in. otrzymać obrotowa scenę, nowa sznurownię, nagłośnienie, oświetlenie. Wielką niespodzianką i ukłonem dla duchowego przewodnika zespołu Stanisława Wyspiańskiego będzie zawieszenie drugiej – obok tej Henryka Siemiradzkiego – kurtyny powstającej na bazie szkicu artysty. Bartosz Szydłowski opowiedział o czekających nas premierach i wydarzeniach w nadchodzącym sezonie. Naprawdę warto śledzić repertuar bo każda z zapowiadanych pozycji jest bardzo ciekawą propozycją.
6 września 2018 roku Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu srebrną monetę o nominale 10 zł w związku z 125-leciem działalności Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Jej uroczysta prezentacja miała miejsce również tego wieczora. Chętni mogli je nabyć w regularnej cenie 140 zł. Monety kolekcjonerskie upamiętniają m.in. ważne wydarzenia i rocznice związane z polską kulturą. Na srebrnej 10-złotówce znajduje się z jednej strony fasada budynku Teatru, a z drugiej postaci ze słynnej kurtyny Henryka Siemiradzkiego oraz autoportret Stanisława Wyspiańskiego.
„Moneta upamiętnia 125-lecie działalności Teatru Słowackiego, miejsca bardzo ważnego dla rozwoju polskiej kultury i polskiego teatru. To tutaj tworzył i wystawiał swoje dramaty Stanisław Wyspiański, to tutaj, za sprawą tego wybitnie uzdolnionego artysty, powstała współczesna, europejska inscenizacja sceniczna i dzięki temu, co się działo na placu św. Ducha 1 w Krakowie usłyszała o nas Europa. Sztuka z jednej strony przebiła się przez granice zaborów, a z drugiej tworzyła tu, na miejscu, dojrzały patriotyzm” – mówił Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru. Prezentacji monety i jej symbolicznego przekazania dyrekcji teatru dokonał we wspaniałym stylu prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński. Okazało się, że to wspaniały mówca, gawędziarz z zacięciem wręcz kabaretowym. Jego trafne riposty i spostrzeżenia wywoływały co chwilę salwy śmiechu. Po uroczystości wraz z dyrektorem teatru pokroili tort w kształcie okolicznościowej monety.
(fot. Artur Rakowski/Kronika24.pl)