POLSKA

„Jest z nami niezwykły gość”. Polska z wyróżnieniem – nagroda „Army Community Partnership Award for 2024”

Sekretarz Wojsk Lądowych USA w Polsce

10 kwietnia 2025 r. w Kompleksie Głębokie, szef MON spotkał się z Danielem Driscollem Sekretarzem Wojsk Lądowych USA.

W trakcie wizyty Sekretarz Wojsk Lądowych USA Daniel Driscoll wręczył nagrodę „Army Community Partnership Award for 2024”, którą uhonorowani zostali wspólnie: US Army Garrison – Poland i Polska jako państwo gospodarz (Host Nation Poland). Przyznanie nagrody jest dowodem silnej i bliskiej współpracy polsko-amerykańskiej m.in. w zakresie logistyki i infrastruktury.

– Jest z nami dzisiaj niezwykły gość – sekretarz Sił Lądowych Armii Stanów Zjednoczonych. Wizytuje swoje oddziały. Jesteśmy w jednostce, która przyjmuje amerykańskich żołnierzy. Jesteśmy przy nowo wybudowanych koszarach – budynkach, które mogą przyjąć 2,5 tysiąca żołnierzy. To jest nasza wspólna, sojusznicza inwestycja. Bardzo dziękuję za te słowa uznania. Bardzo dziękuję za nagrodę, po raz pierwszy wręczoną dla Polski – ale tak naprawdę po raz pierwszy przyznaną dla sojuszników, dla sojuszniczej armii. Nagrodę za tę inwestycję, za współdziałanie, za pomoc, za wierność. Sekretarz ds. Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych wręczył tę nagrodę szefowi Inspektoratu Wsparcia – panu generałowi Mendrali. To jest dla nas wielki zaszczyt, bo Polska jest jedynym państwem w ten sposób wyróżnionym przez sojuszników, przez Stany Zjednoczone. To jest dowód naszej przyjaźni, naszej współpracy, tych działań, które podejmujemy razem – powiedział wicepremier W. Kosiniak-Kamysz przebywając na terenie Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko.

– Flagi Polski i Stanów Zjednoczonych powiewają w jednym kierunku. Są obok siebie, tak jak żołnierze amerykańscy i żołnierze polscy. Ramię w ramię. Sojusznicy – żelaźni sojusznicy, niewzruszeni sojusznicy. Sojusznicy, którzy udowodnili swoją przyjaźń, swoją lojalność. Byliśmy razem w Iraku, byliśmy razem w Afganistanie, jesteśmy tutaj na polskiej ziemi, jesteśmy w wielu operacjach i misjach, które są potrzebne dla pokoju i bezpieczeństwa. Nasze armie, nasze współdziałanie – to nie jest na rzecz wojny. To jest  właśnie przeciwko wojnie. Musimy być na tyle silni, na tyle uzbrojeni, musimy inwestować w nasze bezpieczeństwo po to, żeby nikomu nigdy nie opłacało się nas zaatakować. (…)  Jesteśmy wdzięczni za Waszą obecność. Około 10 tysięcy żołnierzy jest w Polsce. 10 tysięcy żołnierzy amerykańskich. Z każdej i z każdego z Was – bardzo się cieszymy i dziękujemy, bo wiemy, że to jest też wysiłek dla rodziny, dla państwa amerykańskiego, dla wszystkich podatników amerykańskich, którzy składają się również na nasze bezpieczeństwo. My – spośród narodów europejskich – staramy się najbardziej w tym partycypować, też dawać od siebie najwięcej. Spełniamy, myślę, te oczekiwania, które Stany Zjednoczone – jako najsilniejsze państwo w NATO – stawiają przed swoimi przyjaciółmi – mówił podczas spotkania wicepremier w Kompleksie Głębokie.

Wizyta szefa MON w Kompleksie Głębokie i Sekretarza Wojsk Lądowych USA (fot. st. kpr. Wojciech Król/MON)

Kompleks, którego budowę zakończono w 2024 r. sfinansowano z funduszy narodowych oraz Programu NATO Security Inwestment Programme (NSIP), w ramach Capability Package for Reception, Stagging and Onward Movement (RSOM).

– W obecności pana sekretarza, pana generała, dowódców amerykańskich na Europę – bardzo jasno chcę powiedzieć, że dla nas słowo „solidarność” tu, w Polsce, znaczy bardzo dużo. I wiemy, że to nie jest jednokierunkowa wartość. To nie jest jednokrągowa wartość. Solidarność jest z dwóch stron. Zawsze możecie na nas liczyć. Zawsze wojska amerykańskie, zawsze Stany Zjednoczone mogą liczyć na Polskę. Będziemy zawsze tam, gdzie tego potrzebujecie – i wiemy, że to jest solidarność prawdziwa. Solidarność tutaj znaczy więcej niż gdziekolwiek na świecie. To Solidarność wygrała z komunizmem. To Solidarność, którą rozsławił ojciec święty Jan Paweł II na cały świat, zmieniła oblicze naszej ziemi, zmieniła nas. I ta Solidarność dzisiaj jest potrzebna światu – prawdziwa, dwukierunkowa odpowiedzialność i współodpowiedzialność za siebie. Chciałbym powiedzieć też do Was wszystkich – jesteśmy z Was bardzo dumni – zaznaczył szef MON.

Program NSIP, stworzony został w celu wspólnego finansowania projektów umożliwiających osiąganie przez Sojusz Północnoatlantycki określonych zdolności obronnych. Program obejmuje realizację przedsięwzięć związanych z budową, rozbudową, remontami infrastruktury wojskowej oraz pozyskaniem zasobów materialnych niezbędnych do osiągnięcia tych zdolności. Kompleks posiada możliwości krótkotrwałego zakwaterowania i żywienia do 2500 żołnierzy (wg. standardów NATO). Wstępna gotowość do funkcjonowania i zabezpieczenia obiektu zostanie osiągnięta w II kwartale br., a pełne zdolności osiągnięte zostaną w roku 2026.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button