ŚWIAT

Jens Stoltenberg odszedł po 10 latach. Mark Rutte nowym Sekretarzem Generalnym NATO

We are NATO

1 października 2024 r. Mark Rutte objął urząd Sekretarza Generalnego NATO.

Został powitany w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli przez ustępującego Sekretarza Generalnego Jensa Stoltenberga, którego kadencja kończy się po dziesięciu latach. Rutte i Stoltenberg złożyli wieniec podczas ceremonii pod Pomnikiem Poległych NATO.

Podczas specjalnej sesji Rady Północnoatlantyckiej Stoltenberg formalnie przekazał urząd Sekretarzowi Generalnemu Markowi Rutte. „To wielki zaszczyt być tutaj i objąć stanowisko Sekretarza Generalnego NATO” – powiedział Rutte, zanim podziękował sojusznikom za powierzenie mu odpowiedzialności za kierowanie Sojuszem w nadchodzących latach.

Mark Rutte (fot. NATO)

Sekretarz Generalny Rutte przedstawił trzy priorytety dla Sojuszu. „Pierwszym jest utrzymanie NATO silnym i zapewnienie, że nasza obrona pozostanie skuteczna i wiarygodna w obliczu wszelkich zagrożeń” zaczął. „Mój drugi priorytet to zwiększenie naszego wsparcia dla Ukrainy i zbliżenie jej do NATO, ponieważ nie może być trwałego bezpieczeństwa w Europie bez silnej, niezależnej Ukrainy” – kontynuował, dodając, że jego „trzecim priorytetem jest wzmocnienie naszych partnerstw” w bardziej połączonym świecie.

Sekretarz generalny złożył również hołd swojemu poprzednikowi, opisując jego kadencję jako „wzorową” i dodając, że „dziś NATO jest większe, NATO jest silniejsze i bardziej zjednoczone niż kiedykolwiek, w dużej mierze dzięki pańskiemu przywództwu”.

W swoim przemówieniu pożegnalnym Stoltenberg pochwalił Rutte za pragmatyzm i umiejętność budowania konsensusu, zauważając jednocześnie, że „nie idzie pan na kompromis w kwestii naszych wartości i zasad”. Pochwalił również „osobiste zaangażowanie swojego następcy w naszą więź transatlantycką. I pańskie niezachwiane poparcie dla Ukrainy”.

Przekazanie zostało uczczone uroczystym wręczeniem historycznego młotka.

Mark Rutte i Jens Stoltenberg (fot. NATO)

Kim jest Sekretarz Generalny NATO?

1 października pożegnano Sekretarza Generalnego Jensa Stoltenberga, który służył przez 10 lat na czele NATO, i witamy Marka Rutte na tym stanowisku. Ale kim właściwie jest Sekretarz Generalny NATO i jak ktoś otrzymuje tę pracę? Jak długo pełni swoją funkcję i co robi każdego dnia?

Co robi Sekretarz Generalny?

Sekretarz Generalny NATO jest publiczną twarzą Sojuszu i osobą, która kieruje procesem konsultacji i podejmowania decyzji wśród 32 sojuszników. To nie jest łatwe zadanie, ponieważ 32 różne kraje z 32 różnymi punktami widzenia (i wieloma różnymi kulturami i językami) muszą uzgodnić wszystkie decyzje, zanim będą mogły zostać wdrożone.

Jak wybierany jest Sekretarz Generalny?

Sojusznicy z NATO proponują wysokie stanowiska polityczne ze swoich krajów na stanowisko Sekretarza Generalnego. Kraje członkowskie prowadzą nieformalne konsultacje dyplomatyczne, dopóki nie osiągną konsensusu co do jednego kandydata.

Jak długo pełni funkcję Sekretarza Generalnego?

Sekretarz Generalny jest mianowany przez Sojuszników z NATO na początkowy okres czterech lat, ale może zostać przedłużony, jeśli wszyscy Sojusznicy się zgodzą. Na przykład Jens Stoltenberg był czterokrotnie przedłużany, aby przewodzić Sojuszowi przez łącznie 10 lat!

Jak wygląda codzienność Sekretarza Generalnego?

Sekretarz Generalny przewodniczy głównym komitetom, w tym regularnym posiedzeniom głównego organu decyzyjnego Sojuszu, Rady Północnoatlantyckiej, a także innym kluczowym organom. Spotykają się z liderami z krajów członkowskich i partnerskich, aby omówić tematy z agendy NATO w Kwaterze Głównej NATO i za granicą, regularnie podróżując po świecie. Działają jako rzecznicy NATO, reprezentując Sojusz wobec opinii publicznej, innych organizacji międzynarodowych oraz międzynarodowej prasy i mediów. Sekretarz Generalny jest również faktycznym dyrektorem generalnym Międzynarodowego Personelu NATO, który dba o sprawne funkcjonowanie Sojuszu.

Mark Rutte i Jens Stoltenberg (fot. NATO)

Komitet Wojskowy NATO żegna Jensa Stoltenberga

30 września 2024 r. Komitet Wojskowy NATO oficjalnie pożegnał Jensa Stoltenberga, którego kadencja na stanowisku Sekretarza Generalnego dobiegła końca. Jego następcą zostanie Mark Rutte, były premier Holandii, 1 października 2024 r.

Wiceprzewodniczący Komitetu Wojskowego, generał porucznik Andrew M. Rohling, pochwalił demokratyczne przywództwo Stoltenberga oraz ducha siły i jedności, którego zaszczepił w państwach sojuszniczych. „Panie Sekretarzu Generalny, był Pan prawdziwym przywódcą Sojuszu. Wytyczył Pan nasz kurs polityczny, stanowczo chroniąc moralny kompas NATO, wspierany przez swój własny niezawodny kompas moralny. Zjednoczył Pan narody i zainspirował je do bycia większymi od siebie”.

Jens Stoltenberg, drugi najdłużej urzędujący Sekretarz Generalny w historii NATO, był świadkiem jednych z najbardziej burzliwych lat w historii Sojuszu. Były premier Norwegii objął urząd wkrótce po nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję w 2014 r. W kolejnych latach nastąpiły duże zmiany w środowisku bezpieczeństwa, zwłaszcza w związku z pełnoskalową inwazją na Ukrainę w 2022 r., atakami terrorystycznymi, pandemią COVID-19 i formalnym przystąpieniem czterech nowych sojuszników NATO – Czarnogóry, Macedonii Północnej, Finlandii i Szwecji.

W tym okresie Jens Stoltenberg utrzymywał wysokie morale NATO, aktywnie przyczyniając się do wzmocnienia sojuszniczego dialogu polityczno-wojskowego. „Przez całą swoją kadencję zawsze okazywałeś najwyższy szacunek i głębokie zrozumienie zawodu wojskowego. Zadbałeś o to, aby polityczna i wojskowa strona izby zbliżyła się do siebie. Dlatego tak ważne jest powiązanie Komitetu Wojskowego z Radą Północnoatlantycką”, powiedział generał porucznik Rohling.

Rohling: „Sojusz jest ci bardzo winien. Jako człowiek od liczb i były minister finansów wiem, że nienawidzisz długów. Zwłaszcza długów, których nigdy nie da się w pełni spłacić. Dlatego obiecujemy tutaj, że spróbujemy spłacić nasz dług, pracując razem w duchu siły i jedności, podążając za przykładem, który daliście”.

W swojej odpowiedzi Sekretarz Generalny Jens Stoltenberg stwierdził: „To ja jestem wam winien wdzięczność. Za całą waszą ciężką pracę i współpracę w ciągu ostatnich dziesięciu lat. NATO jest teraz większe, silniejsze i bardziej gotowe niż kiedykolwiek, by stawić czoła każdemu wyzwaniu”.

„To był prawdziwy zaszczyt pełnić funkcję Sekretarza Generalnego i ściśle współpracować z Komitetem Wojskowym, Szefami Obrony Sojuszników i Przedstawicielami Wojskowymi”, powiedział Jens Stoltenberg. „Choć ustąpienie może być smutne, odporność i siła NATO nie zależą od jednostek, ale od zbiorowości”.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button