KRAKÓW

Jarmark bożonarodzeniowy w Krakowie. Magia świąt trwa

Święta

Magię świąt można odnaleźć w wielu zakątkach Krakowa, jednak to na Rynku Głównym atmosferę Bożego Narodzenia czuć najbardziej.

29 listopada przy wieży Ratuszowej ruszył jarmark świąteczny, który co roku przyciąga zarówno mieszkańców jak i turystów z całego świata.

Co roku światowe media, tworząc rankingi najciekawszych świątecznych atrakcji turystycznych, wyróżniają krakowski jarmark bożonarodzeniowy. Wydarzenie znalazło się m.in. wśród najciekawszych europejskich targów świątecznych.

W ramach tegorocznego jarmarku kupcy z całej Polski i innych krajów prezentują towar w 105 kioskach handlowych i gastronomicznych. Gościmy również kupców z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier, którzy sprzedają m.in. regionalne produkty, ciasta, słodycze, wędliny, sery, chleb, rękodzieło z lnu, skóry i wełny, upominki, ceramikę itp. W przestrzeni jarmarku stanęła drewniana szopka, którą wykonał rzeźbiarz i twórca ludowy Józef Lasik ze Stryszawy.

Kupcy oferują szeroką gamę świątecznych upominków i dekoracji, takich jak: ręcznie malowane bombki, ozdoby choinkowe, stroiki świąteczne, świece, ręcznie haftowane narzuty, obrusy i serwety, szopki, wyroby ceramiczne, wyroby z drewna, wełny, biżuterię, pamiątki z Krakowa, pocztówki, kalendarze, drewniane zabawki, drewniane wałki, wyroby skórzane, kożuchy regionalne. Ustawiona została kuźnia, w której odbywają się będą pokazy kowalstwa. Tam też można nabyć podkówkę ze swoim imieniem. Co roku wystawcy zaskakują klientów różnorodnością swojego asortymentu.

Wystrój jarmarku to głównie żywe choinki z plantacji świerków. Rynek został udekorowany pachnącymi choinkami, których jest ponad 600, oraz ciepłym, białym światłem i girlandami.

Świąteczny Kraków

Miasto przystraja się na święta. Tak jak w poprzednich latach na ulicach Krakowa dominować będą iluminacje inspirowane arrasami z kolekcji Zamku Królewskiego na Wawelu. Wzory w kolorach złota i srebra nawiązują do brukselskich mistrzów tkactwa, a świetlne rzeźby zwierząt, aniołów oraz lajkoników staną się elementem świątecznego krajobrazu miasta. Choć motywy są już znane mieszkańcom, ich rozmieszczenie w przestrzeni miejskiej zmienia się co roku, dzięki czemu iluminacje wciąż przyciągają uwagę zarówno krakowian, jak i turystów.

Symbolicznym momentem było uroczyste zaświecenie choinki na Rynku Głównym, które odbyło się 6 grudnia, o godz. 17.30.

Zaczynamy jarmark

Tegorocznemu wydarzeniu jak zawsze towarzyszy wiele imprez artystycznych. Tradycją od wielu lat jest prezentacja małopolskich gmin. Prezentacje odbywają się na estradzie oraz na stoisku promocyjnym umieszczonym w okolicy estrady, gdzie gminy promują swoje wyroby regionalne.

Uroczyste otwarcie jarmarku odbyło się 30 listopada z udziałem przedstawicieli władz miasta. Jarmark potrwa do 1 stycznia.
(UMK)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button