POLSKA

Janusz Palikot aresztowany. Zarzuty dla byłego posła i jego dwóch współpracowników

Prokuratura

Prokurator dolnośląskiego pionu PZ PK przedstawił byłemu posłowi Januszowi Palikotowi oraz jego 2 współpracownikom, prezesom spółek Grupy Kapitałowej, Przemysławowi B. oraz Zbigniewowi B. zarzuty oszustwa oraz przywłaszczenia mienia.

Januszowi Palikotowi przedstawiono 8 zarzutów, w tym 7 dotyczących oszustwa i jeden przywłaszczania mienia, Przemysław B usłyszał 4 zarzuty, w tym 3 dotyczące oszustwa i jeden dotyczący przywłaszczenia, Zbigniewowi B. przedstawiono zarzut oszustwa (art. 286, art. 284 kk, art. 294 kk).

Janusz Palikot oraz jego współpracownicy zostali zatrzymani 3 października 2024 roku przez funkcjonariuszy CBA na polecenie prokuratora dolnośląskiego pionu PZ PK.

Zarzuty oszustwa przedstawione podejrzanym dotyczą doprowadzania ponad 5 tys. pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w związku z emisją akcji serii B przez spółki z Grupy Kapitałowej należącej do podejrzanych oraz organizowanymi, promowanymi i nadzorowanymi przez podejrzanych kampaniami pożyczkowymi.

W dokumentach ofertowych dotyczących zarówno emisji akcji jak i kampanii pożyczkowych przedstawiono nieprawdziwe, wprowadzające w błąd pokrzywdzonych informacje, co do sposobu wykorzystania pieniędzy wpłaconych przez inwestorów oraz co do rzeczywistej kondycji finansowej spółek.

Zainwestowane środki nie były przeznaczane na cele wskazane w dokumentach emisyjnych, a zostały wydane na pokrycie wcześniejszych zobowiązań spółek z Grupy Kapitałowej, które były w złej sytuacji finansowej.

Łączna kwota szkody wyrządzonej oszustwem to 70 mln zł.

Zarzut przywłaszczenia dotyczy mienia w postaci napojów alkoholowych o łącznej wartości ponad 5 mln zł. Podejrzani w związku z umową o współpracy zawartą z jedną ze spółek przechowywali w swoich magazynach napoje alkoholowe, po rozwiązaniu umowy nie zwrócili towaru i sprzedali go podmiotom zewnętrznym.

Zarzutami objęto okres działalności spółek z Grupy Kapitałowej za lata 2019 – 2023.

Prokurator ogłosił podejrzanym zarzuty, wszyscy podejrzani złożyli obszerne wyjaśnienia. Z uwagi na dobro śledztwa nie udzielamy informacji o treści złożonych przez podejrzanych wyjaśnień.

Wobec Janusza Palikota prokurator skierował do Sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania, natomiast wobec Przemysława B. i Zbigniewa B. zastosowano środki o charakterze wolnościowym w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju, poręczenia majątkowego i zakazu kontaktowania się ze świadkami.

5 października Sąd Okręgowy we Wrocławiu zdecydował o warunkowym aresztowaniu Janusza Palikota na dwa miesiące. Ten zaś może wyjść na wolność, jeśli zapłaci poręczenie majątkowe w kwocie miliona złotych do 31 października.

Jego obrońcy oczekują, że przedsiębiorca wkrótce wyjdzie na wolność.

Postępowanie sprawdzające dotyczące podejrzenia naruszenia tajemnicy obrończej

W Wydziale Spraw Wewnętrznych PK z urzędu wdrożone zostało postępowanie sprawdzające w związku z informacjami dotyczącymi możliwości naruszenia tajemnicy obrończej w toku śledztwa prowadzonego m.in. przeciwko Januszowi Palikotowi.

W toku postępowania sprawdzającego (art. 307 kpk) prokurator uzyska odpowiednią dokumentację, zwłaszcza w zakresie czynności mogących naruszyć tajemnicę obrończą, a także przesłucha w charakterze świadka osoby składające zawiadomienia.

Celem postępowania sprawdzającego jest ustalenie, czy zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa, co z kolei warunkuje możliwość wszczęcia śledztwa. W realiach niniejszej sprawy oznacza to konieczność ustalenia, czy mieliśmy do czynienia z tajemnicą obrończą lub adwokacką, a jeśli tak to czy tajemnica ta została naruszona.

Postępowanie sprawdzające prowadzone jest w kierunku przestępstwa z art. 231 kk (przestępstwo przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków) i przestępstwa z art. 267 kk (uzyskanie dostępu do informacji bez uprawnienia poprzez przełamanie lub ominięcie zabezpieczeń).

Decyzja o wszczęciu lub odmowie wszczęcia śledztwa powinna zostać podjęta w ciągu 30 dni.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button