POLSKAŚWIAT

Inwazja Rosji na Ukrainę. Wniosek Polski o uruchomienie art. 4 NATO

MSZ odradza podróże na Ukrainę

Komitet ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych polecił Stałemu Przedstawicielowi przy NATO złożenie wniosku o uruchomienie art. 4 Traktatu Waszyngtońskiego.

Ambasador T. Szatkowski wspólnie z grupą sojuszników złożył stosowny wniosek na ręce Sekretarza Generalnego NATO.

„Komitet ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych polecił Stałemu Przedstawicielowi przy NATO złożenie wniosku o uruchomienie art. 4 Traktatu Waszyngtońskiego. Ambasador T. Szatkowski wspólnie z grupą sojuszników złożył stosowny wniosek na ręce Sekretarza Generalnego NATO. O godz. 8:30 odbędzie się posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej” – napisał Piotr Müller na Twitterze.

„Strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron” – art. 4 Traktatu Waszyngtońskiego.

Uruchomienie art. 4 to formalny i polityczny sygnał, że NATO zaczyna się przyglądać się danemu zdarzeniu.

Artykuł 4. był już uruchamiany m.in. podczas konfliktu Turcji z Syrią czy w 2014 roku Polska – dot. on rosyjskiej inwazji wiosną na Ukrainę.

„Musimy natychmiast zareagować na zbrodniczą agresję Rosji na Ukrainę. Europa i wolny świat muszą powstrzymać Putina. Dzisiejsza Rada Europejska powinna zatwierdzić jak najsurowsze sankcje. Nasze wsparcie dla Ukrainy musi być realne” – napisał premier Mateusz Morawiecki.

Prezydent Andrzej Duda:

„Stoimy przy Ukrainie jako jej sąsiedzi, jako NATO, jako UE. Mamy nadzieję, że agresja rosyjska zostanie przerwana. Apelujemy o zaprzestanie działań wojennych. Będę czynił wszystko, aby to co dzieje się na Ukrainie zostało zatrzymane.

To bezprecedensowy akt naruszenia prawa międzynarodowego. Wierzę, że społeczność międzynarodowa zareaguje na to. Cały dzień będziemy w kontakcie z przywódcami UE i NATO.

Dziś o 5.48 rozmawiałem z prezydentem Ukrainy Wołodymirem Zelenskim. Doszło do rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej skala jest najprawdopodobniej szeroka. To bezprecedensowy akt gwałtu na normach prawa międzynarodowego. Rosja wyklucza się z międzynarodowej wspólnoty.

Mimo wysiłków wspólnoty międzynarodowej, Ukraina padła ofiarą brutalnej, niesprowokowanej i nieusprawiedliwionej rosyjskiej napaści. Współdziałamy z naszymi sojusznikami z NATO oraz UE, wspólnie odpowiemy na rosyjską brutalną agresję i nie pozostawimy Ukrainy bez wsparcia””

Rzecznik rządu Piotr Müller:

„Dzisiaj w nocy Rosja rozpoczęła agresję o charakterze zbrojnym na terenie Ukrainy. W związku z tym wszystkie służby, wszystkie właściwe organy państwa rozpoczęły procedury, które związane są z tego typu sytuacją.

W tej chwili trwa posiedzenie Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych pod przewodnictwem wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, premiera Morawieckiego, ministrów MON i MSWiA oraz innych członków tego komitetu.

Została wydana dyspozycja do stałego przedstawiciela przy NATO, by złożył wniosek o uruchomienie art. 4 traktatu waszyngtońskiego, czyli wspólnego spotkania i monitorowania sytuacji zagrożenia naruszenia granicy Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Przed chwilą ambasador w Brukseli złożył taki wniosek do sekretarza generalnego NATO, razem z grupą naszych sojuszników, którzy podzielają to zdanie i ono zapewne będzie podzielone również przez wszystkich sojuszników w NATO.

Na wniosek premiera Morawieckiego będzie dzisiaj wieczorem obradowała Rada Europejska w Brukseli. Będziemy jednoznacznie domagać się, aby wszystkie państwa Unii Europejskiej nałożyły daleko idące sankcje wobec Rosji.

Sankcje powinny być daleko idące w taki sposób, aby odczuła Rosja to w sposób ekonomiczny i polityczny, aby powstrzymać Władimira Putina przed aneksją kolejnego kraju.

Dzisiejsze wydarzenia, które obserwujemy na terenie Ukrainy to bezprawne wkroczenie na teren suwerennego państwa. To agresja militarna, to de facto wypowiedzenie wojny.

Społeczność międzynarodowa musi być jednomyślna, jednoznaczna i musi wysłać jasny sygnał jeżeli chodzi o to, co się dzieje dzisiaj na terenie Ukrainy.

Dzisiejsze obrady Rady Europejskiej wieczorem w Brukseli powinny dać zdecydowany sygnał wobec rosyjskiej agresji.

Jednocześnie dzisiaj w trakcie dnia będą odbywały się wszystkie właściwe komitety monitorujące sytuację w kraju, również w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Już teraz obserwujemy sytuację ataków również o charakterze cybernetycznym, w szczególności na terenie Ukrainy, ale również nasilone działania na terenie Polski.

W tej chwili mamy do czynienia z agresją militarną na terenie Ukrainy, ale również wszyscy wiemy doskonale, że wojnę w tej chwili można prowadzić również w cyberprzestrzeni i pierwsze sygnały takich działań obserwujemy.”

Komunikat MSZ w sprawie rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP stanowczo potępia bezprecedensowy atak zbrojny na Ukrainę.

Federacja Rosyjska świadomie podjęła decyzję o zniszczeniu podstaw współczesnej architektury bezpieczeństwa i próbie siłowej zmiany granic, na co nie może być zgody w XXI wieku. Polska we współpracy z sojusznikami podejmie wszelkie przewidziane prawem międzynarodowym działania na rzecz wsparcia Ukrainy oraz zatrzymania rosyjskiej agresji.”

MSZ odradza wszelkie podróże na Ukrainę i rekomenduje jej opuszczenie

W związku z działaniami zbrojnymi na Ukrainie MSZ odradza wszelkie podróże na Ukrainę. Obywatele polscy, którzy przebywają na Ukrainie, powinni natychmiast opuścić jej terytorium.

Jeśli przebywasz w tej chwili na Ukrainie, powinieneś bezwzględnie:

  • zarejestrować się w systemie Odyseusz,
  • na bieżąco śledzić informacje MSZ na profilach placówek RP w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych.

Sytuacja bezpieczeństwa jest dynamiczna, dlatego przed wyjazdem pamiętaj, żeby:

  • przygotować i trzymać przy sobie dokumenty swoje i rodziny (dowód osobisty, paszport, jeśli posiadasz – certyfikat szczepienia/ozdrowienia);
  • przygotować gotówkę;
  • zabezpieczyć prowiant (woda, jedzenie) na drogę, biorąc pod uwagę możliwe opóźnienia;
  • naładować telefon i power banki,
  • zapisać w telefonie oraz dodatkowo na kartce najważniejsze kontakty (w tym telefony alarmowe i numer do konsulatów na Ukrainie),
  • ściągnąć na telefon komórkowy mapę Ukrainy, by móc korzystać z niej w trybie off-line
  • jeśli podróżujesz własnym autem – zatankować je do pełna i uzupełniać zapasy paliwa na trasie w miarę możliwości.
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button