Półwysep Indyjski jest szczególnie popularny wśród paleontologów ze względu na wiele skamieniałości jaj dinozaurów.
Znaleziono je na stanowiskach w formacji Lameta w środkowych i zachodnich Indiach, w regionie Dekanu oraz w płytkich formacjach Cauvery Basin.
Formacja Lameta, która pochodzi z okresu późnej kredy między 100,5 a 66 milionami lat temu, jest dobrze znana ze swoich szczątków osteologicznych i oologicznych zauropodów (badanie skamieniałości kości i jaj). To tutaj odkryto 92 gniazda tytanozaurów oraz 256 ich jaj. Jak sama nazwa wskazuje, był to jeden z największych gatunków dinozaurów, które mogły osiągnąć wagę 100 ton.
Każde z 92 lęgów zawiera od 1 do 20 jaj, które mierzą średnio od 15 do 17 cm średnicy. Paleontologom udało się ustalić, że należą do sześciu różnych gatunków. To dowód na to, że różnorodność dinozaurów w tym regionie była z pewnością większa niż wcześniej sądzono.
O reprodukcji tych dinozaurów
To znalezisko skłoniło badaczy do zbadania tego obszaru i jego okolic w celu ustalenia, czy było to miejsce, w którym dinozaury żyły przez długi czas, czy też tylko tam gnieździły się. Z pierwszych obserwacji naukowcy dowiedzieli się już, jakimi rodzicami były te mastodonty.
92 odkryte gniazda były skupione razem co również pokazuje, że te dinozaury składały jaja w koloniach. Oznacza to, że wbrew powszechnemu przekonaniu ich sposób rozmnażania był bliższy ptakom niż gadom.
Tytanozaur, którego łatwo rozpoznać po ogromnych rozmiarach i długiej szyi, różnił się od niektórych kuzynów dinozaurów tym, że był obowiązkowym wegetarianinem. Liczne skamieniałości kości i jaj znaleziono już w Ameryce Południowej, zwłaszcza w Brazylii, która słynie z odkrytych na przestrzeni lat miejsc gniazdowania.
O tym znalezisku informują naukowcy na łamach pisma „PLOS ONE”.
Więcej znajdziecie: https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0278242#pone-0278242-g014