ŚWIAT

Inauguracja budowy Pawilonu Polski na Wystawę Światową Expo 2025 Osaka, Kansai

Pawilon Polski - Wystawa Światowa Expo 2025 Osaka, Kansai

8 sierpnia na wyspie Yumeshima odbyła się ceremonia przekazania działki i inauguracji budowy Pawilonu Polski na Wystawę Światową Expo 2025 Osaka, Kansai.

Już w kwietniu przyszłego roku odbędzie się tam największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie o charakterze gospodarczym, kulturalnym i turystycznym na świecie.

W ceremonii udział wzięli przedstawiciele zespołu organizacyjnego w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu na czele z wiceministrem rozwoju i technologii Jackiem Tomczakiem – Komisarzem Generalnym Sekcji Polskiej Wystawy Światowej Expo 2025 Osaka, Kansai, reprezentanci organizatora – Japan Association for the 2025 World Exposition, Generalny Konsul Honorowy RP, a także przedstawiciele Ambasady RP w Tokio oraz firm odpowiedzialnych za budowę Pawilonu Polski. 

– Pawilon Polski to główny element udziału naszego kraju w nadchodzącej Wystawie Światowej. Przez sześć miesięcy będzie stanowił centrum prezentacji polskiej gospodarki, innowacji, kultury oraz dziedzictwa, które napędza przyszłość. Już teraz zapraszam do wizyty w Pawilonie Polski i do udziału w naszych wydarzeniach gospodarczych i kulturalnych – powiedział podczas ceremonii wiceminister Tomczak.

Inauguracja budowy Pawilonu Polski na Wystawę Światową Expo 2025 Osaka (fot. MRiT)

Komisarz Generalny podkreślił wzajemne zaufanie pomiędzy Organizatorem – Japan Association for the 2025 World Exposition, a Polską – oficjalnym uczestnikiem: Nasza współpraca przebiega pomyślnie. Wiemy, że możemy liczyć na wsparcie Organizatora, ponieważ przyświeca nam wspólny cel – organizacja wydarzenia, które będzie przeżyciem dla odwiedzających i które będzie miało pozytywny wpływ na przyszłe pokolenia.

Udział Polski w Expo 2025 Osaka, Kansai ma charakter kompleksowy i zakłada promocję gospodarki, kultury, nauki i turystyki.

– W prace nad powstaniem Pawilonu Polski oraz w realizację programu promocji gospodarczej i kulturalnej zaangażowani są eksperci posiadający bogate doświadczenie, pozyskane również podczas poprzednich Expo. Działamy w szybkim tempie, gdyż mamy jasno określoną wizję oraz plan całego projektu – mówi Magdalena Skarżyńska, Wiceprezes Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Budowę Pawilonu Polski realizuje konsorcjum, w skład którego wchodzą FINASI SPI JV TURNKEY PROJECTS CONTRACTING – FZCO, Nagashima Co., Ltd. oraz JSC Corporation. Przedstawiciele konsorcjum są gotowi do rozpoczęcia prac i podkreślają, że budynek zostanie ukończony zgodnie z terminem, czyli w lutym 2025 r. Następnie rozpocznie się etap wyposażania wnętrz i montażu instalacji artystycznych. Pawilon Polski przyjmie gości w dniu otwarcia Wystawy Światowej, czyli 13 kwietnia 2025 roku.  

– Nasze prace przygotowawcze rozpoczęły się zaraz po podpisaniu umowy z PAIH. Wiele elementów konstrukcyjnych oraz drewniana fasada budynku powstają w oddzielnych lokalizacjach, co pozwala nam zwiększyć tempo prac – mówi Dietmar Kautschitz, lider konsorcjum.

Za realizację projektu udziału Polski w Expo 2025 Osaka, Kansai odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A. (PAIH), a instytucją nadzorującą jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Pawilon Polski

Areną prezentacji Polski na Wystawie Światowej Expo 2025 Osaka Kansai będzie pawilon narodowy o powierzchni blisko 1000 m². Forma bryły ma przywoływać skojarzenie rozchodzącej się fali kreatywności i innowacyjności Polaków. Koncepcja architektoniczna opiera się na zastosowaniu drewna – zrównoważonego materiału budowlanego. Wyrazista fasada, która będzie zbudowana w oparciu o tradycyjną technikę łączenia drewna “Kigumi Koho”, to ukłon w stronę polskiej i japońskiej tradycyjnej architektury.

Wizualizacja Pawilonu Polski – Wystawa Światowa Expo 2025 Osaka, Kansai (fot. MRiT)

Pawilonu Polski będzie zlokalizowany w strefie tematycznej „Ratowanie Życia”. Narożna działka, na której powstanie Pawilon, jest dodatkowym atutem –  Pawilon Polski będzie widoczny z każdej strony, co pozwoli gościom wystawy cieszyć się jego atrakcyjną architekturą z różnych perspektyw.

Za opracowanie koncepcji architektonicznej odpowiada polsko-hiszpański duet Alicja Kubicka i Borja Martínez – Interplay Architects, wspierany przez japońską pracownię Komy Studio. Koncepcja i projekt wystawy Pawilonu Polski zostały stworzone przez Monikę Brauntsch (KAFTI), Ewę Kierklo i Stanisława Kempę (GDYBY) oraz Wiesława Bartkowskiego, którzy w Japonii współpracują z Masaki Suzuki Architects i Studio Wasabi Architecture.

– Już teraz otrzymujemy wiele sygnałów, że projekt architektoniczny Pawilonu Polski wzbudza bardzo pozytywne reakcje wśród odbiorców. Takie komentarze dodają jeszcze więcej energii całemu zespołowi odpowiedzialnemu za udział Polski w Expo – mówi Eliza Klonowska-Siwak, Zastępca Komisarza Generalnego Sekcji Polskiej Wystawy Światowej Expo 2025 Osaka, Kansai.

Polska, decydując się na tzw. pawilon typu A – pawilon budowany samodzielnie, wolnostojący, znalazła się w elitarnym gronie uczestników Wystawy Światowej Expo 2025 Osaka, Kansai.

EXPO 2025 powstanie na sztucznej wyspie, na terenie aktywnym sejsmiczne i narażonym na działanie tajfunów, co wprowadza restrykcyjne ograniczenia dotyczące budowy. Koncepcja architektów ma według planów zachowywać się jednak doskonale w obliczu obciążeń wiatrem i trzęsień ziemi, dzięki wewnętrznej stabilności zakrzywionych ścian, które mają nadawać sztywność we wszystkich kierunkach.

Spójny język projektu i jego ekspresyjne bogactwo, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz mają zaoferować publiczności wyjątkowe i niezapomniane przeżycia. Kształt zakrzywionej fasady, pozwali stworzyć liczne osie wizualne z głównych alei otaczających pawilon, co zapewni atrakcyjny wygląd bryły z każdej strony. Dach drewnianej konstrukcji z płaszczyznami na różnych wysokościach, stworzy natomiast rozpoznawalny z powietrza oraz z otaczającej teren EXPO promenady, przyciągający obraz.

Wizualizacja Pawilonu Polski – Wystawa Światowa Expo 2025 Osaka, Kansai (fot. MRiT)

Polska. Dziedzictwo, które napędza przyszłość

Polska zostanie zaprezentowana jako kraj, którego głównym zasobem są ludzie – kreatywni, otwarci, wykształceni, twórczy, odważni w swoich myślach i działaniach. Hasłem przewodnim udziału Polski w Expo jest „Polska. Dziedzictwo, które napędza przyszłość”. Polacy sięgają do swojego dziedzictwa, które jest inspiracją do poszukiwania nowych odpowiedzi na wyzwania współczesnego świata.

Przekazywany przez pokolenia „gen kreatywności” Polaków pozwala działać na rzecz lepszej przyszłości, wspiera elastyczność względem nieoczekiwanych globalnych zmian, jest siłą generującą nowe idee rozwiązań technologicznych i społecznych.

Polski mural w Osace

Wraz z inauguracją budowy Pawilonu Polski, ukończony został specjalny mural zaprojektowany przez polską artystkę – Aleksandrę Czudżak. Powstanie muralu w Osace jest wyrazem wyjątkowych relacji polsko-japońskich oraz więzi, jaka łączy oba kraje. Mural ma także zachęcać mieszkańców Osaki do odwiedzenia Pawilonu Polski, a zarazem pokazać inny, mniej znany wymiar polskiej kultury. Mural znajduje się w dzielnicy Konohana, niedaleko wyspy Yumeshima.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button