INNE

III Igrzyska Europejskie 2023 w Polsce. Wizyta przedstawicieli Europejskich Komitetów Olimpijskich

III Igrzyska Europejskie

29 lipca w krakowskim Centrum Kongresowym ICE odbył się briefing w sprawie organizacji Igrzysk Europejskich 2023.

Kraków i Małopolska będą gospodarzami tej imprezy.

W krakowskim Centrum Kongresowym ICE odbył się briefing w sprawie organizacji Igrzysk Europejskich 2023 (fot. Bogusław Świerzowski/UMK)

W briefingu wzięli udział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki, wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego i pełnomocnik Zarządu ds. Igrzysk Europejskich Tomasz Poręba, p.o. Prezesa Europejskiego Komitetu Olimpijskiego Niels Nygaard, oraz przedstawiciele Europejskiego Komitetu Olimpijskiego: Zlatko Matesa i Józef Liba.

Przedstawiciele Europejskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego gościli w ostatnich dniach w Krakowie oraz w Małopolsce. Mieli okazję zobaczyć obiekty, które są przewidziane do organizacji Igrzysk na terenie na terenie Krakowa jak i Małopolski.

Prezentacja szerokiej oferty małopolskiej bazy sportowej rozpoczęła się we wtorek od wizyty w Centralnym Ośrodku Sportu w Zakopanem. W spotkaniu wzięli także udział: Apoloniusz Tajner – prezes Polskiego Związku Narciarskiego oraz przedstawiciele władz miasta Zakopanego. Imponującą i stale rozbudowywaną infrastrukturę COS w Zakopanem zaprezentował dyrektor COS Sebastian Danikiewicz. Goście wjechali m.in. na Wielką Krokiew, zobaczyli trasy biegowe, boisko, tor lodowy, trwającą rozbudowę kompleksu Średnich Krokwi oraz nowoczesną bazę hotelową. W drodze powrotnej złożono również wizytę w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Krakowie przy ul. Kolnej. Goście zobaczyli także Stadion Miejski im. Henryka Reymana, Wisły Kraków oraz Stadion Cracovii im. Józefa Piłsudskiego.

Przedstawiciele EOC obejrzeli bazę konferencyjną i sportową Krakowa i Małopolski – między innymi Centrum Kongresowe w Krakowie, Tauron Arenę, Ośrodek Sportu i Rekreacji,  obiekty sportowe krakowskiej AWF.

– Igrzyska Europejskie są okazją do zwiększenia i ulepszenia infrastruktury, nie tylko drogowej na terenie Krakowa i całego województwa. Dzięki środkom, które otrzymamy od rządu, będziemy mogli zrealizować te inwestycje, na które w przyszłości wydać pieniądze musiałoby Miasto – powiedział podczas briefingu prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Koszt imprezy będzie znany najwcześniej pod koniec września. Wtedy organizatorzy podejmą ostateczną decyzję w sprawie wyboru dyscyplin. Jednak z uwagi na pandemię już dziś wiadomo, że nie mogą być one zbyt wysokie. Igrzyska bowiem będą zorganizowane na innych zasadach niż w Baku, odbywać się będą na obiektach, które już istnieją.

Po poznaniu ostatecznej listy dyscyplin będzie także wiadomo, które obiekty należy zmodernizować, a które mają jeszcze powstać. Na pewno musi powstać basen 50-metrowy, strzelnica, tor do kajaków płaskich i trybuna na Wawelu. Będzie konieczna także modernizacja stadionu Wisły.

– W osiemdziesięciu procentach jesteśmy już przygotowani do przeprowadzenia Igrzysk Europejskich jeżeli chodzi o areny sportowe. Są potrzebne także modernizacje w zakresie komunikacji drogowej i kolejowej, ale duży zakres inwestycji już jest realizowany np. na zakopiance. Koszt jej budowy nie jest kosztem igrzysk, jednak i z tej trasy będą korzystali goście igrzysk – powiedział marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.

W Małopolsce sportowcy będą rywalizować w 20 dyscyplinach i dodatkowo w minimum dwóch pokazowych. W Krakowie zobaczymy szermierkę, rugby 7, pięciobój nowoczesny, siatkówkę mężczyzn, zapasy, judo, kajaki płaskie i slalomowe. Decyzja o ostatecznym wyborze wszystkich dyscyplin zapadnie w połowie września w Rzymie. Za trzy lata, w centrum Kongresowym ICE Kraków odbędą się finały szermierki.

– Zależy nam, aby podczas Igrzysk Europejskich odbywały się te dyscypliny sportowe, które będą dyscyplinami kwalifikacyjnymi do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 r. Chcemy, aby poziom Igrzysk Europejskich był jak najwyższy – co najmniej na poziomie Mistrzostw Europy. To zapewni nam zainteresowanie całego sportowego świata i Europy – powiedział prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki. – Igrzyska, które chcemy zorganizować, będą impulsem dla Krakowa i całej Małopolski – dodał Kraśnicki.

Przypomnijmy, decyzję o przyznaniu Krakowowi i Małopolsce roli gospodarza III Igrzysk Europejskich podjęły 22 czerwca 2019 r. w Mińsku narodowe komitety zrzeszone w Stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich Europejskich. Pierwsza edycja tej imprezy odbyła się w Baku w 2015 r., druga w 2019 r. w Mińsku.

W zeszłorocznych, czerwcowych Igrzyskach Europejskich odbywających się na terenie Białorusi wzięło udział 3660 sportowców z 50 krajów. Podczas wydarzenia walczyli oni o medale w 23 dyscyplinach. Polskę reprezentowało 151 sportowców, którzy zdobyli łącznie 14 medali: trzy złote, jeden srebrny i dziesięć brązowych. Wynik ten dał nam 22. miejsce w klasyfikacji medalowej.

Minister Danuta-Dmowska Andrzejuk i członkowie Europejskich Komitetów Olimpijskich (fot. MS)

Spotkanie Minister Sportu z przedstawicielami Europejskich Komitetów Olimpijskich

27 lipca 2020 r. Danuta Dmowska-Andrzejuk spotkała się z delegacją Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich. Celem wizyty delegacji w Polsce jest omówienie przygotowań do organizacji III Igrzysk Europejskich w Krakowie i Małopolsce w 2023 roku.

Podczas spotkania Minister Sportu podkreśliła, że Polska jako gospodarz imprez sportowych najwyższej rangi wielokrotnie miała okazję udowodnić, iż jest krajem otwartym i gościnnym. Dodała także, że w organizację III Igrzysk Europejskich zaangażowany jest sztab profesjonalistów na czele z przedstawicielami rządu, samorządu i Polskiego Komitetu Olimpijskiego, co jest gwarantem przygotowania tego wydarzenia na najwyższym poziomie.

Uczestniczący w wydarzeniu Niels Nygaard, p.o. Prezydenta Europejskich Komitetów Olimpijskich zaznaczył, że współpraca ze stroną polską w zakresie przygotowań do Igrzysk przebiega wzorowo i jest spokojny o kwestie organizacyjne. Podkreślił także, że Igrzyska Europejskie to bardzo ważne wydarzenie dla europejskich sportowców, podczas którego będą mogli zdobywać kwalifikacje olimpijskie do igrzysk w Paryżu w 2024 r.

Minister Sportu wyraziła zadowolenie z faktu, że w Polsce – mimo trwającej pandemii – udaje się przeprowadzić wiele imprez sportowych z zachowaniem reżimu sanitarnego. W najbliższym czasie będą to Tour de Pologne i Mistrzostwa Europy w Tenisie Stołowym. Wyraziła także nadzieję, że do 2023 roku świat upora się z pandemią, a Igrzyska w Krakowie odbędą się z licznym udziałem sportowców oraz kibiców z całej Europy.

III Igrzyska Europejskie zostały zaplanowane na 21 czerwca – 2 lipca 2023 r., a zawody sportowe w 15 sportach odbywać się będą w Krakowie i Zakopanem. W wydarzeniu weźmie udział około 50 reprezentacji narodowych, łącznie od 4 do 6 tysięcy sportowców.

Drugi list intencyjny w sprawie Igrzysk Europejskich podpisany (fot. Bogusław Świerzowski/UMK)

Drugi list intencyjny w sprawie Igrzysk Europejskich podpisany

Współpraca w zakresie przygotowania infrastruktury drogowej i kolejowej w Krakowie i Małopolsce niezbędnej do organizacji Igrzysk Europejskich w 2023 r. była przedmiotem podpisanego w piątek, 24 lipca listu intencyjnego. Kraków i Małopolska będą gospodarzami tej wyjątkowej sportowej imprezy. To drugi dokument podpisany w tej sprawie.

– Jesteśmy zarówno organizacyjnie, jak i merytorycznie przygotowani do organizacji dużych wydarzeń, co udowodniliśmy w ostatnich latach, np. przy okazji Światowych Dni Młodzieży – powiedział prezydent Jacek Majchrowski. – Teraz czekamy na rządowe gwarancje finansowe – dodał prezydent.

– Ostatnie pięć lat dla Małopolski to czas wielkich inwestycji drogowych i kolejowych. Liczymy, że nowe lub remontowane trasy kolejowe i drogowe pozwolą sprawnie przemieszczać się zawodnikom, kibicom i turystom w czasie trwania Igrzysk. To wielkie wyzwanie dla rządu, samorządów, ale liczę, że dzięki dobrej współpracy Igrzyska będą niezapomnianym przeżyciem sportowym – zaznaczył minister Andrzej Adamczyk.

Minister podkreślił, że niezwykle ważna dla mieszkańców Krakowa jest przebudowa węzła w Opatkowicach, który udrożni przejazd w kierunku Zakopanego. Podczas spotkania wspomniano również m.in. o przygotowaniu realizacji istotnych z punktu widzenia Krakowa tras: Balickiej i Wolbromskiej.

List intencyjny w sprawie Igrzysk Europejskich podpisany (fot. Bogusław Świerzowski/UMK)

List intencyjny w sprawie Igrzysk Europejskich podpisany

W środę, 2 października, został podpisany list intencyjny w sprawie rozpoczęcia działań związanych z organizacją III Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Kraków i Małopolska będą gospodarzami tej wyjątkowej sportowej imprezy.

Stanowi on zobowiązanie dotyczące m.in. podjęcia wspólnych działań umożliwiających przygotowanie i organizację wioski igrzysk, a także wioski medialnej. Dzięki temu powstaną miejsca zakwaterowania dla sportowców, działaczy, całego personelu, a także dla wolontariuszy i dziennikarzy zgodnie z wymogami Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC).

Wioski olimpijskie powinny spełniać określone wymagania zgodne z wytycznymi EOC, które określi Polski Komitet Olimpijski, a następnie ustalone wytyczne przekaże poszczególnym uczelniom.

Wśród dyscyplin sportowych – zaproponowanych przez PKOl, Kraków, Małopolskę oraz EOC – są: łucznictwo, lekkoatletyka, badminton, koszykówka 3×3, boks, taniec breaking, kajakarstwo (sprint, slalom), kolarstwo (szosowe, MTB), szermierka, gimnastyka (akrobatyczna, aerobowa, sportowa, artystyczna, skoki na trampolinie), judo, pięciobój nowoczesny, rugby siedmioosobowe, strzelectwo, wspinaczka sportowa, pływanie, tenis stołowy, triathlon, siatkówka (w tym siatkówka plażowa), podnoszenie ciężarów i zapasy. A także: plażowa piłka ręczna, trial elektryczny, karate, biegi górskie, letnie skoki narciarskie, teqball. Kolejnych informacji na temat finalnej listy dyscyplin oraz pozostałych aspektów związanych z organizacją III Igrzysk Europejskich w Krakowie i Małopolsce 2023 można się spodziewać już w ciągu najbliższych kilku tygodni.
(MS,UMK)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button