Polska i Stany Zjednoczone potwierdzają wieloletnią oraz coraz intensywniejszą współpracę w obszarze bezpieczeństwa.
W jednostce wojskowej w Sochaczewie, podpisana została polsko-amerykańska umowa międzyrządowa dotycząca realizacji II fazy programu Wisła. Porozumienie o wartości prawie 2 miliardów dolarów zakłada dalszy rozwój systemów obrony powietrznej, systemów logistycznych oraz sprzęt szkoleniowy dla polskich żołnierzy To kolejny krok w kierunku budowy wielowarstwowego systemu antyrakietowego i zacieśnienia strategicznego sojuszu z USA.
- Umowa z USA dotyczy dostaw wsparcia logistycznego dla systemu PATRIOT w Siłach Zbrojnych i obejmie elementy technicznego wsparcia oraz szkolenia.
- Realizacja umowy pozwoli na uzyskanie gotowości operacyjnej wyrzutni PATRIOT, na których opiera się program Wisła.
- Polska jest drugim krajem na świecie, po USA, z najnowocześniejszymi zestawami PATRIOT z systemem IBCS.
- W lutym 2024 roku zakontraktowany został system IBCS dla II fazy programu Wisła i programu Narew.
- Natomiast w grudniu 2024 roku 37 dywizjon rakietowy obrony powietrznej ogłosił osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów średniego zasięgu WISŁA.
- To kontynuacja prac z 2014 roku – wtedy ówczesny minister MON Tomasz Siemoniak zaprezentował projekt, jako odpowiedź na rosnące zagrożenia militarne w regionie oraz dostosowanie polskich Sił Zbrojnych do standardów NATO.
Partnerstwo ponad podziałami
Polska staje się wzorem dla Europy w zakresie inwestycji w obronność – zarówno pod względem wysokości nakładów, jak i determinacji politycznej. Umowę podpisał Wicepremier i Minister Obrony Narodowej, w towarzystwie Premiera.
Polska, jako państwo, które wydaje w tej chwili najwięcej – w relacji do możliwości finansowych – na obronę, jest rekordzistą w NATO i wyjątkowym przykładem w dzisiejszych skomplikowanych czasach
– zaznaczył premier Tusk podczas uroczystego podpisania umowy w Sochaczewie.
Szef rządu wskazał również, że Polska nie tylko inwestuje, ale konsekwentnie buduje zaufanie jako stabilny i odpowiedzialny sojusznik.
Dzisiaj wyznaczamy kolejny kamień milowy, jeśli chodzi o naszą wspólną obronę i współpracę w zakresie bezpieczeństwa, jak również modernizację polskiej zdolności obrony powietrznej
– uzupełnił Chargé d’Affaires USA w Polsce Daniel Lawton, który reprezentował stronę amerykańską.
Kontrakt podpisany pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi zapewnia również dalszą współpracę w przyszłości. Jej celem są silne, wiarygodne zdolności sił NATO.
Minister Obrony Narodowej W. Kosiniak-Kamysz przypomniał, że celem inwestycji jest nie tylko odstraszanie agresora, ale też budowa siły poprzez sprawnie działającą i nowoczesną armię.
Politycy są odpowiedzialni za pokój. I te inwestycje są po to, żeby ten pokój zachować. Nie będziemy zrywać żadnych kontraktów – przeciwnie, podpisujemy kolejne. Po to, żeby Polska była bezpieczna. Jeżeli ktoś nie potrafi pomóc, to niech lepiej nie przeszkadza
– zaznaczył Minister Obrony Narodowej w kontekście ostatnich dezinformacji dotyczących współpracy z USA.
Wicepremier podkreślił, że obrona takich wartości jak wolność czy bezpieczeństwo bierze się z siły – armii, sojuszy, zdolności operacyjnych i społeczeństwa.
Umowa o strategicznym znaczeniu
Właśnie dzisiaj, w 3. Warszawskiej Brygadzie Rakietowej Obrony Powietrznej odbyła się uroczystość podpisania kluczowej umowy w ramach drugiej fazy programu Wisła. Miejsce nie jest przypadkowe – właśnie tu ogłoszono wstępną gotowość operacyjną 37. Dywizjonu Rakietowego. Bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe to filary trwałego pokoju. Polska nie tylko uczestniczy w sojuszu, ale wyznacza standardy oraz inspiruje innych do działania.
Niech Polska będzie przykładem, że stabilna lojalność wobec sojuszników i inwestycje w bezpieczeństwo to fundament zachodniej cywilizacji
– powiedział Donald Tusk.
Budowa zdolności obronnych to również wyraz naszej odpowiedzialności wobec całego sojuszu NATO i wartości, które reprezentujemy jako Zachód. Umowa w ramach II fazy programu Wisła buduje realną siłę odstraszania i jest dowodem na to, że Polska traktuje bezpieczeństwo nie jako deklarację, lecz jako konkretne działanie. Dostawy dwóch pierwszych baterii w ramach programu Wisła zostaną zrealizowane na przełomie 2026 i 2027 r., a zakończenie dostaw planowane jest na 2029 r.
Siła jedności, siła odstraszania
Wspólnym przesłaniem podczas uroczystości była potrzeba jedności i determinacji w obliczu współczesnych zagrożeń. Polska aktywnie działa na rzecz bezpieczeństwa regionu – od wsparcia Ukrainy po budowę Tarczy Wschód i wzmacnianie synergii na linii UE-NATO.
Jestem przekonany, że przykład Polski dotrze do serc i umysłów wszystkich Europejczyków i Amerykanów. Naprawdę warto brać z Polski i z Polaków przykład. Silna Ameryka, silna Europa, silne NATO i suwerenna Ukraina – to są elementy bezpiecznej przyszłości naszych narodów
– wyliczał premier.
Szef rządu podziękował żołnierzom z Sochaczewa za ich codzienną służbę, która daje Polakom poczucie realnego bezpieczeństwa.
Polska pionierem inwestycji w obronność
Podpisane porozumienie o wartości prawie 2 miliardów dolarów, czyli prawie 8 miliardów złotych, obejmuje dostawy sprzętu i zabezpieczenia logistycznego do już funkcjonujących baterii Patriot, a także urządzenia szkoleniowe, które umożliwią intensywny trening dla operatorów systemu. Umowa będzie realizowana do 2032 roku.
To inwestycja w bezpieczeństwo egzystencjalne państwa polskiego. System Wisła, razem z Pilicą i Narwią, tworzy kompleksową, wielowarstwową obronę powietrzną
– podkreślił Wicepremier i Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Szef resortu obrony zaznaczył, że koszty obrony powietrznej są wysokie, ale nieporównywalne z ceną utraty niepodległości. Kompleksowy program obrony powietrznej obejmuje systemy bardzo krótkiego, krótkiego i średniego zasięgu, z których najważniejszym elementem jest ten ostatni – program Wisła. Współpraca z USA daje Polsce dostęp do technologii najwyższej klasy, co stanowi podstawę nowoczesnej obrony narodowej.
Ten system nie jest przekazywany komukolwiek. To dowód zaufania i przykład pogłębiającego się partnerstwa polsko-amerykańskiego. Polska była pierwszym krajem, który pozyskał najnowocześniejszy system radarowy oraz dowodzenia – i jako pierwsza ogłosiła jego wstępną gotowość operacyjną
– zauważył Daniel Lawton.
Podpisanie umowy w ramach drugiej fazy programu Wisła to istotne wydarzenie dla polskiej obronności, jak również symbol trwałości Sojuszu Północnoatlantyckiego. To kolejny dowód na to, że Polska nie tylko mówi o bezpieczeństwie – Polska je buduje. Siły sojuszu nie mierzy się jedynie liczbą podpisanych kontraktów, ale wzajemnymi relacjami, wspólnymi wartościami i realnym działaniem – z myślą o przyszłości, pokoju i bezpieczeństwie.
Wsparcie szkoleniowe i logistyczne dla programu WISŁA
– To ważny moment. Kolejny etap realizacji II fazy programu WISŁA. Mówimy o obronie powietrznej, obronie przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Polska buduje wielowarstwową obronę powietrzną. (…) Ta inwestycja na poziomie około 2 miliardów dolarów, bo na tyle opiewa to porozumienie, które przed chwilą zostało podpisane, obejmuje dostarczanie sprzętu, zabezpieczenie logistyczne do dobrze funkcjonujących baterii Patriot, do całego systemu i do całego programu Wisła. Ważnym elementem tej umowy są trenażery, które pozwolą naszym żołnierzom, najlepszym żołnierzom Wojska Polskiego, najlepszym specjalistom w dziedzinie obrony powietrznej, trenować się w pozorowanych atakach, w odpowiedzi na te pozorowane ataki, w pełnym przygotowaniu do osiągnięcia pełnych zdolności operacyjnych, które przez 37. Dywizjon powinny zostać osiągnięte pod koniec tego roku – podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej podczas spotkania z żołnierzami w Sochaczewie.
31 marca br. w 3. Warszawskiej Brygadzie Rakietowej OP w Sochaczewie premier Donald Tusk, wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz wiceministrowie MON – Paweł Bejda i Cezary Tomczyk wzięli udział w uroczystości podpisania umowy międzyrządowej na dostawę elementów logistycznych i szkoleniowych dla II fazy programu WISŁA.
– Podpisujemy kolejne kontrakty po to, żeby Polska była bezpieczna. Jeżeli ktoś nie potrafi pomóc, to niech lepiej nie przeszkadza, ponieważ sprawa jest naprawdę poważna i tu już nie chodzi o emocje polityczne, nie chodzi o jakiekolwiek nasze sympatie, antypatie, światopoglądy czy poglądy. Chodzi o bezpieczeństwo państwa polskiego i nasz trwały, niezmienny sojusz transatlantycki, którego umacnianie i budowa sił Europy idą w parze, a nie przeciwko sobie, tak jak budowa silnego NATO i silnej Unii Europejskiej jest uzupełnieniem – zaznaczył wicepremier W. Kosiniak-Kamysz.
Podpisana dziś umowa z USA dotyczy dostaw wsparcia logistycznego dla systemu PATRIOT w Siłach Zbrojnych i obejmie elementy technicznego wsparcia oraz szkolenia. Realizacja umowy pozwoli na uzyskanie gotowości operacyjnej wyrzutni PATRIOT, na których opiera się program Wisła. Polska jest drugim krajem na świecie, po USA, z najnowocześniejszymi zestawami PATRIOT z systemem IBCS.
– Polska jest wyjątkowym przykładem dobrej współpracy na rzecz obrony i bezpieczeństwa Polski, USA, NATO i Europy. (…) Dla nas kwestia sojuszy, bezpieczeństwa, współpracy polsko-amerykańskiej, stabilności NATO – to wszystko nie jest abstrakcją, dla nas to są sprawy ważne. Ilustrujemy nasze zaangażowanie w te sprawy miliardami dolarów czy euro, które inwestujemy w nasze bezpieczeństwo. Pokazujemy od lat – a w ostatnich miesiącach szczególnie intensywnie, że jesteśmy sojusznikiem lojalnym i stabilnym. Niezależnie od politycznych turbulencji Polska będzie tutaj, w tym miejscu na świecie, państwem, które szanuje sojusze i respektuje wszystkie umowy – podkreślił Prezes Rady Ministrów Donald Tusk.